|
Ankeny
vs.
Johnston
|
TBD
|
|
|
|
|
|
|
Winterset
vs.
Boone
|
TBD
|
|
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Humboldt
|
TBD
|
|
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Ankeny Centennial
|
TBD
|
|
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Western Christian
|
3:00 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 ()
|
Western JV Tournament
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Diagonal
|
4:00 PM CT
|
Lamoni High School
|
4-1 (21-17, 11-21, 15-8, 25-5, 25-5)
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Fort Dodge
|
4:45 PM CT
|
Ames High School
|
2-0 (25-18, 26-24)
|
9A at 4:45 and 9B at 5:45
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Des Moines Roosevelt
|
4:45 PM CT
|
East High School
|
|
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Des Moines Lincoln
|
4:45 PM CT
|
North High School
|
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Williamsburg
|
5:00 PM CT
|
Benton Community High School
|
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Williamsburg
|
5:00 PM CT
|
Benton Community High School
|
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Vinton-Shellsburg
|
5:00 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
|
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
South Tama
|
5:00 PM CT
|
Clear Creek Amana High School
|
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Crestwood
|
5:00 PM CT
|
Decorah High School
|
2-0 (25-19, 25-20)
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Crestwood
|
5:00 PM CT
|
Decorah High School
|
2-0 (25-20, 29-27)
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Dallas Center-Grimes
|
5:00 PM CT
|
Indianola High School
|
2-0 (25-16, 25-10)
|
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Charles City
|
5:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-1 (25-17, 23-25, 15-8)
|
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Oskaloosa
|
5:00 PM CT
|
Norwalk High School
|
2-0 (21-8, 21-10)
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Gehlen Catholic
|
5:00 PM CT
|
Unity Christian High School
|
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Panorama
|
5:00 PM CT
|
Van Meter School
|
2-0 (21-6, 21-10)
|
South Gym
|
|
|
|
Waukon
vs.
Waverly-Shell Rock
|
5:00 PM CT
|
Waukon High School
|
2-0 (25-11, 25-19)
|
|
|
|
|
Ballard
vs.
Bondurant-Farrar
|
5:30 PM CT
|
Ballard High School
|
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
Springville
|
5:30 PM CT
|
Cascade High School
|
|
Sophomores
|
|
|
|
Clarke
vs.
Albia
|
5:30 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School Middle School Gym
|
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
West Fork
|
5:30 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
|
|
|
|
|
North Polk
vs.
Carroll
|
5:30 PM CT
|
North Polk High School
|
2-1 (25-20, 20-25, 15-4)
|
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Grinnell
|
5:30 PM CT
|
Pella Christian High School
|
2-0 (25-11, 25-19)
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Pella
|
5:30 PM CT
|
Pella High School
|
2-0 (25-14, 28-26)
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Central Lyon
|
5:30 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Western Christian
|
5:30 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 ()
|
Western Tournament
|
|
|
|
Burlington
vs.
Mount Pleasant
|
5:45 PM CT
|
Burlington High School
|
25-16 (25-17, 25-16)
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Fort Madison
|
5:45 PM CT
|
Fairfield High School
|
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Keokuk
|
5:45 PM CT
|
Washington High School
|
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Des Moines Hoover
|
6:00 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Dubuque Hempstead
|
6:00 PM CT
|
Peet Junior High School
|
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Dubuque Hempstead
|
6:00 PM CT
|
Peet Junior High School
|
2-0 (25-6, 25-19)
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Jesup
|
6:30 PM CT
|
Jesup High School
|
0-0 (0-0, 0-0)
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Dubuque Hempstead
|
7:15 PM CT
|
Peet Junior High School
|
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Dubuque Hempstead
|
7:15 PM CT
|
Peet Junior High School
|
2-0 (25-14, 25-17)
|
|
|
|