|
West Burlington
vs.
New London
|
TBD
|
|
|
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Bellevue
|
TBD
|
|
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Bondurant-Farrar
|
4:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
|
Bondurant-Farrar JV invite
|
|
|
|
Chariton
vs.
Wayne
|
5:00 PM CT
|
Chariton High School
|
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Waukon
|
5:00 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-1 (13-21, 21-13, 15-8)
|
Triangular
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Decorah
|
5:00 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-1 ()
|
Triangular
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Union High School Union High School |
|
JV Tournament
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Independence
|
5:00 PM CT
|
Union High School Union High School
|
2-0 (21-15, 21-8)
|
Union JV Quad
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Lisbon
|
End of
3rd
|
Marquette High School
|
2-1
|
|
|
|
|
Midland
vs.
Easton Valley
|
5:15 PM CT
|
Midland High School
|
2-1 (12-21, 21-10, 15-13)
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Maquoketa Valley
|
5:15 PM CT
|
North Linn High School
|
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Bishop Heelan
|
5:30 PM CT
|
Abraham Lincoln High School
|
2-0 (25-12, 25-23)
|
|
|
|
|
Ballard
vs.
West Marshall
|
5:30 PM CT
|
Ballard High School
|
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Des Moines Christian
|
5:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Boyden-Hull
|
5:30 PM CT
|
Boyden-Hull High School
|
2-1 (16-21, 21-12, 16-14)
|
|
|
|
|
Clarinda
vs.
Griswold
|
5:30 PM CT
|
Clarinda High School Gym
|
|
Scrimmage
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Dubuque Hempstead
|
5:30 PM CT
|
Dubuque Senior High School
|
|
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Dubuque Hempstead
|
5:30 PM CT
|
Dubuque Senior High School
|
|
Pink night
|
|
|
|
East Marshall
vs.
BCLUW
|
5:30 PM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
|
|
|
|
|
East Marshall
vs.
BCLUW
|
5:30 PM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
|
|
|
|
|
English Valleys
vs.
HLV
|
5:30 PM CT
|
English Valleys High School
|
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Atlantic
|
5:30 PM CT
|
Harlan High School Harlan High School
|
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Lewis Central
|
5:30 PM CT
|
Kuemper Catholic High School KHS Gym
|
2-0 (25-21, 25-14)
|
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Iowa City High
|
5:30 PM CT
|
Liberty High School
|
2-0 (25-18, 25-14)
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Mormon Trail
|
5:30 PM CT
|
Murray High School Jerry Brown High School Gym
|
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Gilbert
|
5:30 PM CT
|
Newton High School Upper Main Gym
|
2-0 (25-11, 26-24)
|
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
Grand View Christian
|
5:30 PM CT
|
Nodaway Valley High School Competition Gym
|
|
|
|
|
|
North Polk
vs.
ADM
|
5:30 PM CT
|
North Polk High School
|
|
|
|
|
|
Okoboji
vs.
Central Lyon
|
5:30 PM CT
|
Okoboji High School
|
2-1 ()
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Creston
|
5:30 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School Red Oak Jr.-Sr. High School
|
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Rock Valley
|
5:30 PM CT
|
Sheldon High School High School Gym
|
2-1 (16-21, 21-15, 16-14)
|
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
Sioux Center
|
5:30 PM CT
|
Sibley-Ocheyedan High School
|
2-0 (21-15, 21-15)
|
|
|
|
|
Tri-County
vs.
North Mahaska
|
5:30 PM CT
|
Tri-County Community School HS Gym
|
2-0 (25-18, 25-20)
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Union Community
|
5:30 PM CT
|
Union High School Union High School
|
2-0 (21-13, 21-15)
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Independence
|
5:30 PM CT
|
Union High School Union High School
|
2-0 (21-11, 21-13)
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Waverly-Shell Rock
|
5:30 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
2-0 (21-10, 21-16)
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
5:30 PM CT
|
Washington High School
|
2-1 (25-16, 20-25, 15-13)
|
|
|
|
|
Union Community
vs.
Cedar Falls
|
5:45 PM CT
|
Union High School Union High School
|
2-0 (21-9, 21-10)
|
Union JV Quad
|
|
|
|
Boyer Valley
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
6:00 PM CT
|
Boyer Valley Middle/High School Gym
|
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Wayne
|
6:00 PM CT
|
Chariton High School
|
|
|
|
|
|
Clarksville
vs.
Tripoli
|
6:00 PM CT
|
Clarksville High School
|
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Waukon
|
6:00 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
|
Triangular
|
|
|
|
Riceville
vs.
Don Bosco
|
6:00 PM CT
|
Don Bosco High School
|
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Norwalk
|
6:00 PM CT
|
East High School
|
|
CXL
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Des Moines East
|
6:00 PM CT
|
Fort Dodge Middle School Main Gym
|
|
PPD
|
|
|
|
Underwood
vs.
Logan-Magnolia
|
6:00 PM CT
|
Logan Magnolia Community Schools
|
2-1 (21-19, 16-21, 15-8)
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Oskaloosa
|
6:00 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
|
JV/9th
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Riverside
|
6:00 PM CT
|
Riverside High School
|
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
MMCRU
|
6:00 PM CT
|
Unity Christian High School
|
|
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Sioux Central
|
6:15 PM CT
|
East Sac County High School
|
|
|
|
|
|
Central City
vs.
Edgewood-Colesburg
|
6:15 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High
|
2-1 (10-21, 21-14, 15-10)
|
Senior Night
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
George-Little Rock
|
6:15 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School New Gym
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
North Cedar
|
6:15 PM CT
|
Prince of Peace O'Donnell Sports Center
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Springville
|
6:15 PM CT
|
Springville High School
|
|
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Lamoni
|
6:30 PM CT
|
Ankeny Christian Academy
|
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Bondurant-Farrar
|
6:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
North Tama
|
6:30 PM CT
|
Collins-Maxwell High School
|
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Glenwood
|
6:30 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
3-2 (25-21, 25-9, 25-27, 22-25, 15-11)
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Cedar Falls
|
6:30 PM CT
|
Union High School Union High School
|
2-0 (21-19, 21-16)
|
Union JV Quad
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
Janesville
|
6:45 PM CT
|
Janesville High School High School Gym
|
|
|
|
|
|
Chariton
vs.
Twin Cedars
|
7:00 PM CT
|
Chariton High School
|
|
Chariton Triangular
|
|
|
|
Orient-Macksburg
vs.
Diagonal
|
7:00 PM CT
|
Orient-Macksburg Community School
|
2-0 (21-12, 21-19)
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Oskaloosa
|
7:15 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
|
|
|
|