|
Cherokee Washington
vs.
Sioux Falls Jefferson
|
12:00 AM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (21-14, 21-17)
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Des Moines North
|
12:00 AM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
2-0 (21-7, 21-9)
|
Conference Tourney
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Des Moines Hoover
|
12:00 AM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
2-0 (21-10, 21-15)
|
Conference Tourney
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Des Moines East
|
12:00 AM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
2-0 (21-6, 21-12)
|
Conference Tourney
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Mason City
|
12:00 AM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
2-0 (21-18, 21-10)
|
Conference Tourney
|
|
|
|
Union Community
vs.
Knoxville
|
12:00 AM CT
|
Knoxville High School
|
2-1 (21-16, 17-21, 19-17)
|
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
ADM
|
12:00 AM CT
|
Knoxville High School
|
2-1 (16-21, 15-21, 15-13)
|
Knoxville Tournament
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Southeast Warren
|
12:00 AM CT
|
Knoxville High School
|
2-1 (22-20, 15-21, 15-12)
|
Knoxville Tournament
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Holy Trinity Catholic
|
12:00 AM CT
|
Knoxville High School
|
2-1 (21-10, 18-21, 15-10)
|
Knoxville Tournament
|
|
|
|
ACGC
vs.
Grand View Christian
|
12:00 AM CT
|
Woodward-Granger High School
|
2-0 (21-18, 21-8)
|
WG Tournament
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Panorama
|
12:00 AM CT
|
Woodward-Granger High School High School Gym
|
2-0 (21-12, 21-10)
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Woodward-Granger
|
12:00 AM CT
|
Woodward-Granger High School High School Gym
|
2-0 (21-13, 21-18)
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
ACGC
|
12:00 AM CT
|
Woodward-Granger High School High School Gym
|
2-0 (21-18, 21-7)
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Colfax-Mingo
|
12:00 AM CT
|
Woodward-Granger High School High School Gym
|
2-0 (21-17, 21-8)
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Grand View Christian
|
12:00 AM CT
|
Woodward-Granger High School High School Gym
|
2-0 (21-16, 21-19)
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Holy Trinity Catholic
|
2:00 AM CT
|
Knoxville High School
|
2-0 (21-18, 22-20)
|
Knoxville Tournament
|
|
|
|
|
8:00 AM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School |
|
Heelan Volleyball Classic
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Lawton-Bronson
|
8:30 AM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (21-14, 21-11)
|
Heelan Classic
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Lawton-Bronson
|
8:30 AM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (21-19, 23-21)
|
|
|
|
|
|
8:30 AM CT
|
Johnston High School |
|
Johnston Invite
|
|
|
|
Johnston
vs.
Southeast Polk
|
8:30 AM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (21-14, 21-10)
|
Johnston Invite
|
|
|
|
Valley
vs.
Urbandale
|
8:30 AM CT
|
Johnston High School
|
2-1 (21-10, 19-21, 15-10)
|
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Waukee
|
8:30 AM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (21-14, 21-16)
|
Johnston Invitational
|
|
|
|
Albia
vs.
Mid-Prairie
|
8:30 AM CT
|
Knoxville High School
|
2-0 (21-16, 21-19)
|
Knoxville Tournament
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Southeast Warren
|
8:30 AM CT
|
Knoxville High School
|
2-0 (21-9, 21-13)
|
Knoxville Tournament
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
8:30 AM CT
|
Lewis Central High School
|
2-0 (21-19, 21-14)
|
LC Invite
|
|
|
|
Sidney
vs.
Glenwood
|
8:30 AM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
2-1 (21-13, 19-21, 15-10)
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Treynor
|
8:30 AM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
2-0 (21-11, 25-23)
|
Lewis Central Tournament
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Des Moines Roosevelt
|
8:30 AM CT
|
Roosevelt High School Main Gym
|
2-0 (25-18, 25-16)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Ames
vs.
Des Moines Lincoln
|
8:30 AM CT
|
Roosevelt High School Roosevelt High School
|
2-0 (25-14, 25-12)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Panorama
vs.
ACGC
|
8:30 AM CT
|
Woodward-Granger High School
|
2-0 (21-6, 21-1)
|
WG Tournament
|
|
|
|
|
8:30 AM CT
|
Woodward-Granger High School High School Gym |
|
Norm McCune Volleyball Invitational
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Grand View Christian
|
8:30 AM CT
|
Woodward-Granger High School High School Gym
|
2-0 (21-14, 21-14)
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
St. Edmond
|
9:00 AM CT
|
Algona High School
|
2-0 (21-10, 21-9)
|
Algona Tournament
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Algona High School |
|
Algona Varsity Tournament
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
Forest City
|
9:00 AM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-16, 21-9)
|
Algona Tournament
|
|
|
|
Algona
vs.
Spencer
|
9:00 AM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-10, 21-14)
|
Algona Tournament
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Spencer
|
9:00 AM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Cherokee Washington
|
9:00 AM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (21-19, 22-20)
|
Tournament
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School |
|
IAC Conference Tournament @ North or @ Hoover
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Des Moines East
|
9:00 AM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
2-0 (21-18, 21-19)
|
IAC Conference Tournament Silver
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Marshalltown
|
9:00 AM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
2-0 (21-7, 21-9)
|
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Janesville High School |
|
Iowa Star Conference Volleyball Tournament - Silver Bracket
|
|
|
|
Meskwaki Settlement
vs.
Clarksville
|
9:00 AM CT
|
Janesville High School High School Gym
|
2-0 (21-13, 21-12)
|
ISC Silver Bracket
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Valley Lutheran
|
9:00 AM CT
|
Janesville High School Shelly Sorensen Gym (Middle School Gym)
|
2-1 (22-20, 19-21, 15-13)
|
ISC Silver Bracket
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Knoxville High School |
|
Knoxville Tournament
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Lewis Central High School |
|
LC Invite
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
North Tama High School |
|
Conference Varsity Volleyball Tourney
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
BCLUW
|
9:00 AM CT
|
North Tama High School
|
2-0 (21-18, 21-16)
|
|
|
|
|
Seymour
vs.
Mormon Trail
|
9:00 AM CT
|
Seymour High School Seymour High School
|
2-1 (11-21, 21-10, 15-13)
|
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Kingsley-Pierson
|
9:00 AM CT
|
Storm Lake High School
|
2-1 (25-13, 23-25, 15-11)
|
SL Tourn
|
|
|
|
Charles City
vs.
Waverly-Shell Rock
|
9:00 AM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School
|
2-1 (21-13, 12-21, 15-7)
|
NEIC TOURNAMENT
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Go-Hawk Gym |
|
NEIC Conference Tournament
|
|
|
|
Decorah
vs.
Waukon
|
9:00 AM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Go-Hawk Gym
|
2-0 (21-17, 21-15)
|
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Crestwood
|
9:00 AM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Go-Hawk Gym
|
2-0 (21-4, 21-9)
|
NEIC Tournament
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
West Harrison High School |
|
Rolling Valley Conference Tournament
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
9:00 AM CT
|
West Harrison High School
|
2-0 (21-16, 21-15)
|
|
|
|
|
Boyer Valley
vs.
Ar-We-Va
|
9:00 AM CT
|
West Harrison High School
|
2-1 (21-10, 19-21, 15-13)
|
Rolling Valley Conference Tournament
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Chariton
|
9:00 AM CT
|
Winterset High School
|
2-0 (21-9, 21-10)
|
Winterset Varsity Volleyball Tournament
|
|
|
|
Winterset
vs.
Red Oak
|
9:00 AM CT
|
Winterset High School
|
2-0 (21-11, 21-19)
|
Winterset Tournament
|
|
|
|
Winterset
vs.
Greene County
|
9:00 AM CT
|
Winterset High School
|
2-1 (21-16, 16-21, 15-9)
|
Tournament
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
ACGC
|
9:15 AM CT
|
Woodward-Granger High School High School Gym
|
2-0 (21-15, 21-9)
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
LeMars
|
9:30 AM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (21-14, 21-17)
|
Heelan Classic
|
|
|
|
LeMars
vs.
Cherokee Washington
|
9:30 AM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-1 (27-25, 13-21, 15-11)
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Valley
|
9:30 AM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (21-13, 21-17)
|
Johnston Invite
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Waukee
|
9:30 AM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (21-16, 21-17)
|
Johnston Invite
|
|
|
|
Union Community
vs.
Holy Trinity Catholic
|
9:30 AM CT
|
Knoxville High School
|
2-0 (21-14, 21-11)
|
Knoxville Tournament
|
|
|
|
Stanton
vs.
Maryville
|
9:30 AM CT
|
Lewis Central High School Auxiliary Gym
|
2-1 (22-20, 15-21, 15-11)
|
Lewis Central Invite
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Sidney
|
9:30 AM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
2-0 (21-19, 21-15)
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Fort Dodge
|
9:30 AM CT
|
Roosevelt High School Roosevelt High School
|
2-1 (25-15, 14-25, 15-10)
|
|
|
|
|
CAM
vs.
Exira-EHK
|
9:30 AM CT
|
West Harrison High School
|
2-0 (21-18, 21-18)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
West Harrison
vs.
Paton-Churdan
|
9:30 AM CT
|
West Harrison High School
|
2-0 (21-11, 24-22)
|
RVC Tournament
|
|
|
|
Waterloo Christian
vs.
North Tama
|
9:40 AM CT
|
North Tama High School
|
2-1 (21-16, 19-21, 17-15)
|
Conf Tournament
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
Baxter
|
9:40 AM CT
|
North Tama High School North Tama MPR
|
2-0 (21-6, 21-16)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Algona
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
10:00 AM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (22-20, 23-21)
|
Algona Tournament
|
|
|
|
Forest City
vs.
Spencer
|
10:00 AM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-11, 21-13)
|
Algona Tournament
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Sioux Falls Jefferson
|
10:00 AM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (21-15, 23-21)
|
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Sioux Falls Washington, SD
|
10:00 AM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-1 (21-14, 18-21, 15-10)
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
North Linn
|
10:00 AM CT
|
Central City High School
|
2-0 (25-18, 25-11)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Calamus-Wheatland
|
10:00 AM CT
|
Central City High School
|
2-0 (25-17, 25-16)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Mason City
vs.
Des Moines Hoover
|
10:00 AM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
2-0 (21-8, 21-8)
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Des Moines North
|
10:00 AM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
2-0 (21-6, 21-6)
|
|
|
|
|
Valley Lutheran
vs.
Clarksville
|
10:00 AM CT
|
Janesville High School
|
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Janesville
vs.
Meskwaki Settlement
|
10:00 AM CT
|
Janesville High School High School Gym
|
2-0 (21-7, 21-7)
|
ISC Silver Bracket
|
|
|
|
Valley Lutheran
vs.
Riceville
|
10:00 AM CT
|
Janesville High School Shelly Sorensen Gym (Middle School Gym)
|
2-0 (21-1, 21-4)
|
ISC Silver Bracket
|
|
|
|
ADM
vs.
Southeast Warren
|
10:00 AM CT
|
Knoxville High School
|
2-1 (19-21, 21-15, 15-13)
|
Knoxville Tournament
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Union Community
|
10:00 AM CT
|
Knoxville High School
|
2-1 (14-21, 24-22, 18-16)
|
Knoxville Tourney
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
Kingsley-Pierson
|
10:00 AM CT
|
Storm Lake High School
|
2-1 (25-11, 12-25, 15-12)
|
Storm Lake Tournament
|
|
|
|
Decorah
vs.
Waverly-Shell Rock
|
10:00 AM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Go-Hawk Gym
|
2-0 (21-11, 21-12)
|
|
|
|
|
Waukon
vs.
Crestwood
|
10:00 AM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Go-Hawk Gym
|
2-0 (21-18, 21-13)
|
NEIC Tournament
|
|
|
|
Charles City
vs.
New Hampton
|
10:00 AM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Go-Hawk Gym
|
2-1 (15-21, 21-11, 15-6)
|
NEIC Conference tournament
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Glidden-Ralston
|
10:00 AM CT
|
West Harrison High School
|
2-1 (16-21, 21-15, 15-10)
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
South Central Calhoun
|
10:00 AM CT
|
Winterset High School
|
2-0 (21-12, 21-13)
|
Winterset Tournament
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Colfax-Mingo
|
10:00 AM CT
|
Woodward-Granger High School
|
2-0 (21-9, 21-9)
|
Woodward-Granger Tournament
|
|
|
|
Diagonal
vs.
Moulton-Udell
|
10:05 AM CT
|
Seymour High School Seymour High School
|
2-0 (21-7, 21-9)
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Des Moines Lincoln
|
10:10 AM CT
|
Roosevelt High School Roosevelt High School
|
2-0 (25-13, 25-22)
|
IAC conference tourney
|
|
|
|
North Tama
vs.
Don Bosco
|
10:20 AM CT
|
North Tama High School
|
2-0 (21-11, 21-13)
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Waukee Northwest
|
10:30 AM CT
|
Johnston High School
|
2-1 (15-21, 21-13, 20-18)
|
Johnston Invite
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Valley
|
10:30 AM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (22-20, 21-17)
|
Johnston Invite
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Stanton
|
10:30 AM CT
|
Lewis Central High School
|
2-0 (21-15, 21-9)
|
Lewis Central Invite
|
|
|
|
Sidney
vs.
Treynor
|
10:30 AM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
2-0 (21-9, 21-13)
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Glenwood
|
10:30 AM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
2-0 (21-15, 21-14)
|
Lewis Central Tournament
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Dunkerton
|
10:30 AM CT
|
North Tama High School North Tama MPR
|
2-0 (23-21, 21-15)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Ames
vs.
Des Moines Roosevelt
|
10:30 AM CT
|
Roosevelt High School Roosevelt High School
|
2-0 (25-12, 25-11)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Sioux Central
|
10:30 AM CT
|
Storm Lake High School
|
2-1 (21-25, 25-12, 25-10)
|
SL Tourn
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Paton-Churdan
|
10:30 AM CT
|
West Harrison High School
|
2-0 (21-15, 21-11)
|
Conference Tourney
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
West Harrison
|
10:30 AM CT
|
West Harrison High School
|
2-0 (21-7, 21-13)
|
Conference Tourney
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Ridge View
|
10:45 AM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (21-7, 21-17)
|
Heelan Volleyball Classic
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Sioux City East
|
10:45 AM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (21-15, 21-8)
|
|
|
|
|
Clarksville
vs.
Janesville
|
10:45 AM CT
|
Janesville High School High School Gym
|
2-0 (21-12, 21-11)
|
ISC Silver Bracket
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Riceville
|
10:45 AM CT
|
Janesville High School Shelly Sorensen Gym (Middle School Gym)
|
2-0 (21-11, 21-3)
|
ISC Silver Bracket
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Colfax-Mingo
|
10:45 AM CT
|
Woodward-Granger High School High School Gym
|
2-0 (21-16, 21-18)
|
|
|
|
|
Seymour
vs.
Diagonal
|
10:50 AM CT
|
Seymour High School Seymour High School
|
2-1 (23-21, 12-21, 15-11)
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
11:00 AM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-9, 21-11)
|
Algona Tournament
|
|
|
|
Central City
vs.
North Cedar
|
11:00 AM CT
|
Central City High School
|
2-0 (25-19, 25-18)
|
TRC Tournament
|
|
|
|
Springville
vs.
Prince of Peace
|
11:00 AM CT
|
Central City High School
|
2-0 (25-21, 25-14)
|
Tournament
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Mason City
|
11:00 AM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
2-0 (21-13, 21-7)
|
IAC Conference Tournament Silver
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Treynor
|
11:00 AM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
2-0 (21-9, 21-17)
|
|
|
|
|
Waterloo Christian
vs.
Baxter
|
11:00 AM CT
|
North Tama High School
|
2-0 (21-12, 21-7)
|
Conf Tournament
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
GMG
|
11:00 AM CT
|
North Tama High School North Tama MPR
|
2-0 (21-12, 21-12)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Waterloo East
|
11:00 AM CT
|
Roosevelt High School Roosevelt High School
|
2-0 (25-15, 25-18)
|
IAC conference tourney
|
|
|
|
Decorah
vs.
Crestwood
|
11:00 AM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Go-Hawk Gym
|
2-0 (23-21, 21-10)
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
New Hampton
|
11:00 AM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Go-Hawk Gym
|
2-1 (18-21, 22-20, 15-10)
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
Waukon
|
11:00 AM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Go-Hawk Gym
|
2-0 (21-13, 21-15)
|
|
|
|
|
Boyer Valley
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
11:00 AM CT
|
West Harrison High School
|
2-0 (22-20, 21-11)
|
Rolling Valley Conference Meet
|
|
|
|
Albia
vs.
Holy Trinity Catholic
|
11:05 AM CT
|
Knoxville High School
|
2-1 (21-12, 16-21, 15-6)
|
Knoxville Tournament
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Pella Christian
|
11:05 AM CT
|
Knoxville High School
|
2-0 (21-9, 21-9)
|
Knoxville Tournament
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
LeMars
|
11:30 AM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-1 (24-22, 21-17, 15-4)
|
|
|
|
|
Valley Lutheran
vs.
Clarksville
|
11:30 AM CT
|
Janesville High School High School Gym
|
2-0 (21-10, 21-16)
|
ISC Silver Bracket
|
|
|
|
Meskwaki Settlement
vs.
Collins-Maxwell
|
11:30 AM CT
|
Janesville High School Shelly Sorensen Gym (Middle School Gym)
|
2-0 (21-8, 21-12)
|
ISC Silver Bracket
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Waukee Northwest
|
11:30 AM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (21-10, 21-15)
|
Johnston Invite
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
Maryville
|
11:30 AM CT
|
Lewis Central High School
|
2-0 (21-14, 21-12)
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Ar-We-Va
|
11:30 AM CT
|
West Harrison High School
|
2-1 (18-21, 21-12, 15-13)
|
Conference Tourney
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
Boyer Valley
|
11:30 AM CT
|
West Harrison High School
|
2-0 (21-10, 21-18)
|
Conference Tourney
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Norwalk
|
11:30 AM CT
|
Winterset High School
|
2-0 (21-18, 21-17)
|
Winterset Tournament
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Chariton
|
11:30 AM CT
|
Winterset High School
|
2-0 (21-12, 21-10)
|
Winterset Tournament
|
|
|
|
Moulton-Udell
vs.
Mormon Trail
|
11:35 AM CT
|
Seymour High School Seymour High School
|
2-0 (21-11, 21-9)
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
Algona
|
11:40 AM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-9, 21-13)
|
Algona Tournament
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Baxter
|
11:40 AM CT
|
North Tama High School
|
2-0 (21-9, 21-14)
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Sioux Falls Jefferson
|
11:45 AM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (25-23, 21-15)
|
Heelan Classic
|
|
|
|
Holy Trinity Catholic
vs.
Mid-Prairie
|
11:50 AM CT
|
Knoxville High School
|
2-1 (21-8, 17-21, 15-4)
|
Knoxville Tournament
|
|
|
|
Spencer
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
12:00 PM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-17, 21-11)
|
Algona Tournament
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Spencer
|
12:00 PM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-11, 21-19)
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Calamus-Wheatland
|
12:00 PM CT
|
Central City High School
|
2-1 (18-21, 21-13, 19-17)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Central City
vs.
Prince of Peace
|
12:00 PM CT
|
Central City High School
|
2-0 (21-17, 21-19)
|
TRC Tournament
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Edgewood-Colesburg
|
12:00 PM CT
|
Central City High School
|
2-0 (27-25, 25-23)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Springville
vs.
North Cedar
|
12:00 PM CT
|
Central City High School
|
2-0 (25-11, 25-17)
|
Tournament
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Des Moines North
|
12:00 PM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
2-0 (21-18, 21-7)
|
IAC Conference Tournament Silver
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Des Moines Hoover
|
12:00 PM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
2-0 (21-15, 21-11)
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Urbandale
|
12:00 PM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (21-16, 21-16)
|
Johnston Invite
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Mid-Prairie
|
12:00 PM CT
|
Knoxville High School
|
2-0 (21-14, 21-18)
|
Knoxville tourney
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
Stanton
|
12:00 PM CT
|
Lewis Central High School
|
2-0 (21-17, 21-13)
|
Lewis Central Invite
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Maryville
|
12:00 PM CT
|
Lewis Central High School
|
2-0 (21-4, 21-7)
|
LC Invite
|
|
|
|
Waterloo Christian
vs.
GMG
|
12:00 PM CT
|
North Tama High School
|
2-0 (21-8, 21-18)
|
Conf Tournament
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
North Tama
|
12:00 PM CT
|
North Tama High School North Tama MPR
|
2-0 (21-15, 21-18)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Fort Dodge
|
12:00 PM CT
|
Roosevelt High School Roosevelt High School
|
2-0 (25-17, 25-15)
|
IAC Conference Tourney
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Des Moines Lincoln
|
12:00 PM CT
|
Roosevelt High School Roosevelt High School
|
2-0 (25-15, 25-16)
|
IAC Conference Tourney
|
|
|
|
Woodbine
vs.
CAM
|
12:00 PM CT
|
West Harrison High School
|
2-1 (20-25, 25-22, 15-10)
|
|
|
|
|
West Harrison
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
12:00 PM CT
|
West Harrison High School
|
2-0 (21-12, 23-21)
|
RVC Tournament
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Webster City
|
12:00 PM CT
|
Winterset High School
|
2-0 (21-17, 21-14)
|
Winterset Tournament
|
|
|
|
Webster City
vs.
Greene County
|
12:00 PM CT
|
Winterset High School
|
2-1 (16-21, 21-14, 15-9)
|
Winterset Volleyball Tournament
|
|
|
|
Panorama
vs.
Grand View Christian
|
12:00 PM CT
|
Woodward-Granger High School
|
2-0 (21-5, 21-12)
|
WG Tournament
|
|
|
|
Valley Lutheran
vs.
Meskwaki Settlement
|
12:15 PM CT
|
Janesville High School
|
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Norwalk
vs.
South Central Calhoun
|
12:15 PM CT
|
Winterset High School
|
2-0 (21-15, 21-14)
|
Winterset Varsity Volleyball Tournament
|
|
|
|
Diagonal
vs.
Mormon Trail
|
12:20 PM CT
|
Seymour High School Seymour High School
|
2-1 (19-21, 21-11, 15-11)
|
|
|
|
|
Valley Lutheran
vs.
Janesville
|
12:30 PM CT
|
Janesville High School High School Gym
|
2-0 (21-1, 21-3)
|
ISC Silver Bracket
|
|
|
|
Meskwaki Settlement
vs.
Riceville
|
12:30 PM CT
|
Janesville High School Shelly Sorensen Gym (Middle School Gym)
|
2-0 (1-0, 1-0)
|
ISC Silver Bracket - FORFEIT - FORFEIT - FORFEIT
|
|
|
|
Valley
vs.
Waukee
|
12:30 PM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (21-11, 21-11)
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Ottumwa
|
12:30 PM CT
|
Roosevelt High School Roosevelt High School
|
2-1 (20-25, 25-17, 7-15)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
CAM
vs.
Boyer Valley
|
12:30 PM CT
|
West Harrison High School
|
2-1 (21-19, 13-21, 15-9)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Glidden-Ralston
|
12:30 PM CT
|
West Harrison High School
|
2-0 (21-13, 21-16)
|
Conference Tourney
|
|
|
|
Panorama
vs.
Colfax-Mingo
|
12:30 PM CT
|
Woodward-Granger High School
|
2-1 (22-24, 21-14, 15-10)
|
Woodward-Granger Tournament
|
|
|
|
Albia
vs.
Union Community
|
12:35 PM CT
|
Knoxville High School
|
2-0 (21-10, 21-14)
|
Knoxville Tournament
|
|
|
|
Knoxville
vs.
ADM
|
12:35 PM CT
|
Knoxville High School
|
2-0 (21-13, 21-11)
|
Knoxville Tournament
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Sioux City North
|
12:45 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (21-13, 21-19)
|
Heelan Volleyball Classic
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Ridge View
|
12:45 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-1 (17-21, 21-14, 21-9)
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Sioux Falls Washington, SD
|
12:45 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-1 (21-13, 19-21, 15-12)
|
Heelan Classic
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Urbandale
|
12:45 PM CT
|
Johnston High School
|
2-1 (13-21, 21-19, 15-11)
|
Johnston Invite
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
1:00 PM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-17, 21-19)
|
Algona Tournament
|
|
|
|
Forest City
vs.
Lake Mills
|
1:00 PM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-14, 21-19)
|
Algona Tournament
|
|
|
|
Algona
vs.
Lake Mills
|
1:00 PM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-1 (21-18, 17-21, 15-12)
|
Algona Tournament
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Springville
|
1:00 PM CT
|
Central City High School
|
2-0 (25-22, 25-16)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Johnston
vs.
Waukee
|
1:00 PM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (21-14, 21-16)
|
Johnston Invite
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Maryville
|
1:00 PM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
2-0 (21-13, 21-18)
|
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
GMG
|
1:00 PM CT
|
North Tama High School
|
2-0 (21-10, 21-15)
|
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
North Tama
|
1:00 PM CT
|
North Tama High School
|
2-0 (25-20, 25-19)
|
Conference Tournament Semi-Final
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Chariton
|
1:00 PM CT
|
Winterset High School
|
2-0 (21-11, 21-18)
|
Winterset Tournament
|
|
|
|
Webster City
vs.
Winterset
|
1:00 PM CT
|
Winterset High School
|
2-1 (21-17, 12-21, 15-10)
|
Winterset Volleyball Tournament
|
|
|
|
Seymour
vs.
Moulton-Udell
|
1:05 PM CT
|
Seymour High School Seymour High School
|
2-0 (21-10, 21-6)
|
|
|
|
|
Valley Lutheran
vs.
Riceville
|
1:15 PM CT
|
Janesville High School
|
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Janesville
|
1:15 PM CT
|
Janesville High School High School Gym
|
2-0 (21-4, 21-4)
|
ISC Silver Bracket
|
|
|
|
Clarksville
vs.
Riceville
|
1:15 PM CT
|
Janesville High School Shelly Sorensen Gym (Middle School Gym)
|
2-0 (21-15, 21-19)
|
ISC Silver Bracket
|
|
|
|
Stanton
vs.
Sidney
|
1:15 PM CT
|
Lewis Central High School Auxiliary Gym
|
2-1 (21-15, 19-21, 15-7)
|
Lewis Central Invite
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
ACGC
|
1:15 PM CT
|
Woodward-Granger High School
|
2-0 (21-15, 21-17)
|
Woodward-Granger Tournament
|
|
|
|
Ames
vs.
Waterloo East
|
1:30 PM CT
|
Roosevelt High School Roosevelt High School
|
2-1 (20-25, 25-19, 15-9)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Fort Dodge
|
1:30 PM CT
|
Roosevelt High School Roosevelt High School
|
2-0 (25-20, 25-15)
|
IAC conference Tourney
|
|
|
|
CAM
vs.
Woodbine
|
1:30 PM CT
|
West Harrison High School
|
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Panorama
|
1:30 PM CT
|
Woodward-Granger High School High School Gym
|
2-0 (21-11, 21-10)
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
St. Edmond
|
1:40 PM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-16, 21-16)
|
Algona Tournament
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
Cherokee Washington
|
1:45 PM
|
|
2-0 (21-17, 21-11)
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Bishop Heelan
|
1:45 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (21-19, 21-5)
|
Heelan Classic
|
|
|
|
LeMars
vs.
Sioux Falls Jefferson
|
1:45 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (12-20, 15-21)
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Clarksville
|
2:00 PM CT
|
Janesville High School High School Gym
|
2-0 (21-9, 21-19)
|
ISC Silver Bracket
|
|
|
|
Valley Lutheran
vs.
Meskwaki Settlement
|
2:00 PM CT
|
Janesville High School Shelly Sorensen Gym (Middle School Gym)
|
2-0 ()
|
ISC Silver Bracket - FORFEIT - FORFEIT
|
|
|
|
Valley
vs.
Waukee Northwest
|
2:00 PM CT
|
Johnston High School
|
2-1 (22-24, 21-12, 15-9)
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Waterloo Christian
|
2:00 PM CT
|
North Tama High School North Tama MPR
|
2-1 (21-16, 14-21, 15-10)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Greene County
|
2:00 PM CT
|
Winterset High School
|
2-1 (18-21, 21-16, 15-12)
|
Winterset Tournament
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Webster City
|
2:00 PM CT
|
Winterset High School
|
2-0 (21-19, 21-14)
|
Winterset Tournament - Bracket Play
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Red Oak
|
2:00 PM CT
|
Winterset High School
|
2-1 (22-24, 25-23, 15-13)
|
Winterset Tournament Semifinals
|
|
|
|
Algona
vs.
St. Edmond
|
2:20 PM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-16, 21-11)
|
Algona Tournament
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Sioux City North
|
2:30 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (21-17, 21-15)
|
Heelan Classic
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
Treynor
|
2:30 PM CT
|
Lewis Central High School
|
2-0 (21-15, 21-17)
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Sioux City East
|
2:45 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (21-17, 21-7)
|
Heelan Volleyball Classic
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Sioux Falls Washington, SD
|
2:45 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-1 (21-12, 20-22, 15-10)
|
|
|
|
|
Riceville
vs.
Janesville
|
2:45 PM CT
|
Janesville High School High School Gym
|
2-0 (21-10, 21-16)
|
ISC Silver Bracket
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Ridge View
|
3:00 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-1 (21-13, 18-21, 15-13)
|
Heelan Classic Tournament
|
|
|
|
Albia
vs.
Pella Christian
|
3:00 PM CT
|
Knoxville High School
|
2-0 (21-12, 21-14)
|
Knoxville Tournament
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
3:00 PM CT
|
Lewis Central High School
|
2-0 (21-19, 21-13)
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Des Moines Roosevelt
|
3:00 PM CT
|
Roosevelt High School Roosevelt High School
|
2-0 (26-24, 32-30)
|
IAC Conference Tourney
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Red Oak
|
3:00 PM CT
|
Winterset High School
|
2-0 (21-12, 21-17)
|
Winterset Tournament- Championship Game
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Union Community
|
3:30 PM CT
|
Knoxville High School
|
2-0 (21-17, 21-19)
|
Knoxville tourney finals
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Sioux Falls Washington, SD
|
3:45 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-1 (21-13, 16-21, 15-13)
|
Heelan Volleyball Classic
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Sioux City North
|
3:45 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (21-14, 24-22)
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Fort Dodge
|
7:30 PM CT
|
Roosevelt High School Main Gym
|
2-0 (25-13, 25-18)
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Des Moines Lincoln
|
7:30 PM CT
|
Roosevelt High School Main Gym
|
2-0 (25-10, 25-12)
|
|
|
|
|
Tripoli
vs.
GMG
|
9:00 PM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
2-0 (21-5, 21-8)
|
|
|
|
|
Tripoli
vs.
BCLUW
|
9:00 PM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
2-1 (15-21, 21-16, 15-11)
|
|
|
|
|
Tripoli
vs.
North Tama
|
9:00 PM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
2-0 (21-15, 21-12)
|
|
|
|
|
Tripoli
vs.
Baxter
|
9:00 PM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
2-0 (21-9, 21-6)
|
|
|
|
|
Tripoli
vs.
Don Bosco
|
9:00 PM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
2-1 (18-25, 26-24, 15-5)
|
|
|
|
|
Tripoli
vs.
North Tama
|
9:00 PM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
2-1 (21-25, 32-30, 15-12)
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Des Moines Roosevelt
|
9:20 PM CT
|
Roosevelt High School Main Gym
|
2-0 (25-11, 30-28)
|
IAC conference tourney
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Waukee Northwest
|
9:25 PM CT
|
Johnston High School
|
2-1 (15-21, 21-17, 15-13)
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Waukee
|
10:20 PM CT
|
Johnston High School
|
2-1 (14-21, 21-14, 15-13)
|
|
|
|