|
Central Lee
vs.
Lone Tree
|
12:00 AM CT
|
Lone Tree High School
|
2-0 (21-15, 21-12)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
Burlington Notre Dame
|
5:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-5, 21-6)
|
SEISC Pool Play
|
|
|
|
Wapello
vs.
Columbus
|
5:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-8, 21-18)
|
SEISC Volleyball Tournament (First Round)
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Lone Tree
|
5:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
2-0 (21-9, 21-1)
|
SuperConference Pool Play
|
|
|
|
WACO
vs.
Van Buren County
|
5:00 PM CT
|
Van Buren County High School Van Buren County High School
|
2-0 (21-8, 21-7)
|
SEISC Tournament Pool Play
|
|
|
|
New London
vs.
Hillcrest Academy
|
5:00 PM CT
|
Van Buren County High School Van Buren County High School
|
2-0 (21-7, 21-3)
|
SEISC Tournament Pool Play
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Pekin
|
5:00 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
2-0 (21-17, 21-11)
|
SEISC Tournament pool
|
|
|
|
Holy Trinity Catholic
vs.
Highland
|
5:00 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
2-0 (21-9, 21-6)
|
Conference Tourn.
|
|
|
|
Central City
vs.
East Buchanan
|
5:15 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
3-0 (25-22, 25-18, 25-21)
|
|
|
|
|
Easton Valley
vs.
Calamus-Wheatland
|
5:15 PM CT
|
Easton Valley High School
|
3-1 ()
|
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Prince of Peace
|
5:15 PM CT
|
Marquette High School
|
3-2 (25-13, 18-25, 20-25, 25-10, 15-12)
|
Senior Night
|
|
|
|
Midland
vs.
Lisbon
|
5:15 PM CT
|
Midland High School
|
3-0 (25-7, 25-8, 25-9)
|
|
|
|
|
Diagonal
vs.
Ankeny Christian
|
5:30 PM CT
|
Diagonal High School
|
3-0 (25-8, 25-16, 25-7)
|
Parents Night
|
|
|
|
HLV
vs.
North Mahaska
|
5:30 PM CT
|
HLV Community Schools
|
3-1 (26-24, 23-25, 26-24, 25-18)
|
|
|
|
|
Keota
vs.
Iowa Valley
|
5:30 PM CT
|
Keota High School
|
3-0 (25-12, 26-24, 25-21)
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Murray
|
5:30 PM CT
|
Lamoni High School
|
3-0 (25-17, 25-16, 25-20)
|
Senior Night
|
|
|
|
Moravia
vs.
Seymour
|
5:30 PM CT
|
Moravia High School
|
3-1 (21-25, 25-13, 25-8, 25-22)
|
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
Orient-Macksburg
|
5:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
3-1 (25-6, 25-27, 25-4, 25-15)
|
|
|
|
|
Moulton-Udell
vs.
Twin Cedars
|
5:30 PM CT
|
Moulton-Udell High School
|
3-0 (25-17, 25-20, 25-7)
|
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Belle Plaine
|
5:30 PM CT
|
Sigourney High School
|
3-2 (26-24, 27-29, 25-23, 21-25, 15-8)
|
|
|
|
|
Tri-County
vs.
English Valleys
|
5:30 PM CT
|
Tri-County Community School
|
3-1 (22-25, 25-14, 27-25, 25-21)
|
|
|
|
|
Tri-County
vs.
English Valleys
|
5:30 PM CT
|
Tri-County Community School HS Gym
|
|
|
|
|
|
Valley Lutheran
vs.
Baxter
|
5:30 PM CT
|
Valley Lutheran School
|
3-0 (25-10, 25-7, 25-6)
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Highland
|
5:45 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
2-0 (21-6, 21-12)
|
SEISC Tournament pool
|
|
|
|
Whiting
vs.
Omaha Nation
|
6:00 PM
|
|
3-0 (25-22, 25-23, 25-22)
|
|
|
|
|
Audubon
vs.
IKM-Manning
|
6:00 PM CT
|
Audubon High School
|
3-0 (25-10, 25-15, 25-14)
|
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Columbus
|
6:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-11, 21-4)
|
SEISC conference tournament
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
Woodbine
|
6:00 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
3-0 (25-15, 25-19, 25-22)
|
Homecoming
|
|
|
|
Hamburg
vs.
Sidney
|
6:00 PM CT
|
Hamburg Community Schools
|
3-0 (25-3, 25-2, 25-4)
|
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Lone Tree
|
6:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
2-0 (21-8, 21-11)
|
SEISC Pool Play
|
|
|
|
WACO
vs.
Hillcrest Academy
|
6:00 PM CT
|
Van Buren County High School Van Buren County High School
|
2-0 (21-9, 21-8)
|
SEISC Tournament Pool Play
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
New London
|
6:00 PM CT
|
Van Buren County High School Van Buren County High School
|
2-0 (21-9, 21-12)
|
SEISC Tournament Pool Play
|
|
|
|
Highland
vs.
Pekin
|
6:00 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
2-0 (21-17, 21-11)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Holy Trinity Catholic
vs.
Pekin
|
6:00 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
2-0 (21-14, 21-8)
|
Conference Tourn.
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Holy Trinity Catholic
|
6:30 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
2-1 (16-21, 21-14, 15-8)
|
SEISC Tournament pool
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Paton-Churdan
|
6:45 PM CT
|
Exira-EHK High School
|
3-0 (25-14, 25-11, 25-18)
|
JV/V
|
|
|
|
Janesville
vs.
New Hampton
|
6:45 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
2-0 (25-15, 25-13)
|
Wapsie Valley Triangular
|
|
|
|
Morningstar Academy
vs.
Faith Christian
|
7:00 PM CT
|
Beyond the Baseline
|
|
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Wapello
|
7:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-14, 21-12)
|
SEISC conference tournament
|
|
|
|
CAM
vs.
West Harrison
|
7:00 PM CT
|
CAM High School
|
3-0 (25-14, 25-9, 25-9)
|
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
Montezuma
|
7:00 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
3-0 (25-16, 25-14, 25-9)
|
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Sheldon
|
7:00 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
3-0 (25-17, 25-11, 25-15)
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
Trinity Christian
|
7:00 PM CT
|
Hinton High School
|
3-0 (25-7, 25-12, 25-10)
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
BGM
|
7:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
3-2 (25-22, 23-25, 20-25, 25-23, 18-16)
|
|
|
|
|
North Iowa
vs.
Newman Catholic
|
7:00 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
3-0 (25-19, 25-16, 25-17)
|
|
|
|
|
Storm Lake St. Mary's
vs.
Woodbury Central
|
7:00 PM CT
|
St. Mary's High School
|
3-0 (25-13, 25-18, 25-14)
|
|
|
|
|
Tripoli
vs.
Don Bosco
|
7:00 PM CT
|
Tripoli High School
|
3-2 (33-31, 17-25, 10-25, 25-22, 15-7)
|
|
|
|
|
WACO
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
Van Buren County High School Van Buren County High School
|
2-1 (21-19, 18-21, 15-10)
|
SEISC Tournament Pool Play
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
Hillcrest Academy
|
7:00 PM CT
|
Van Buren County High School Van Buren County High School
|
2-0 (21-15, 21-16)
|
SEISC Tournament Pool Play
|
|
|
|
Waterloo Christian
vs.
Clarksville
|
7:00 PM CT
|
Waterloo Christian School
|
3-0 (25-11, 25-14, 25-7)
|
|
|
|
|
AGWSR
vs.
South Tama
|
7:15 PM CT
|
AGWSR High School
|
3-0 (25-16, 25-11, 25-13)
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Meskwaki Settlement
|
7:15 PM CT
|
Meskwaki Settlement School
|
3-2 (20-25, 22-25, 28-26, 25-15, 15-12)
|
|
|
|
|
Starmont
vs.
North Linn
|
7:15 PM CT
|
Starmont High School
|
3-0 (25-20, 25-19, 25-22)
|
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Tri-Center
|
7:30 PM CT
|
AHSTW Community School
|
3-0 (25-16, 25-17, 25-22)
|
Senior Night
|
|
|
|
Akron-Westfield
vs.
South O'Brien
|
7:30 PM CT
|
Akron Westfield School
|
3-0 (25-19, 25-17, 25-22)
|
|
|
|
|
CAM
vs.
West Harrison
|
7:30 PM CT
|
CAM High School
|
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Maquoketa Valley
|
7:30 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High
|
3-2 (25-16, 25-21, 25-27, 13-25, 15-7)
|
Conf, JV/V only
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Kee
|
7:30 PM CT
|
Kee High School
|
3-0 (13-25, 7-25, 13-25)
|
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
Missouri Valley
|
7:30 PM CT
|
Logan Magnolia Community Schools
|
3-0 (25-11, 25-17, 25-19)
|
|
|
|
|
Springville
vs.
Alburnett
|
7:30 PM CT
|
Springville High School Machovec Gym
|
3-0 (25-11, 25-6, 25-10)
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Webster City
|
7:30 PM CT
|
St. Edmond Catholic K-12 School St. Edmond Catholic K-12 School
|
3-2 (25-21, 25-11, 19-25, 20-25, 15-7)
|
|
|
|
|
Treynor
vs.
Riverside
|
7:30 PM CT
|
Treynor Community School
|
3-2 (22-25, 22-25, 25-14, 25-21, 15-7)
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
East Union
|
7:30 PM CT
|
Wayne Community High School HS Gym
|
3-2 (22-25, 25-21, 19-25, 26-24, 15-8)
|
JV2 @ 6:00; JV1 @ 6:30
|
|
|
|
West Bend-Mallard
vs.
Newell-Fonda
|
7:30 PM CT
|
West Bend-Mallard High School
|
3-0 (25-14, 25-19, 25-11)
|
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Danville
|
8:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-12, 21-8)
|
SEISC conference tournament
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Janesville
|
8:00 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
2-0 (25-16, 25-18)
|
Wapsie Valley Triangular
|
|
|