|
Waukee
vs.
Des Moines Lincoln
|
TBD
|
|
2-0 (25-6, 25-6)
|
|
|
|
|
Assumption
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
12:00 AM CT
|
Clinton High School
|
2-0 (21-13, 21-13)
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
Muscatine
|
12:00 AM CT
|
Clinton High School
|
2-1 (21-14, 8-21, 10-15)
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Des Moines Lincoln
|
12:00 AM CT
|
Prairieview School
|
2-0 (21-3, 21-6)
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Waukee
|
12:00 AM CT
|
Timberline School
|
2-0 (25-8, 25-19)
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Waukee
|
12:00 AM CT
|
Timberline School
|
2-0 (22-20, 21-17)
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Ankeny
|
12:00 AM CT
|
Timberline School
|
2-0 (25-20, 26-24)
|
|
|
|
|
|
8:00 AM CT
|
Ottumwa Evans Middle School |
|
Ottumwa Volleyball Invitational
|
|
|
|
|
8:00 AM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School Red Oak Jr.-Sr. High School |
|
Red Oak Varsity Volleyball Tournament
|
|
|
|
Waukee
vs.
Ankeny
|
8:00 AM CT
|
Waukee High School
|
|
Waukee High School Tournament
|
|
|
|
|
8:30 AM CT
|
Cherokee Washington High School |
|
Cherokee Volleyball Tournament
|
|
|
|
|
8:30 AM CT
|
Clinton High School |
|
Clinton Varsity Invitational
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Wilton
|
8:30 AM CT
|
Clinton High School
|
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Ottumwa
|
8:30 AM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
2-0 (21-15, 21-15)
|
Ottumwa Invitational- Pool Play
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
8:30 AM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
2-0 (25-16, 25-14)
|
Ottumwa Tournament
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
8:30 AM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School Red Oak Jr.-Sr. High School
|
2-0 (21-9, 21-8)
|
Red Oak Tournament
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Ankeny
|
8:30 AM CT
|
Waukee High School
|
2-0 (21-18, 21-6)
|
Waukee Invitational
|
|
|
|
Valley
vs.
Waukee
|
8:30 AM CT
|
Waukee High School
|
2-1 (17-21, 21-17, 15-10)
|
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Ballard High School |
|
Ballard Invite
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Benton Community High School |
|
Benton Community Tournament
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
9:00 AM CT
|
Clinton High School
|
2-0 (21-13, 21-15)
|
Clinton River Queen Invitational
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Western Dubuque
|
9:00 AM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
2-0 (21-11, 22-20)
|
Main Gym
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Waterloo West High School |
|
Varsity Invitational
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Hudson
|
9:01 AM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
2-0 (21-12, 21-18)
|
Upper Gym
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
South O'Brien
|
9:30 AM CT
|
Cherokee Washington High School
|
2-0 (21-8, 21-11)
|
Cherokee Tournament
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Dubuque Senior
|
9:30 AM CT
|
Clinton High School
|
2-0 (21-15, 21-6)
|
Clinton Invitational
|
|
|
|
North Scott
vs.
Iowa City High
|
10:00 AM CT
|
Benton Community High School
|
2-1 (21-10, 10-21, 15-9)
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Muscatine
|
10:00 AM CT
|
Clinton High School
|
2-1 (21-19, 20-22, 15-10)
|
|
|
|
|
Clarinda
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
10:00 AM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School Red Oak Jr.-Sr. High School
|
2-1 (21-18, 11-21, 15-11)
|
Red Oak Tournament
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Waterloo East
|
10:00 AM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
2-1 (16-21, 21-11, 15-13)
|
Main Gym
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Hudson
|
10:00 AM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
2-1 (18-21, 21-12, 15-9)
|
Upper Gym
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Waukee
|
10:00 AM CT
|
Waukee High School
|
2-0 (21-8, 21-7)
|
Time TBD
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Johnston
|
10:10 AM CT
|
Ballard High School
|
2-0 (21-16, 21-12)
|
Ballard Invite
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Muscatine
|
10:15 AM CT
|
Clinton High School
|
2-1 (17-21, 21-19, 17-15)
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Fairfield
|
10:15 AM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
2-0 (21-8, 21-15)
|
Ottumwa Invitational- Pool Play
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
MMCRU
|
10:30 AM CT
|
Cherokee Washington High School
|
2-0 (21-7, 21-10)
|
Cherokee Tournament
|
|
|
|
North Polk
vs.
Johnston
|
10:40 AM CT
|
Ballard High School
|
2-0 (21-18, 21-14)
|
Ballard Invite
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
10:45 AM CT
|
Waukee High School
|
2-0 (21-5, 21-14)
|
Waukee High School Tournament
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
Sioux City East
|
11:00 AM CT
|
Cherokee Washington High School
|
2-0 (21-17, 23-21)
|
Cherokee Tournament
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Cedar Falls
|
11:00 AM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
2-1 (21-10, 17-21, 15-11)
|
Main Gym
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Hudson
|
11:00 AM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
2-0 (21-14, 21-14)
|
Upper Gym
|
|
|
|
Valley
vs.
Des Moines Lincoln
|
11:00 AM CT
|
Waukee High School
|
2-0 (21-12, 21-12)
|
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Davenport Central
|
11:45 AM CT
|
Clinton High School
|
|
Clinton Invitational
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Albia
|
11:45 AM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
2-0 (21-14, 21-16)
|
Ottumwa Invitational- Pool Play
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Iowa City High
|
12:00 PM CT
|
Benton Community High School
|
2-0 (21-17, 21-18)
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
12:00 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School Red Oak Jr.-Sr. High School
|
2-0 (21-8, 21-15)
|
Red Oak Invitational
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Cedar Falls
|
12:00 PM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
2-0 (21-8, 21-10)
|
Main Gym
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Valley
|
12:00 PM CT
|
Waukee High School
|
2-1 (20-25, 25-17, 15-13)
|
Waukee Invitational - Bracket Play
|
|
|
|
Benton
vs.
Iowa City High
|
12:15 PM CT
|
Benton Community High School
|
2-0 (11-21, 18-21)
|
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Assumption
|
12:30 PM CT
|
Clinton High School
|
2-0 (21-13, 21-13)
|
Clinton River Queen Invitational
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
1:00 PM CT
|
Clinton High School
|
2-1 (15-21, 21-16, 15-5)
|
Clinton Invitational
|
|
|
|
Lenox
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
1:00 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School Red Oak Jr.-Sr. High School
|
2-0 (21-9, 21-9)
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Western Dubuque
|
1:00 PM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
2-0 (24-22, 21-17)
|
Main Gym
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Waterloo West
|
1:00 PM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
2-0 (21-15, 21-14)
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Valley
|
1:00 PM CT
|
Waukee High School
|
2-0 (21-14, 21-15)
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
West Marshall
|
1:15 PM CT
|
Ballard High School
|
2-0 (21-12, 21-8)
|
Ballard Invite
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Central DeWitt
|
1:30 PM CT
|
Clinton High School
|
2-1 (12-21, 23-21, 8-15)
|
Clinton River Queen Invitational
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Valley
|
1:30 PM CT
|
Waukee High School
|
2-0 (25-20, 25-15)
|
Waukee High School Tournament
|
|
|
|
Xavier
vs.
Iowa City High
|
2:00 PM CT
|
Benton Community High School
|
2-0 (25-12, 25-21)
|
|
|
|
|
Sidney
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
2:00 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School Red Oak Jr.-Sr. High School
|
2-0 (25-17, 25-15)
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Dubuque Senior
|
2:30 PM CT
|
Clinton High School
|
2-0 (21-17, 21-14)
|
Clinton River Queen Invitational
|
|
|
|
Johnston
vs.
Pella
|
2:40 PM CT
|
Ballard High School
|
2-0 (21-17, 21-18)
|
Ballard Invite
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Solon
|
3:00 PM CT
|
Clinton High School
|
2-1 ()
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
3:00 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School Red Oak Jr.-Sr. High School
|
2-0 (25-15, 25-23)
|
Red Oak Tournament
|
|
|
|
Boyden-Hull
vs.
Sioux City East
|
3:30 PM CT
|
Cherokee Washington High School
|
2-0 (21-12, 21-18)
|
Cherokee tournament
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Johnston
|
4:20 PM CT
|
Ballard High School
|
2-0 (21-19, 21-13)
|
Ballard Invite
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
Sioux City East
|
5:00 PM CT
|
Cherokee Washington High School
|
2-1 (17-21, 21-18, 15-7)
|
Cherokee Tournament
|
|
|