|
Kuemper Catholic
vs.
Marshalltown
|
TBD
|
|
2-0 (21-13, 21-11)
|
Roland Story Tournament
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
PCM
|
12:00 AM CT
|
Roland-Story High School
|
2-1 (21-14, 18-21, 15-7)
|
RS Tournament
|
|
|
|
Griswold
vs.
Fremont-Mills
|
5:30 AM CT
|
Stanton High School
|
3-2 (25-15, 23-25, 25-21, 20-25, 15-8)
|
CC tourney
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
PCM
|
4:30 PM CT
|
Roland-Story High School
|
2-0 (21-15, 21-11)
|
RS tourney
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Kuemper Catholic
|
4:30 PM CT
|
Roland-Story High School
|
2-0 (21-15, 23-21)
|
|
|
|
|
|
4:30 PM CT
|
Roland-Story High School North Gym |
|
Roland-Story Volleyball Tournament
|
|
|
|
Perry
vs.
Des Moines Hoover
|
4:30 PM CT
|
Saydel High School
|
2-0 (21-12, 21-16)
|
|
|
|
|
|
4:30 PM CT
|
Saydel High School South Gym |
|
Saydel Varsity Volleyball Tournament
|
|
|
|
Saydel
vs.
Clarke
|
4:30 PM CT
|
Saydel High School South Gym
|
2-0 (21-15, 21-11)
|
Saydel Varsity Volleyball Tournament
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Ogden
|
5:00 PM CT
|
Saydel High School
|
2-0 (21-19, 21-15)
|
Saydel Tournament
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Kuemper Catholic
|
5:05 PM CT
|
Roland-Story High School
|
2-1 (21-19, 17-21, 15-13)
|
RS tourney
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
West Central Valley
|
5:15 PM CT
|
Saydel High School
|
2-1 (12-21, 21-9, 15-11)
|
Saydel Tournament
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Keota
|
5:30 PM CT
|
Belle Plaine High School
|
3-0 (25-10, 25-10, 25-12)
|
|
|
|
|
Diagonal
vs.
Seymour
|
5:30 PM CT
|
Diagonal High School
|
2-1 (16-25, 25-23, 15-6)
|
Diagonal Triangular
|
|
|
|
English Valleys
vs.
Sigourney
|
5:30 PM CT
|
English Valleys High School
|
3-0 (25-18, 25-12, 25-18)
|
|
|
|
|
Iowa Valley
vs.
Tri-County
|
5:30 PM CT
|
Iowa Valley High School
|
3-1 (24-26, 25-18, 25-17, 25-14)
|
|
|
|
|
Montezuma
vs.
HLV
|
5:30 PM CT
|
Montezuma High School
|
3-1 (25-13, 25-10, 19-25, 25-7)
|
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
Lynnville-Sully
|
5:30 PM CT
|
North Mahaska High School
|
3-0 (25-14, 25-23, 25-20)
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
Parkview Christian
|
5:30 PM CT
|
Parkview Christian High School
|
2-0 (25-9, 30-28)
|
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Westwood
|
5:30 PM CT
|
River Valley Community School
|
2-1 (25-16, 23-25, 15-8)
|
Conference Tournament Semifinals
|
|
|
|
River Valley
vs.
Lawton-Bronson
|
5:30 PM CT
|
River Valley Community School
|
2-1 (21-25, 25-13, 15-6)
|
WVC Tournament
|
|
|
|
Saydel
vs.
Des Moines North
|
5:30 PM CT
|
Saydel High School South Gym
|
2-0 (21-7, 21-13)
|
Saydel Varsity Volleyball Tournament
|
|
|
|
|
5:30 PM CT
|
Stanton High School |
|
Corner Conference Volleyball Tournament
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Algona
|
5:30 PM CT
|
Storm Lake High School
|
3-1 (21-25, 25-20, 25-11, 25-15)
|
|
|
|
|
Clarke
vs.
Ogden
|
6:00 PM CT
|
Saydel High School
|
2-0 (21-11, 21-19)
|
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Clarke
|
6:00 PM CT
|
Saydel High School
|
2-0 (21-13, 21-16)
|
|
|
|
|
West Central
vs.
North Fayette Valley
|
6:00 PM CT
|
West Central Community School
|
3-2 (25-27, 25-12, 25-11, 19-25, 15-13)
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
North Cedar
|
6:00 PM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (28-26, 25-13)
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
Louisa-Muscatine
|
6:00 PM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (25-10, 25-7)
|
Wilton Triangular
|
|
|
|
Seymour
vs.
Mormon Trail
|
6:15 PM CT
|
Diagonal High School
|
2-0 (26-24, 25-8)
|
Diagonal Triangular
|
|
|
|
Perry
vs.
Des Moines East
|
6:15 PM CT
|
Saydel High School
|
2-1 (8-21, 21-15, 15-12)
|
|
|
|
|
Heartland Christian
vs.
Cornerstone Christian
|
6:30 PM CT
|
Iowa West Field House
|
3-1 (25-16, 25-13, 23-25, 26-24)
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
College View Academy
|
6:30 PM CT
|
Parkview Christian High School
|
2-1 (10-25, 26-24, 25-18)
|
Triangular
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
South Hardin
|
6:30 PM CT
|
Roland-Story High School
|
2-0 (21-14, 21-11)
|
RS tourney
|
|
|
|
Saydel
vs.
Ogden
|
6:30 PM CT
|
Saydel High School South Gym
|
2-0 (26-24, 21-19)
|
Saydel Varsity Volleyball Tournament
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Melcher-Dallas
|
6:30 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
3-0 (25-21, 25-20, 25-18)
|
|
|
|
|
North Union
vs.
Bishop Garrigan
|
6:30 PM CT
|
West Bend-Mallard High School
|
2-0 (25-23, 25-16)
|
|
|
|
|
BGM
vs.
Colfax-Mingo
|
7:00 PM CT
|
BGM High School
|
3-0 (25-16, 25-15, 27-25)
|
|
|
|
|
Boyden-Hull
vs.
Sioux Center
|
7:00 PM CT
|
Boyden-Hull High School
|
3-0 (25-13, 25-19, 29-27)
|
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
GMG
|
7:00 PM CT
|
Colo-NESCO Jr/Sr High School
|
3-0 (25-17, 25-11, 25-18)
|
Frosh 6:00; JV 6:30; Varsity 7:00
|
|
|
|
Diagonal
vs.
Mormon Trail
|
7:00 PM CT
|
Diagonal High School
|
2-0 (25-23, 25-16)
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
Essex
|
7:00 PM CT
|
East Mills High School
|
3-0 (25-5, 25-8, 25-10)
|
Corner Conference Tournament
|
|
|
|
Murray
vs.
Central Decatur
|
7:00 PM CT
|
Murray High School
|
3-1 (17-25, 25-15, 25-23, 25-17)
|
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Marshalltown
|
7:00 PM CT
|
Roland-Story High School
|
2-0 (21-11, 21-16)
|
|
|
|
|
Sidney
vs.
Fremont-Mills
|
7:00 PM CT
|
Sidney High School
|
3-0 (25-15, 25-11, 25-16)
|
CC Tourney
|
|
|
|
Stanton
vs.
Hamburg
|
7:00 PM CT
|
Stanton High School
|
3-0 (25-9, 25-4, 25-11)
|
Corner Conference Tournament
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Omaha Nation
|
7:00 PM CT
|
Thomas Jefferson High School
|
3-2 (18-25, 25-18, 23-25, 25-15, 15-5)
|
Opponent: Omaha Northwest
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Starmont
|
7:15 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
3-0 (25-20, 25-11, 25-23)
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
7:15 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
3-2 (23-25, 19-25, 25-23, 25-23, 16-14)
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
PCM
|
7:15 PM CT
|
Roland-Story High School
|
2-0 (21-10, 21-19)
|
|
|
|
|
West Hancock
vs.
Fort Madison
|
7:30 PM CT
|
Hamilton High School
|
2-0 (25-20, 25-15)
|
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Waukon
|
7:30 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
3-0 (25-14, 25-20, 25-7)
|
|
|
|
|
Westwood
vs.
Lawton-Bronson
|
7:30 PM CT
|
River Valley Community School
|
2-1 (21-25, 25-22, 15-8)
|
Western Valley Conference Consolation Game
|
|
|
|
Ridge View
vs.
River Valley
|
7:30 PM CT
|
River Valley Community School
|
2-0 (25-16, 25-17)
|
WVC Tournament Championship
|
|
|
|
Perry
vs.
West Central Valley
|
7:30 PM CT
|
Saydel High School
|
2-0 (21-11, 22-20)
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Eagle Grove
|
7:30 PM CT
|
St. Edmond Catholic K-12 School St. Edmond Catholic K-12 School
|
3-0 (25-13, 25-20, 25-10)
|
|
|
|
|
West Bend-Mallard
vs.
North Union
|
7:30 PM CT
|
West Bend-Mallard High School
|
2-1 (25-20, 23-25, 15-13)
|
|
|
|
|
West Bend-Mallard
vs.
Bishop Garrigan
|
7:30 PM CT
|
West Bend-Mallard High School
|
2-1 (20-25, 25-18, 15-10)
|
|
|
|
|
South Hardin
vs.
PCM
|
8:00 PM CT
|
Roland-Story High School
|
2-0 (21-6, 21-6)
|
|
|
|
|
North Cedar
vs.
Louisa-Muscatine
|
8:00 PM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (25-5, 25-9)
|
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Des Moines East
|
8:15 PM CT
|
Saydel High School
|
2-1 (16-21, 21-18, 15-13)
|
Saydel Tournament
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Marshalltown
|
8:30 PM CT
|
Roland-Story High School
|
2-1 (21-23, 21-14, 15-11)
|
RS tourney
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Des Moines Hoover
|
9:00 PM CT
|
Saydel High School
|
2-0 (21-10, 21-10)
|
Saydel Tournament
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Clarke
|
9:00 PM CT
|
Saydel High School
|
2-0 (21-10, 21-18)
|
|
|
|