|
Sioux City North
vs.
Lewis Central
|
TBD
|
|
2-1 (21-12, 19-21, 15-7)
|
East Tourney
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
East Atchison
|
TBD
|
|
|
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Des Moines Lincoln
|
12:00 AM CT
|
Nevada High School Nevada High School
|
2-0 (21-5, 21-12)
|
Nevada Tournament
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
South Tama
|
12:00 AM CT
|
South Tama High School South Tama High School
|
2-0 (21-18, 21-14)
|
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
Dubuque Hempstead
|
7:30 AM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-0 (21-12, 27-25)
|
Dubuque Invitational Match 1
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Sioux City North
|
8:00 AM CT
|
Sioux City East High School
|
2-0 (21-13, 21-12)
|
Sioux City East Invitational
|
|
|
|
|
8:30 AM CT
|
Nevada High School |
|
Nevada Varsity Volleyball Invitational
|
|
|
|
|
8:30 AM CT
|
Stephen Hempstead High School |
|
Dubuque Invitational
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
East Dubuque
|
8:30 AM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-0 (21-3, 21-13)
|
Dubuque Invitational
|
|
|
|
Davenport West
vs.
Independence
|
8:30 AM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-0 (21-13, 21-19)
|
Dubuque Invitational
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Boone High School |
|
Boone Volleyball Invitational
|
|
|
|
Ames
vs.
Waverly-Shell Rock
|
9:00 AM CT
|
Boone High School
|
2-0 (21-9, 21-18)
|
Boone Tournament
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School |
|
HMS Volleyball Tourney
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School |
|
HMS Volleyball Tourney
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Mount Vernon High School |
|
Invitational
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Des Moines Lincoln
|
9:00 AM CT
|
Nevada High School Fieldhouse West
|
2-0 (21-10, 21-11)
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Duchesne Academy
|
9:00 AM CT
|
Papillion-La Vista South High School
|
2-0 (19-25, 12-25)
|
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Sioux City East High School |
|
East Invite
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Hinton
|
9:00 AM CT
|
Sioux City East High School
|
2-0 (21-19, 21-15)
|
East Invite
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Lewis Central
|
9:00 AM CT
|
Sioux City East High School
|
2-0 (21-18, 21-17)
|
Sioux City East Invitational
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services |
|
Cedar Falls Tiger Varsity Volleyball Invitational
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Columbus Catholic
|
9:00 AM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-11, 21-7)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Fort Dodge
|
9:00 AM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-9, 21-10)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Grundy Center
|
9:00 AM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-9, 21-11)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Janesville
|
9:00 AM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-12, 22-20)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Davenport West
vs.
Bettendorf
|
9:15 AM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-0 (21-13, 21-16)
|
Dubuque Invitational
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Pleasant Valley
|
9:30 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-20, 25-21)
|
Mt. Vernon Invite
|
|
|
|
North Scott
vs.
Davenport Central
|
9:30 AM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-0 (21-5, 21-10)
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
North Scott
|
9:30 AM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-0 (21-8, 21-18)
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
East Dubuque
|
9:30 AM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-0 (21-12, 21-14)
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Waterloo East
|
9:45 AM CT
|
South Tama High School South Tama High School
|
2-0 (21-14, 21-17)
|
South Tama Tournament
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Osage
|
9:45 AM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-14, 21-19)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Marshalltown
|
9:45 AM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-14, 21-2)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Prairie
|
9:45 AM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-15, 21-13)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Urbandale
vs.
West Delaware
|
9:45 AM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-1 (21-18, 20-22, 15-11)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
Sioux City West
|
10:00 AM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School
|
2-0 (21-14, 21-8)
|
HMS Tournament
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Sheldon
|
10:00 AM CT
|
Sioux City East High School
|
2-0 (21-18, 21-18)
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
Sioux City North
|
10:00 AM CT
|
Sioux City East High School
|
2-1 (21-9, 19-21, 15-9)
|
|
|
|
|
Independence
vs.
Bettendorf
|
10:30 AM CT
|
Cherry Lanes
|
2-0 (21-16, 21-15)
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Iowa City Liberty
|
10:30 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-1 (25-17, 20-25, 15-10)
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Pleasant Valley
|
10:30 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-1 (25-18, 23-25, 16-14)
|
Mount Vernon - ICL Fall Classic
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Omaha Burke
|
10:30 AM CT
|
Papillion-La Vista South High School
|
2-1 (23-25, 25-22, 25-20)
|
|
|
|
|
East Marshall
vs.
Waterloo East
|
10:30 AM CT
|
South Tama High School Gym
|
2-0 (21-6, 21-14)
|
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Iowa City High
|
10:30 AM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-1 (20-22, 21-18, 15-6)
|
Dubuque Invitational
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Osage
|
10:30 AM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-7, 21-12)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Grundy Center
|
10:30 AM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-12, 21-7)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Prairie
vs.
Janesville
|
10:30 AM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-1 (16-21, 21-17, 15-12)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Sioux City West
|
11:00 AM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School
|
2-0 (21-19, 21-19)
|
HMS Tournament
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Sioux City North
|
11:00 AM CT
|
Sioux City East High School
|
2-1 (20-21, 21-13, 15-3)
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Bishop Heelan
|
11:00 AM CT
|
Sioux City East High School
|
2-1 (21-17, 18-21, 15-11)
|
East Invite
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Waterloo East
|
11:15 AM CT
|
South Tama High School South Tama High School
|
2-0 (21-18, 21-8)
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Urbandale
|
11:15 AM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-14, 21-18)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Fort Dodge
|
11:15 AM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-15, 21-16)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Cedar Rapids Washington
|
11:15 AM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-11, 21-7)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Waterloo West
|
11:15 AM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-16, 21-16)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Ames
vs.
Knoxville
|
11:30 AM CT
|
Boone High School
|
2-0 (21-9, 21-11)
|
Boone Tournament
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Pleasant Valley
|
11:30 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-14, 25-12)
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Iowa City Liberty
|
11:30 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-1 (14-25, 25-15, 15-8)
|
Mount Vernon - ICL Fall Classic
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
12:00 PM CT
|
Sioux City East High School
|
1-0 (21-13, 21-21)
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Sioux City North
|
12:00 PM CT
|
Sioux City East High School
|
2-0 (21-14, 21-18)
|
East Invite
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Sioux City North
|
12:00 PM CT
|
Sioux City East High School
|
2-0 (21-17, 21-15)
|
|
|
|
|
Davenport West
vs.
Davenport Central
|
12:00 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-0 (21-11, 21-14)
|
Dubuque Invitational
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Iowa City West
|
12:00 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-19, 21-13)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Grundy Center
|
12:00 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-1 (21-14, 16-21, 15-12)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Janesville
|
12:00 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-1 (21-11, 18-21, 15-12)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Columbus Catholic
|
12:00 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-8, 21-13)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Ames
vs.
Algona
|
12:30 PM CT
|
Boone High School
|
2-1 (21-19, 20-22, 15-10)
|
Boone Tournament
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Bishop Heelan
|
12:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
2-1 (21-18, 19-21, 15-13)
|
Sioux City East Invitational
|
|
|
|
North Scott
vs.
Iowa City High
|
12:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-0 (21-13, 21-16)
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Dubuque Senior
|
12:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-1 (21-18, 18-21, 15-9)
|
Dubuque Invitational
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
West Delaware
|
12:45 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-1 (21-19, 15-21, 15-13)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Cedar Rapids Washington
|
12:45 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-17, 21-15)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Prairie
vs.
Waterloo West
|
12:45 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-1 (22-20, 14-21, 17-15)
|
Cedar Falls Invite - Pool Play
|
|
|
|
Ballard
vs.
Des Moines Lincoln
|
12:55 PM CT
|
Nevada High School Fieldhouse
|
2-0 (21-8, 21-10)
|
Nevada Tournament
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Sioux City West
|
1:00 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School
|
2-0 (21-10, 21-9)
|
HMS Tournament
|
|
|
|
Davenport West
vs.
East Dubuque
|
1:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-1 (14-21, 21-15, 16-14)
|
Dubuque Invitational
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Bettendorf
|
1:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-0 (21-19, 21-12)
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Lewis Central
|
2:00 PM CT
|
Sioux City East High School
|
2-1 (21-16, 19-21, 15-3)
|
East Invite
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Dubuque Hempstead
|
2:00 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-1 (21-9, 19-21, 15-12)
|
|
|
|
|
Independence
vs.
Iowa City High
|
2:00 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-1 (21-18, 20-22, 15-12)
|
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Osage
|
2:00 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-1 (18-21, 21-13, 25-23)
|
Championship Bracket - Quarterfinals
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
West Delaware
|
2:00 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-14, 21-10)
|
Championship Bracket - Quaterfinals
|
|
|
|
Janesville
vs.
Iowa City West
|
2:00 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-1 (21-11, 21-23, 15-10)
|
Consolation Bracket - Quarterfinals
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Des Moines Lincoln
|
2:30 PM CT
|
Nevada High School Fieldhouse
|
2-0 (21-11, 21-8)
|
Nevada Tournament
|
|
|
|
North Scott
vs.
Dubuque Senior
|
2:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-0 (21-13, 21-10)
|
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
Urbandale
|
2:45 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-17, 21-19)
|
Championship Bracket - Quaterfinals
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Linn-Mar
|
2:45 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-19, 21-11)
|
Consolation Bracket - Quarterfinals
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Cedar Rapids Washington
|
2:45 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-18, 21-19)
|
Consolation Bracket - Quarterfinals
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Prairie
|
2:45 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-11, 21-8)
|
Championship Bracket - Quarterfinals
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Fort Dodge
|
2:45 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (21-15, 21-19)
|
Consolation Bracket - Quarterfinals
|
|
|
|
Ames
vs.
Grand View Christian
|
3:00 PM CT
|
Boone High School
|
2-0 (21-16, 21-16)
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
3:00 PM CT
|
Sioux City East High School
|
2-0 (21-16, 22-20)
|
East Invite
|
|
|
|
Hinton
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
3:00 PM CT
|
Sioux City East High School
|
2-0 (21-9, 21-19)
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Waterloo East
|
3:00 PM CT
|
South Tama High School Gym
|
2-0 (21-9, 21-16)
|
South Tama Invitational
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Bettendorf
|
3:00 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-0 (21-17, 21-17)
|
|
|
|
|
Independence
vs.
Bettendorf
|
3:00 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-0 (21-15, 21-13)
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Dowling Catholic
|
4:00 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-1 (28-26, 24-26, 15-5)
|
Championship Bracket - Semifinals
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Columbus Catholic
|
4:00 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (25-20, 25-23)
|
Consolation Bracket - Semifinals
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Iowa City West
|
4:00 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (28-26, 25-23)
|
Consolation Bracket - Semifinals
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
Dowling Catholic
|
5:00 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (25-13, 25-15)
|
Championship Bracket - Finals
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Linn-Mar
|
5:30 PM CT
|
University of Northern Iowa: Wellness & Recreation Services
|
2-0 (25-21, 27-25)
|
Consolation Bracket - Finals
|
|
|