|
Ames
vs.
Marshalltown
|
7:00 PM CT
|
Ames High School
|
3-2 (25-10, 21-25, 22-25, 25-23, 15-13)
|
Class 5A Region 5 First Round
|
|
|
|
Ballard
vs.
Perry
|
7:00 PM CT
|
Ballard High School
|
3-0 (25-8, 25-10, 25-12)
|
Class 4A Region 4 First Round
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
LeMars
|
7:00 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
3-0 (25-21, 25-18, 25-21)
|
Class 4A Region 1 First Round
|
|
|
|
Boone
vs.
Denison-Schleswig
|
7:00 PM CT
|
Boone High School
|
3-0 (25-16, 25-14, 26-24)
|
Class 4A Region 2 First Round
|
|
|
|
Burlington
vs.
Mount Pleasant
|
7:00 PM CT
|
Burlington High School
|
3-2 (25-23, 18-25, 25-23, 10-25, 15-7)
|
Class 4A Region 8 First Round
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Des Moines Hoover
|
7:00 PM CT
|
Carlisle High School
|
3-0 (25-8, 25-10, 25-13)
|
Class 4A Region 5 First Round
|
|
|
|
Carroll
vs.
Storm Lake
|
7:00 PM CT
|
Carroll High School
|
3-0 (25-16, 25-23, 25-17)
|
Class 4A Region 3 First Round
|
|
|
|
Clinton
vs.
Central DeWitt
|
7:00 PM CT
|
Clinton High School
|
3-0 (25-17, 25-11, 25-12)
|
Class 4A Region 7 First Round
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
Davenport West
|
7:00 PM CT
|
Davenport Central High School
|
3-0 (25-13, 25-19, 25-19)
|
Class 5A Region 8 First Round
|
|
|
|
Decorah
vs.
Mason City
|
7:00 PM CT
|
Decorah High School
|
3-2 (22-25, 26-24, 25-23, 12-25, 15-12)
|
Class 4A Region 6 First Round
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
7:00 PM CT
|
Glenwood High School
|
3-0 (25-20, 25-22, 25-13)
|
Class 4A Region 1 First Round
|
|
|
|
Humboldt
vs.
Spencer
|
7:00 PM CT
|
Humboldt High and Middle School
|
3-0 (25-22, 25-18, 25-16)
|
Class 4A Region 3 First Round
|
|
|
|
Independence
vs.
Maquoketa
|
7:00 PM CT
|
Independence High School
|
3-1 (25-21, 25-18, 22-25, 25-7)
|
Class 4A Region 7 First Round
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Cedar Rapids Washington
|
7:00 PM CT
|
Jefferson High School
|
3-0 (25-19, 25-23, 26-24)
|
Class 5A Region 4 First Round
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Fort Madison
|
7:00 PM CT
|
Keokuk High School
|
3-2 (25-20, 25-27, 25-23, 23-25, 15-11)
|
Class 4A Region 8 First Round
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Des Moines East
|
7:00 PM CT
|
Lincoln High School
|
3-0 (25-11, 25-17, 25-17)
|
Class 5A Region 1 First Round
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Des Moines North
|
7:00 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
3-0 (25-6, 25-15, 25-6)
|
Class 5A Region 3 First Round
|
|
|
|
Pella
vs.
Newton
|
7:00 PM CT
|
Pella High School
|
3-0 (25-19, 25-16, 25-12)
|
Class 4A Region 5 First Round
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Sioux City West High School
|
3-0 (25-13, 25-16, 25-16)
|
Class 5A Region 2 First Round
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Davenport North
|
7:00 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
3-0 (25-17, 25-22, 25-20)
|
Class 5A Region 7 First Round
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Iowa City West
|
7:00 PM CT
|
Waterloo East High School
|
3-1 (25-14, 25-17, 22-25, 25-14)
|
Class 5A Region 6 First Round
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Gilbert
|
7:00 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School
|
3-0 (25-13, 25-17, 25-6)
|
Class 4A Region 4 First Round
|
|
|
|
Webster City
vs.
Fort Dodge
|
7:00 PM CT
|
Webster City High School
|
3-2 (23-25, 25-21, 25-18, 19-25, 15-11)
|
Class 4A Region 6 First Round
|
|
|
|
Winterset
vs.
Creston
|
7:00 PM CT
|
Winterset High School
|
3-0 (25-17, 25-18, 25-17)
|
Class 4A Region 2 First Round
|
|
|