|
Central Lee
vs.
New London
|
12:00 AM CT
|
Central Lee High School
|
3-1 (25-20, 22-25, 25-12, 25-23)
|
|
|
|
|
Postville
vs.
Central Elkader
|
5:00 PM CT
|
Postville High School High School Gym
|
3-0 (25-11, 25-18, 25-20)
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Earlham
|
5:00 PM CT
|
West Central Valley High School
|
3-2 (17-25, 26-24, 26-28, 25-21, 16-14)
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Midland
|
5:15 PM CT
|
Calamus-Wheatland High School
|
3-0 (25-11, 25-9, 25-12)
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
East Buchanan
|
5:15 PM CT
|
North Linn High School
|
3-0 (25-23, 25-17, 25-16)
|
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Easton Valley
|
5:15 PM CT
|
Prince of Peace O'Donnell Sports Center
|
3-0 (27-25, 25-16, 25-11)
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
BGM
|
5:30 PM CT
|
BGM High School
|
3-1 (25-13, 25-17, 24-26, 25-19)
|
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
Forest City
|
5:30 PM CT
|
Bishop Garrigan High School
|
3-0 (25-17, 25-15, 25-22)
|
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
WACO
|
5:30 PM CT
|
Lone Tree High School
|
2-0 (21-10, 21-10)
|
quad tourney
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Manson-NW Webster
|
5:30 PM CT
|
Manson Northwest Webster High School
|
3-0 (25-17, 25-9, 25-22)
|
|
|
|
|
Moulton-Udell
vs.
Lamoni
|
5:30 PM CT
|
Moulton-Udell High School
|
2-0 (25-23, 25-12)
|
|
|
|
|
Orient-Macksburg
vs.
Mormon Trail
|
5:30 PM CT
|
Orient-Macksburg Community School
|
3-0 (25-15, 25-7, 25-18)
|
V/JV
|
|
|
|
Seymour
vs.
Ankeny Christian
|
5:30 PM CT
|
Seymour High School
|
2-0 (25-6, 25-10)
|
Seymour Triangular
|
|
|
|
|
5:30 PM CT
|
Sidney High School |
|
Corner Conference Volleyball Tournament
|
|
|
|
Stanton
vs.
East Mills
|
5:30 PM CT
|
Sidney High School
|
3-0 (25-17, 25-15, 25-16)
|
Corner Conference Tournament
|
|
|
|
Griswold
vs.
Essex
|
5:30 PM CT
|
Sidney High School
|
2-0 (21-6, 21-4)
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Diagonal
|
5:30 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
2-1 (15-25, 25-17, 15-6)
|
|
|
|
|
Audubon
vs.
Treynor
|
6:00 PM CT
|
Audubon High School
|
3-0 (25-22, 25-16, 25-15)
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Glidden-Ralston
|
6:00 PM CT
|
Exira-EHK High School
|
3-0 (25-10, 25-22, 25-14)
|
JV/VARSTIY
|
|
|
|
Woodbine
vs.
West Harrison
|
6:00 PM CT
|
West Harrison High School
|
3-1 (25-19, 25-12, 21-25, 25-19)
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Diagonal
|
6:15 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
2-1 (27-29, 25-21, 15-11)
|
|
|
|
|
WACO
vs.
Keota
|
6:30 PM CT
|
Lone Tree High School
|
2-0 (21-7, 21-13)
|
LT Quad
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Cedar Valley Christian
|
6:30 PM CT
|
Lone Tree High School
|
2-0 (21-12, 21-15)
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Moravia
|
6:30 PM CT
|
Moulton-Udell High School
|
2-1 (25-19, 24-26, 15-12)
|
Triagular at Moulton-Udell
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Melcher-Dallas
|
6:30 PM CT
|
Seymour High School
|
2-0 (25-19, 25-8)
|
Seymour Triangular
|
|
|
|
Bedford
vs.
Southwest Valley
|
7:00 PM CT
|
Bedford High School Big Gym
|
3-2 (25-18, 25-22, 24-26, 19-25, 16-14)
|
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
West Hancock
|
7:00 PM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
3-0 (25-10, 25-8, 25-13)
|
|
|
|
|
CAM
vs.
Boyer Valley
|
7:00 PM CT
|
CAM High School
|
3-1 (25-19, 25-23, 24-26, 25-23)
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Wayne
|
7:00 PM CT
|
Central Decatur High School High School Gym
|
3-0 (25-20, 25-6, 25-23)
|
|
|
|
|
Central Springs
vs.
Newman Catholic
|
7:00 PM CT
|
Central Springs High School
|
3-0 (25-10, 25-8, 25-16)
|
Senior Night
|
|
|
|
Kee
vs.
North Fayette Valley
|
7:00 PM CT
|
Kee High School
|
3-0 (25-6, 25-18, 25-8)
|
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
East Union
|
7:00 PM CT
|
Martensdale-St. Marys High School High School Gym
|
3-0 (25-20, 25-22, 25-15)
|
MSTM Senior Night
|
|
|
|
Riverside
vs.
Missouri Valley
|
7:00 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
3-1 (25-21, 18-25, 25-17, 25-22)
|
|
|
|
|
Montezuma
vs.
GMG
|
7:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
3-2 (19-25, 20-25, 25-15, 25-18, 15-12)
|
Frosh 5:30; JV 6:00; V 7:00
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Lenox
|
7:00 PM CT
|
Mount Ayr High School
|
3-0 (25-14, 25-23, 25-13)
|
Conference Match
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Clarksville
|
7:00 PM CT
|
Nashua Plainfield High School
|
3-0 (25-16, 25-14, 25-19)
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
West Fork
|
7:00 PM CT
|
North Butler High School
|
3-1 (25-20, 25-19, 17-25, 27-25)
|
|
|
|
|
North Tama
vs.
BCLUW
|
7:00 PM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
3-0 (25-15, 25-16, 25-14)
|
|
|
|
|
Osage
vs.
Rockford
|
7:00 PM CT
|
Osage High School
|
3-0 (25-14, 25-14, 25-6)
|
|
|
|
|
Paton-Churdan
vs.
Ar-We-Va
|
7:00 PM CT
|
Paton-Churdan Community School
|
3-1 (25-23, 25-15, 15-25, 25-9)
|
JV/V
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
Northwood-Kensett
|
7:00 PM CT
|
Saint Ansgar Community High School
|
3-0 (25-8, 25-12, 25-19)
|
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
Northwood-Kensett
|
7:00 PM CT
|
Saint Ansgar Community High School
|
|
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
Northwood-Kensett
|
7:00 PM CT
|
Saint Ansgar Community High School
|
|
|
|
|
|
Sidney
vs.
Fremont-Mills
|
7:00 PM CT
|
Sidney High School
|
3-0 (25-15, 25-11, 25-16)
|
Corner Conference Tournament Semifinals
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Murray
|
7:00 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
2-0 (29-27, 25-19)
|
|
|
|
|
Clarinda
vs.
St. Albert
|
7:15 PM CT
|
Clarinda High School
|
3-0 (25-8, 29-27, 25-23)
|
Senior Night & Youth Recognition.
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Rock Valley
|
7:15 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
3-0 (25-19, 25-19, 25-15)
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Alburnett
|
7:30 PM CT
|
Alburnett High School
|
3-0 (25-21, 25-10, 25-20)
|
|
|
|
|
Central City
vs.
Springville
|
7:30 PM CT
|
Central City High School
|
3-0 (25-18, 25-11, 26-24)
|
|
|
|
|
Remsen St. Mary's
vs.
Gehlen Catholic
|
7:30 PM CT
|
Gehlen Catholic High School
|
3-1 (23-25, 27-25, 25-22, 32-30)
|
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
7:30 PM CT
|
Grundy Center High School Main Gym
|
3-0 (25-23, 25-14, 25-18)
|
Senior Night starting at 7:00 pm
|
|
|
|
Holy Trinity Catholic
vs.
Van Buren County
|
7:30 PM CT
|
Holy Trinity Catholic Schools
|
3-0 (25-9, 25-19, 25-16)
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Humboldt
|
7:30 PM CT
|
Humboldt High School
|
3-0 (25-15, 25-11, 25-10)
|
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
Woodbury Central
|
7:30 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
3-0 (25-6, 25-19, 25-20)
|
Senior Night
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Keota
|
7:30 PM CT
|
Lone Tree High School
|
2-0 (22-20, 21-16)
|
|
|
|
|
WACO
vs.
Cedar Valley Christian
|
7:30 PM CT
|
Lone Tree High School
|
2-0 (21-17, 21-5)
|
Lone Tree Quad
|
|
|
|
Keota
vs.
Cedar Valley Christian
|
7:30 PM CT
|
Lone Tree High School
|
2-1 (21-17, 13-21, 15-8)
|
|
|
|
|
Moulton-Udell
vs.
Moravia
|
7:30 PM CT
|
Moulton-Udell High School
|
2-0 (25-8, 25-19)
|
|
|
|
|
North Cedar
vs.
Marquette Catholic
|
7:30 PM CT
|
North Cedar Jr / Sr High School
|
3-0 (29-27, 25-9, 25-5)
|
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
GTRA
|
7:30 PM CT
|
Pocahontas Area High School
|
3-0 (25-19, 25-22, 25-8)
|
|
|
|
|
Seymour
vs.
Melcher-Dallas
|
7:30 PM CT
|
Seymour High School
|
2-0 ()
|
Seymour Triangular
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
West Central
|
7:30 PM CT
|
South Winneshiek High School
|
3-0 (25-14, 25-15, 25-18)
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Logan-Magnolia
|
7:30 PM CT
|
Tri-Center High School
|
3-0 (25-19, 25-22, 25-15)
|
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Harris-Lake Park
|
7:30 PM CT
|
Trinity Christian High School
|
3-0 (25-21, 25-10, 25-19)
|
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
MFL MarMac
|
7:30 PM CT
|
Turkey Valley Community School
|
3-0 (25-21, 25-22, 25-9)
|
|
|
|