|
Burlington Notre Dame
vs.
Central Lee
|
7:30 AM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
3-0 (25-13, 25-16, 25-21)
|
|
|
|
|
|
5:00 PM
|
|
|
MVC Conference Meet (Mississippi #1,3,5,7 hosts)
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Dubuque Senior
|
5:00 PM CT
|
Cedar Falls High School Main Gym
|
2-0 (25-16, 25-11)
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Iowa City West
|
5:00 PM CT
|
Cedar Falls High School North Gym
|
2-1 (25-15, 17-25, 15-12)
|
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
Postville
|
5:00 PM CT
|
Clayton Ridge High School
|
3-0 (25-10, 25-22, 25-14)
|
|
|
|
|
Madrid
vs.
Panorama
|
5:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-0 (25-19, 25-21)
|
WCAC Conference Volleyball Tournament - 1st Round
|
|
|
|
Madrid
vs.
Panorama
|
5:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
|
WCAC VB Tournament Rd 1&2
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Burlington
|
5:00 PM CT
|
Fort Madison High School
|
2-1 (25-19, 22-25, 15-12)
|
conference tournament
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Mount Pleasant
|
5:00 PM CT
|
Fort Madison High School
|
2-1 (23-25, 25-23, 15-12)
|
Conference Tournament Night 2
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Fort Madison High School Fort Madison High School Main Gym |
|
SEC Varsity Volleyball Tournament Round 2
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
5:00 PM CT
|
Jefferson High School Main Gym
|
2-0 (25-16, 25-23)
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Western Dubuque
|
5:00 PM CT
|
Liberty High School
|
2-1 (25-19, 24-26, 15-11)
|
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Xavier
|
5:00 PM CT
|
Liberty High School
|
2-0 (25-23, 25-23)
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Interstate 35
|
5:00 PM CT
|
Van Meter School
|
2-0 (25-12, 25-17)
|
WCAC Conference Tournament - 1st round
|
|
|
|
Prairie
vs.
Wahlert Catholic
|
5:00 PM CT
|
Wahlert Catholic High School
|
2-0 (25-17, 25-20)
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Iowa City High
|
5:00 PM CT
|
Wahlert Catholic High School
|
2-0 (25-22, 25-18)
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Union Community
|
5:00 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School
|
2-0 (25-11, 25-18)
|
WSR Quad
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School |
|
WSR Quad
|
|
|
|
Nevada
vs.
Union Community
|
5:00 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Bock Gym
|
2-0 (25-15, 25-21)
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Dike-New Hartford
|
5:00 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Go-Hawk Gym
|
2-0 (25-23, 25-18)
|
W-SR VB Quad
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Waverly-Shell Rock
|
5:00 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Go-Hawk Gym
|
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Union Community
|
5:00 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Go-Hawk Gym
|
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Nevada
|
5:00 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Go-Hawk Gym
|
2-0 (25-19, 25-16)
|
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Melcher-Dallas
|
5:30 PM CT
|
Ankeny Christian Academy
|
3-0 (25-9, 25-13, 25-7)
|
Bluegrass Conference Tournament
|
|
|
|
Pekin
vs.
Columbus
|
5:30 PM CT
|
Columbus High School
|
3-2 (25-20, 25-13, 16-25, 13-25, 15-13)
|
Senior Night
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
Hillcrest Academy
|
5:30 PM CT
|
Louisa-Muscatine High School
|
3-2 (25-13, 20-25, 25-13, 14-25, 15-9)
|
Senior Night
|
|
|
|
Moulton-Udell
vs.
Mormon Trail
|
5:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
2-0 (25-9, 25-9)
|
BGC Tourney 1st Round
|
|
|
|
Seymour
vs.
Orient-Macksburg
|
5:30 PM CT
|
Seymour High School Seymour High School
|
2-0 (25-14, 25-16)
|
Bluegrass Conference Tournament
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Columbus Catholic
|
5:30 PM CT
|
South Hardin High School
|
3-1 (25-23, 22-25, 25-19, 25-13)
|
Senior Night
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Storm Lake
|
5:30 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
3-0 (25-9, 25-13, 25-15)
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Diagonal
|
5:30 PM CT
|
Twin Cedars High School Twin Cedars High School
|
2-0 (28-26, 25-17)
|
BGC Tournament
|
|
|
|
Ar-We-Va
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
6:00 PM CT
|
Ar-We-Va High School
|
3-1 (25-20, 27-25, 20-25, 25-18)
|
Parents Night / Pink Out
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Valley Lutheran
|
6:00 PM CT
|
BCLUW High School
|
3-0 (25-5, 25-8, 25-8)
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Iowa City West
|
6:00 PM CT
|
Cedar Falls High School Main Gym
|
2-0 (25-11, 25-19)
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Dubuque Senior
|
6:00 PM CT
|
Cedar Falls High School North Gym
|
2-1 (16-25, 25-17, 16-14)
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Lenox
|
6:00 PM CT
|
Central Decatur High School High School Gym
|
3-1 (25-21, 25-23, 12-25, 25-11)
|
Winning team plays in the POI Championship / Losing team plays in the consolation round
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Nodaway Valley
|
6:00 PM CT
|
Central Decatur High School North Elementary Gym
|
3-0 (25-20, 25-11, 25-21)
|
Winning team plays in the POI Championship / Losing team plays in the consolation round
|
|
|
|
Earlham
vs.
Woodward-Granger
|
6:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-0 (25-20, 25-17)
|
WCAC VB Tournament Rd 1&2
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Mount Pleasant
|
6:00 PM CT
|
Fort Madison High School
|
2-0 (25-9, 25-10)
|
Round 2
|
|
|
|
Washington
vs.
Fort Madison
|
6:00 PM CT
|
Fort Madison High School Fort Madison High School Main Gym
|
2-0 (25-17, 25-19)
|
SEC Conference Tournament (Second Night)
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
CAM
|
6:00 PM CT
|
Glidden-Ralston High School Glidden-Ralston High School
|
3-2 (25-16, 23-25, 21-25, 25-22, 15-13)
|
SENIOR NIGHT-JV2/JV/VARSITY
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
6:00 PM CT
|
Jefferson High School
|
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Waterloo West
|
6:00 PM CT
|
Jefferson High School Main Gym
|
2-0 (25-17, 25-15)
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Iowa City Liberty
|
6:00 PM CT
|
Liberty High School
|
2-0 (25-9, 25-22)
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Western Dubuque
|
6:00 PM CT
|
Liberty High School
|
2-0 (25-21, 26-24)
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Lake Mills
|
6:00 PM CT
|
North Butler High School
|
2-0 (25-14, 25-13)
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Nashua-Plainfield
|
6:00 PM CT
|
North Butler High School
|
2-0 (25-19, 25-8)
|
Quad
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
6:00 PM CT
|
North Butler High School
|
2-0 (21-13, 21-14)
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Nashua-Plainfield
|
6:00 PM CT
|
North Butler High School
|
2-0 (25-15, 26-24)
|
Quad
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
6:00 PM CT
|
North Butler High School
|
2-1 (25-9, 19-25, 15-11)
|
Quad
|
|
|
|
ACGC
vs.
Ogden
|
6:00 PM CT
|
Van Meter School
|
2-0 (25-12, 25-22)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Wahlert Catholic
|
6:00 PM CT
|
Wahlert Catholic High School
|
2-1 (23-25, 25-17, 15-13)
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Iowa City High
|
6:00 PM CT
|
Wahlert Catholic High School
|
2-0 (25-15, 25-20)
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Nevada
|
6:00 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Go-Hawk Gym
|
2-0 (25-21, 25-19)
|
W-SR VB Quad
|
|
|
|
West Central
vs.
Turkey Valley
|
6:00 PM CT
|
West Central Community School
|
3-2 (21-25, 25-15, 25-16, 19-25, 15-6)
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Diagonal
|
6:15 PM CT
|
Twin Cedars High School Twin Cedars High School
|
2-1 (25-15, 19-25, 15-9)
|
BGC Tournament
|
|
|
|
Assumption
vs.
Pleasant Valley
|
6:30 PM CT
|
Assumption High School
|
3-1 (20-25, 25-16, 27-25, 25-18)
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
Cornerstone Christian
|
6:30 PM CT
|
Cornerstone Christian High School
|
3-1 (25-17, 25-17, 16-25, 25-13)
|
|
|
|
|
Moravia
vs.
Moulton-Udell
|
6:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
2-0 (25-9, 25-12)
|
Pool 4 BGC Tournament Pool Play (Game 2)
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Clinton
|
6:30 PM CT
|
Muscatine High School
|
3-2 (25-23, 19-25, 19-25, 25-16, 15-10)
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Orient-Macksburg
|
6:30 PM CT
|
Seymour High School Seymour High School
|
2-0 (25-19, 25-17)
|
Bluegrass Conference Tournament
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Perry
|
6:30 PM CT
|
South Hamilton High School
|
3-0 (25-17, 25-17, 25-19)
|
Senior Night
|
|
|
|
Paton-Churdan
vs.
West Harrison
|
6:45 PM CT
|
Paton-Churdan Community School
|
3-0 (25-18, 25-17, 25-19)
|
SENIOR NIGHT
|
|
|
|
Rock Valley
vs.
Sioux Center
|
6:45 PM CT
|
Rock Valley High School
|
3-0 (25-15, 25-20, 25-13)
|
|
|
|
|
Okoboji
vs.
MOC-Floyd Valley
|
6:50 PM CT
|
Okoboji High School
|
3-0 (25-17, 25-16, 25-21)
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Sioux City North
|
7:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School
|
3-1 (17-25, 25-16, 25-23, 25-20)
|
ALHS Senior Night
|
|
|
|
ADM
vs.
Carroll
|
7:00 PM CT
|
ADM High School
|
3-0 (25-15, 25-17, 25-19)
|
Senior Night
|
|
|
|
Ballard
vs.
Winterset
|
7:00 PM CT
|
Ballard High School
|
3-0 (25-9, 25-13, 30-28)
|
Senior Night
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Meskwaki Settlement
|
7:00 PM CT
|
BCLUW High School
|
3-0 (25-2, 25-3, 25-6)
|
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
Webster City
|
7:00 PM CT
|
Bishop Garrigan High School
|
3-1 (25-20, 25-22, 14-25, 25-21)
|
Senior Night and Pink OUT
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
7:00 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
3-1 (21-25, 25-16, 25-11, 25-23)
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
Davis County
|
7:00 PM CT
|
Cardinal High School
|
3-0 (25-13, 25-6, 25-12)
|
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Gilbert
|
7:00 PM CT
|
Carlisle High School
|
3-1 (25-21, 25-23, 22-25, 25-12)
|
|
|
|
|
Centerville
vs.
Albia
|
7:00 PM CT
|
Centerville - Lakeview Elementary
|
3-1 (25-19, 25-23, 20-25, 25-16)
|
Senior Night- Conference Match JV2/JV1/V
|
|
|
|
Central Springs
vs.
Forest City
|
7:00 PM CT
|
Central Springs High School
|
3-1 (22-25, 25-23, 25-20, 25-12)
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Garner Hayfield Ventura
|
7:00 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows High School
|
3-0 (25-10, 25-21, 25-16)
|
|
|
|
|
Clarke
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
7:00 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School High School Gym
|
3-0 (25-15, 25-11, 25-13)
|
|
|
|
|
Denver
vs.
Grundy Center
|
7:00 PM CT
|
Cyclone Center Cyclone Center Varsity Gym
|
3-1 (25-20, 18-25, 25-20, 25-15)
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Panorama
|
7:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-0 (25-9, 25-7)
|
|
|
|
|
Essex
vs.
Stanton
|
7:00 PM CT
|
Essex Junior-Senior High School
|
3-0 (25-7, 25-8, 25-18)
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Boyer Valley
|
7:00 PM CT
|
Exira-EHK High School
|
3-0 (25-12, 25-21, 25-22)
|
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Fort Madison
|
7:00 PM CT
|
Fort Madison High School
|
2-0 (25-22, 25-16)
|
conference tournament
|
|
|
|
Washington
vs.
Mount Pleasant
|
7:00 PM CT
|
Fort Madison High School Fort Madison High School Main Gym
|
2-0 (25-16, 25-21)
|
SEC Conference Tournament (Second Night)
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
Hinton
|
7:00 PM CT
|
Gehlen Catholic High School
|
3-0 (25-21, 25-15, 25-13)
|
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
Jesup
|
7:00 PM CT
|
Gladbrook-Reinbeck High School
|
3-1 (18-25, 26-24, 25-23, 25-15)
|
Parent's Night
|
|
|
|
Griswold
vs.
Sidney
|
7:00 PM CT
|
Griswold High School
|
3-0 (25-19, 25-21, 25-22)
|
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
St. Edmond
|
7:00 PM CT
|
Manson Northwest Webster High School High School Gym
|
3-2 (25-20, 18-25, 24-26, 25-15, 15-9)
|
|
|
|
|
New London
vs.
Danville
|
7:00 PM CT
|
New London Jr-Sr High School
|
3-0 (25-14, 25-12, 25-10)
|
Senior Night for New London
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Eagle Grove
|
7:00 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
3-1 (24-26, 25-18, 25-23, 25-23)
|
Senior Night
|
|
|
|
North Iowa
vs.
Northwood-Kensett
|
7:00 PM CT
|
North Iowa Community School
|
3-0 (25-15, 25-13, 25-9)
|
|
|
|
|
North Union
vs.
Spencer
|
7:00 PM CT
|
North Union High School
|
3-1 (25-21, 25-19, 19-25, 21-25)
|
Senior Night
|
|
|
|
OABCIG
vs.
West Monona
|
7:00 PM CT
|
OABCIG Senior High School
|
3-0 (29-27, 25-22, 25-23)
|
Pink Out
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Woodbury Central
|
7:00 PM CT
|
Schaller-Crestland School
|
3-0 (25-10, 25-9, 25-11)
|
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Sioux City East
|
7:00 PM CT
|
Sioux City West High School
|
3-0 (25-17, 25-12, 25-22)
|
Senior Night
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Lamoni
|
7:00 PM CT
|
Twin Cedars High School Twin Cedars High School
|
2-1 (25-21, 22-25, 15-13)
|
BGC Tournament
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Pleasantville
|
7:00 PM CT
|
Van Meter School
|
2-0 (25-14, 25-20)
|
WCAC Conference Tournament - 2nd round
|
|
|
|
Waterloo Christian
vs.
Riceville
|
7:00 PM CT
|
Waterloo Christian School
|
3-0 (25-13, 25-18, 26-24)
|
Senior Night/Pink out
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Union Community
|
7:00 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Go-Hawk Gym
|
2-1 (25-23, 25-22, 13-15)
|
W-SR VB Quad
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Sheldon
|
7:00 PM CT
|
West Lyon High School
|
3-0 (27-25, 25-20, 25-7)
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Cherokee Washington
|
7:00 PM CT
|
Western Christian High School
|
3-0 (25-15, 25-20, 25-16)
|
Senior Night
|
|
|
|
Ames
vs.
Des Moines Lincoln
|
7:15 PM CT
|
Ames High School Harrison Barnes Gymnasium
|
3-0 (25-13, 25-11, 25-21)
|
Senior Night
|
|
|
|
Boone
vs.
North Polk
|
7:15 PM CT
|
Boone High School
|
3-0 (25-17, 25-13, 25-20)
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
George-Little Rock
|
7:15 PM CT
|
Central Lyon High School
|
3-1 (20-25, 25-19, 25-16, 25-19)
|
|
|
|
|
Chariton
vs.
Knoxville
|
7:15 PM CT
|
Chariton High School
|
3-0 (25-13, 25-11, 25-14)
|
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Oskaloosa
|
7:15 PM CT
|
Dallas Center-Grimes Meadows
|
3-2 (19-25, 25-13, 23-25, 25-18, 15-13)
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Grinnell
|
7:15 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
3-0 (25-18, 25-17, 35-33)
|
Conference Dual
|
|
|
|
Indianola
vs.
Pella
|
7:15 PM CT
|
Indianola High School
|
3-0 (25-18, 25-17, 25-18)
|
Senior Night
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Harlan Community
|
7:15 PM CT
|
Kuemper Catholic High School
|
3-0 (25-12, 25-15, 25-13)
|
SENIOR NIGHT
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
St. Albert
|
7:15 PM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
3-0 (25-11, 25-13, 25-18)
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Denison-Schleswig
|
7:15 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School
|
3-0 (25-8, 25-11, 25-12)
|
Senior Night and Pink Out
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Clarinda
|
7:15 PM CT
|
Shenandoah High School
|
3-1 (24-26, 25-16, 25-8, 25-15)
|
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Aplington-Parkersburg
|
7:15 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
3-0 (25-13, 25-19, 25-20)
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
Williamsburg
|
7:15 PM CT
|
Williamsburg High School
|
3-2 (20-25, 25-20, 25-22, 16-25, 16-14)
|
|
|
|
|
Seymour
vs.
Murray
|
7:20 PM CT
|
Seymour High School Seymour High School
|
2-0 (25-12, 25-16)
|
Bluegrass Conference Tournament
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Waukee Northwest
|
7:30 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
3-1 (25-16, 25-20, 21-25, 26-24)
|
|
|
|
|
Boyden-Hull
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
7:30 PM CT
|
Boyden-Hull High School
|
3-0 (25-15, 25-14, 25-12)
|
Parents Night
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Linn-Mar
|
7:30 PM CT
|
Cedar Falls High School Main Gym
|
2-0 (25-20, 25-15)
|
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Iowa City West
|
7:30 PM CT
|
Cedar Falls High School North Gym
|
2-0 (25-15, 25-16)
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Southwest Valley
|
7:30 PM CT
|
Central Decatur High School High School Gym
|
3-1 (21-25, 25-16, 25-22, 25-21)
|
Pride of Iowa Conference Championship Match
|
|
|
|
Lenox
vs.
Nodaway Valley
|
7:30 PM CT
|
Central Decatur High School North Elementary Gym
|
3-0 (25-21, 25-14, 32-30)
|
Pride of Iowa Conference Consolation Match
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Central Elkader
|
7:30 PM CT
|
Central Elkader Jr Sr High School
|
|
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
South Winneshiek
|
7:30 PM CT
|
Central Elkader Jr Sr High School
|
3-2 (21-25, 25-19, 25-19, 21-25, 15-12)
|
Pink Night
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
GTRA
|
7:30 PM CT
|
Emmetsburg High School
|
3-0 (25-13, 25-13, 25-21)
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
East Marshall
|
7:30 PM CT
|
Hudson Elementary School Competition Gym
|
|
Senior Night
|
|
|
|
Hudson
vs.
East Marshall
|
7:30 PM CT
|
Hudson Elementary School Competition Gym
|
3-0 (25-8, 25-15, 25-14)
|
Senior Night
|
|
|
|
1
Treynor
vs.
4
Underwood
|
7:30 PM CT
|
Iowa Western Community College
|
3-0 (25-19, 25-18, 25-20)
|
WIC Volleyball Tournament
|
|
|
|
2
Missouri Valley
vs.
3
Riverside
|
7:30 PM CT
|
Iowa Western Community College
|
3-2 (25-21, 25-22, 19-25, 17-25, 15-8)
|
WIC Volleyball Tournament
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
7:30 PM CT
|
Jefferson High School Main Gym
|
2-0 (25-18, 25-14)
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Southeast Polk
|
7:30 PM CT
|
Johnston High School
|
3-0 (25-13, 25-13, 25-19)
|
Conference (Sr. Night/Dig Pink/Spike Blue)
|
|
|
|
LeMars
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:30 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
3-0 (25-18, 25-15, 25-14)
|
Senior Night
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Iowa City Liberty
|
7:30 PM CT
|
Liberty High School
|
2-0 (25-20, 25-11)
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
7:30 PM CT
|
Liberty High School
|
2-1 (20-25, 26-24, 15-11)
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Des Moines Roosevelt
|
7:30 PM CT
|
Marshalltown High School
|
3-0 (25-17, 25-17, 25-18)
|
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
West Burlington
|
7:30 PM CT
|
Mediapolis High School
|
3-0 (25-23, 25-13, 25-18)
|
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Kee
|
7:30 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
3-0 (25-16, 25-12, 25-13)
|
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Hartley-Melvin-Sanborn
|
7:30 PM CT
|
MMCRU High School
|
3-2 (18-25, 25-17, 22-25, 25-23, 15-9)
|
Senior Night
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
Moravia
|
7:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
2-1 (25-14, 15-25, 15-12)
|
Pool 4 BGC Tournament Pool Play (Game 3)
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
Kingsley-Pierson
|
7:30 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
3-0 (25-22, 25-18, 25-15)
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:30 PM CT
|
North Butler High School
|
2-0 (26-24, 25-14)
|
|
|
|
|
Remsen St. Mary's
vs.
Unity Christian
|
7:30 PM CT
|
Remsen St. Mary's High School
|
3-1 (25-16, 25-14, 22-25, 25-15)
|
|
|
|
|
River Valley
vs.
Westwood
|
7:30 PM CT
|
River Valley Community School
|
3-1 (17-25, 25-22, 25-20, 25-15)
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Trinity Christian
|
7:30 PM CT
|
South O'Brien High School
|
3-0 (25-18, 25-18, 25-20)
|
|
|
|
|
West Bend-Mallard
vs.
Storm Lake St. Mary's
|
7:30 PM CT
|
St. Mary's High School
|
3-0 (25-13, 25-16, 25-12)
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Dowling Catholic
|
7:30 PM CT
|
Urbandale High School South Gym
|
3-0 (25-11, 25-21, 25-18)
|
|
|
|
|
Valley
vs.
Ankeny
|
7:30 PM CT
|
Valley High School Field House
|
3-1 (25-17, 20-25, 25-19, 25-20)
|
|
|
|
|
WACO
vs.
Highland
|
7:30 PM CT
|
WACO High School
|
3-0 (25-12, 25-14, 25-14)
|
Senior Night
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Wahlert Catholic
|
7:30 PM CT
|
Wahlert Catholic High School
|
2-0 (25-17, 27-25)
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Prairie
|
7:30 PM CT
|
Wahlert Catholic High School
|
2-1 (25-17, 23-25, 15-7)
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Wapello
|
7:30 PM CT
|
Wapello High School
|
3-0 (25-22, 25-23, 25-12)
|
|
|
|
|
West Sioux
vs.
Akron-Westfield
|
7:30 PM CT
|
West Sioux High School
|
3-0 (25-14, 25-21, 25-13)
|
Senior Night
|
|
|
|
Burlington
vs.
Fairfield
|
8:00 PM CT
|
Fort Madison High School
|
2-1 (24-26, 25-22, 15-7)
|
Round 2
|
|
|
|
Van Meter
vs.
ACGC
|
8:00 PM CT
|
Van Meter School
|
2-0 (25-13, 25-17)
|
WCAC Tournament
|
|
|