|
Alburnett
vs.
Hillcrest Academy
|
12:00 AM CT
|
Alburnett High School
|
2-0 (25-18, 25-22)
|
North Linn Tournament Hosted @ Alburnett
|
|
|
|
Keota
vs.
Wapello
|
4:00 PM CT
|
Wapello High School
|
2-0 (21-9, 21-13)
|
Wapello Tournament
|
|
|
|
Wapello
vs.
English Valleys
|
4:00 PM CT
|
Wapello High School
|
2-0 (21-9, 21-10)
|
Wapello Tournament
|
|
|
|
Holy Trinity Catholic
vs.
Columbus
|
4:30 PM CT
|
Wapello High School
|
2-0 (21-9, 21-11)
|
Wapello Tourn
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Keota
|
4:30 PM CT
|
Wapello High School
|
2-0 (21-6, 21-4)
|
Wapello tournament
|
|
|
|
Wapello
vs.
Wilton
|
4:30 PM CT
|
Wapello High School
|
2-0 (21-17, 21-9)
|
Wapello Tournament
|
|
|
|
English Valleys
vs.
Keota
|
4:30 PM CT
|
Wapello High School
|
2-1 (20-22, 21-13, 15-6)
|
Wapello Tournament
|
|
|
|
Denver
vs.
AGWSR
|
5:00 PM CT
|
Cyclone Center Cyclone Center Varsity Gym
|
3-0 (25-19, 25-18, 25-19)
|
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Montezuma High School |
|
Montezuma Varsity VB Tournament
|
|
|
|
HLV
vs.
Williamsburg
|
5:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
2-1 (17-21, 21-11, 16-14)
|
|
|
|
|
Montezuma
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
5:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
2-0 (21-13, 21-7)
|
Montezuma Tournament
|
|
|
|
Montezuma
vs.
Williamsburg
|
5:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
2-1 (13-21, 21-17, 15-12)
|
Tournament
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Turkey Valley
|
5:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (25-9, 25-8)
|
Triangular
|
|
|
|
Okoboji
vs.
West Bend-Mallard
|
5:00 PM CT
|
Okoboji High School
|
2-0 (21-13, 21-17)
|
Okoboji Tournament
|
|
|
|
West Bend-Mallard
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
5:00 PM CT
|
Okoboji High School
|
2-1 (21-15, 16-21, 15-12)
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Moravia
|
5:00 PM CT
|
Southeast Warren Jr Sr High
|
2-0 (21-11, 21-19)
|
SEW VB Tournament
|
|
|
|
Seymour
vs.
Grand View Christian
|
5:00 PM CT
|
Southeast Warren Jr Sr High
|
2-0 (21-16, 21-7)
|
SEW VB Tournament
|
|
|
|
North Linn
vs.
Hillcrest Academy
|
5:30 PM CT
|
Alburnett High School
|
2-0 (25-9, 25-4)
|
North Linn Quad
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
Storm Lake St. Mary's
|
5:30 PM CT
|
Emmetsburg High School
|
3-0 (25-9, 25-14, 25-11)
|
|
|
|
|
|
5:30 PM CT
|
Griswold High School |
|
Volleyball Triangular
|
|
|
|
Griswold
vs.
Nodaway Valley
|
5:30 PM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (25-21, 25-12)
|
|
|
|
|
New London
vs.
North Mahaska
|
5:30 PM CT
|
New London Jr-Sr High School
|
3-0 (25-19, 25-15, 25-19)
|
All 3 Levels
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Alta-Aurelia
|
5:30 PM CT
|
Newell-Fonda Community School
|
3-0 (25-20, 25-18, 25-15)
|
|
|
|
|
Paton-Churdan
vs.
Orient-Macksburg
|
5:30 PM CT
|
Orient-Macksburg Community School
|
3-1 (22-25, 25-23, 25-13, 25-21)
|
V
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Pekin
|
5:30 PM CT
|
Sigourney High School
|
3-1 (25-20, 25-13, 23-25, 25-15)
|
|
|
|
|
South Hardin
vs.
BCLUW
|
5:30 PM CT
|
South Hardin High School
|
2-0 (28-26, 26-24)
|
Triangular
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
English Valleys
|
5:30 PM CT
|
Wapello High School
|
2-0 (21-10, 21-8)
|
Wapello tournament
|
|
|
|
Seymour
vs.
Colfax-Mingo
|
5:50 PM CT
|
Southeast Warren Jr Sr High
|
2-1 (19-21, 21-16, 15-11)
|
SEW VB Tournament
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Moravia
|
5:50 PM CT
|
Southeast Warren Jr Sr High
|
2-0 (21-8, 21-9)
|
SE Warren Tournament
|
|
|
|
HLV
vs.
Montezuma
|
6:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
2-0 (21-9, 21-17)
|
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
6:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
2-1 (19-21, 21-19, 15-13)
|
Montezuma Tournament
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
BCLUW
|
6:00 PM CT
|
South Hardin High School
|
2-0 (25-19, 25-21)
|
Triangular
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Logan-Magnolia
|
6:00 PM CT
|
Woodbine High School HS Gym
|
3-2 (25-22, 22-25, 13-25, 25-21, 15-10)
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Alburnett
|
6:30 PM CT
|
Alburnett High School
|
2-0 (25-11, 25-11)
|
North Linn Quad
|
|
|
|
Hudson
vs.
Hillcrest Academy
|
6:30 PM CT
|
Alburnett High School
|
2-0 (25-8, 25-10)
|
|
|
|
|
AGWSR
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
6:30 PM CT
|
Cyclone Center Cyclone Center Varsity Gym
|
3-1 (21-25, 25-23, 25-14, 25-23)
|
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
Lourdes Central Catholic
|
6:30 PM CT
|
Fremont-Mills High School Lied Gym
|
3-2 (25-20, 22-25, 22-25, 25-22, 15-12)
|
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Nodaway Valley
|
6:30 PM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (25-19, 25-19)
|
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
Melcher-Dallas
|
6:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
3-0 (25-16, 25-10, 25-18)
|
|
|
|
|
Central Lee
vs.
Holy Trinity Catholic
|
6:30 PM CT
|
Wapello High School
|
2-0 (21-14, 21-13)
|
Wapello Varsity Tournament
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Ankeny Christian
|
6:40 PM CT
|
Southeast Warren Jr Sr High
|
2-0 (21-13, 21-8)
|
SEW VB Tournament
|
|
|
|
Baxter
vs.
Lynnville-Sully
|
7:00 PM CT
|
Baxter High School
|
3-1 (25-23, 24-26, 25-19, 31-29)
|
|
|
|
|
East Union
vs.
CAM
|
7:00 PM CT
|
East Union Community School Main Gym
|
|
JV2 @ 5:30 / JV1 @ 6:00
|
|
|
|
East Union
vs.
CAM
|
7:00 PM CT
|
East Union Community School Main Gym
|
3-0 (25-7, 25-8, 25-19)
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
South O'Brien
|
7:00 PM CT
|
Hinton High School
|
3-0 (25-11, 25-12, 25-9)
|
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Earlham
|
7:00 PM CT
|
I-35 High School
|
3-1 (22-25, 25-16, 25-15, 25-14)
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
East Mills
|
7:00 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
3-1 (22-25, 25-4, 25-15, 25-9)
|
|
|
|
|
HLV
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
7:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
2-0 (21-12, 21-12)
|
|
|
|
|
North Iowa
vs.
North Union
|
7:00 PM CT
|
North Iowa Community School
|
3-1 (20-25, 25-18, 25-23, 25-11)
|
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
Nashua-Plainfield
|
7:00 PM CT
|
Northwood-Kensett High School
|
3-2 (25-23, 23-25, 15-25, 25-22, 17-15)
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
West Fork
|
7:00 PM CT
|
Rockford High School
|
3-1 (25-18, 25-8, 15-25, 25-19)
|
|
|
|
|
Sidney
vs.
Johnson Brock
|
7:00 PM CT
|
Sidney High School
|
3-0 (25-13, 25-16, 25-14)
|
|
|
|
|
Siouxland Christian
vs.
River Valley
|
7:00 PM CT
|
Siouxland Christian School
|
3-1 (25-14, 25-12, 19-25, 25-10)
|
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
St. Edmond
|
7:00 PM CT
|
Storm Lake High School
|
3-0 (25-14, 25-22, 25-16)
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
Lamoni
|
7:00 PM CT
|
Wayne Community High School HS Gym
|
3-1 (25-19, 25-17, 20-25, 25-12)
|
JV2 @ 5:30; JV1 @ 6:00
|
|
|
|
West Hancock
vs.
Eagle Grove
|
7:00 PM CT
|
West Hancock High School
|
3-2 (25-19, 25-23, 12-25, 24-26, 15-13)
|
|
|
|
|
West Sioux
vs.
Harris-Lake Park
|
7:00 PM CT
|
West Sioux High School
|
3-1 (25-17, 25-17, 22-25, 25-15)
|
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
MVAOCOU
|
7:00 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
3-0 (25-19, 25-15, 25-19)
|
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
Martensdale-St Marys
|
7:15 PM CT
|
Colo-NESCO Jr/Sr High School
|
3-2 (13-25, 19-25, 25-22, 25-23, 15-13)
|
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Earlham
|
7:15 PM CT
|
I-35 High School
|
|
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Edgewood-Colesburg
|
7:15 PM CT
|
North Fayette Valley High School
|
3-0 (25-22, 25-23, 25-22)
|
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
Decorah
|
7:15 PM CT
|
Saint Ansgar Community High School
|
3-2 (25-18, 22-25, 25-27, 25-23, 15-9)
|
|
|
|
|
Akron-Westfield
vs.
Remsen St. Mary's
|
7:30 PM CT
|
Akron Westfield School
|
3-0 (25-19, 25-19, 25-14)
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Hudson
|
7:30 PM CT
|
Alburnett High School
|
2-0 (25-7, 25-18)
|
North Linn Quad
|
|
|
|
Griswold
vs.
AHSTW
|
7:30 PM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (25-16, 25-16)
|
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Turkey Valley
|
7:30 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-1 (25-20, 18-25, 15-12)
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
West Bend-Mallard
|
7:30 PM CT
|
Okoboji High School
|
2-0 (21-16, 21-13)
|
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Kingsley-Pierson
|
7:30 PM CT
|
Schaller-Crestland School
|
3-0 (25-13, 25-18, 25-19)
|
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
MMCRU
|
7:30 PM CT
|
Trinity Christian High School
|
3-2 (20-25, 25-17, 20-25, 25-19, 15-10)
|
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Wapello
|
7:30 PM CT
|
Wapello High School
|
2-1 (16-21, 21-14, 15-13)
|
Wapello tournament
|
|
|
|
West Monona
vs.
Westwood
|
7:30 PM CT
|
West Monona High School
|
3-0 (25-23, 25-15, 25-22)
|
Youth Night
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Seymour
|
7:45 PM CT
|
Southeast Warren Jr Sr High
|
2-0 (21-16, 21-10)
|
SEW VB Tournament
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Grand View Christian
|
7:45 PM CT
|
Southeast Warren Jr Sr High SEW High School (Big Gym
|
2-0 (21-14, 21-11)
|
|
|
|
|
Holy Trinity Catholic
vs.
Wilton
|
7:45 PM CT
|
Wapello High School
|
2-1 (27-25, 19-21, 15-12)
|
Wapello Tourn
|
|
|
|
Cedar Bluffs
vs.
Heartland Christian
|
8:30 PM CT
|
Cedar Bluffs High School
|
3-2 (25-18, 19-25, 17-25, 25-22, 16-14)
|
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Holy Trinity Catholic
|
8:30 PM CT
|
Wapello High School
|
2-0 (25-23, 25-22)
|
Wapello tournament Championship
|
|
|