|
Fremont-Mills
vs.
Griswold
|
TBD
|
|
|
|
|
|
|
Luverne
vs.
West Lyon
|
3:30 PM
|
|
2-0 (25-20, 21-25, 15-6)
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Waterloo West
|
4:00 PM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
LeMars
|
4:30 PM CT
|
Abraham Lincoln High School
|
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Sioux City East
|
4:30 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
|
|
|
|
|
Spencer
vs.
Sheldon
|
4:30 PM CT
|
Fairview Elementary School
|
2-1 (21-13, 17-21, 15-12)
|
|
|
|
|
|
4:30 PM CT
|
Perry High School |
|
PHS 9th Grade Invite
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Unity Christian
|
4:30 PM CT
|
Western Christian High School
|
|
Freshman Tournament
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Boyden-Hull
|
4:30 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-1 (21-18, 18-21, 15-8)
|
Western Tournament
|
|
|
|
Sigourney
vs.
English Valleys
|
4:31 PM CT
|
Sigourney High School
|
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Murray County Central
|
5:00 PM
|
|
2-0 (25-16, 25-15)
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Grinnell
|
5:00 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
2-1 (15-21, 21-15, 17-15)
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
South Winneshiek
|
5:00 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (25-18, 25-16)
|
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Lenox
|
5:00 PM CT
|
I-35 High School
|
|
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Prairie
|
5:00 PM CT
|
Liberty High School
|
3-0 (25-21, 25-19, 25-23)
|
|
|
|
|
North Tama
vs.
Aplington-Parkersburg
|
5:00 PM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
|
|
|
|
|
Postville
vs.
Oelwein
|
5:00 PM CT
|
Postville High School
|
2-1 (20-22, 21-13, 15-13)
|
|
|
|
|
Saydel
vs.
PCM
|
5:00 PM CT
|
Saydel High School
|
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Central City
|
5:15 PM CT
|
Calamus Wheatland Secondary School Calamus Wheatland Activity Center
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
Easton Valley
vs.
East Buchanan
|
5:15 PM CT
|
Easton Valley Elementary School
|
2-0 (15-13, 15-6)
|
|
|
|
|
Midland
vs.
Springville
|
5:15 PM CT
|
Midland High School
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
North Cedar
vs.
Maquoketa Valley
|
5:15 PM CT
|
North Cedar Jr / Sr High School
|
3-0 (15-11, 15-12, 15-12)
|
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
North Linn
|
5:15 PM CT
|
Prince of Peace O'Donnell Sports Center
|
|
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Sioux Center
|
5:15 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 (21-12, 21-10)
|
|
|
|
|
Boyden-Hull
vs.
Unity Christian
|
5:15 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 (21-8, 21-16)
|
Western Christian Tournament
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Trinity Christian
|
5:15 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 (14-21, 13-21)
|
Western Tournament
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Hartley-Melvin-Sanborn
|
5:30 PM
|
|
2-0 (21-8, 21-2)
|
Spencer 9th Triangular
|
|
|
|
Bedford
vs.
Lamoni
|
5:30 PM CT
|
Bedford High School Big Gym
|
|
|
|
|
|
Boone
vs.
Des Moines East
|
5:30 PM CT
|
Boone High School
|
|
|
|
|
|
Clarinda
vs.
Lewis Central
|
5:30 PM CT
|
Clarinda High School
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Denison-Schleswig
|
5:30 PM CT
|
Harlan High School
|
2-0 (25-3, 25-20)
|
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
West Bend-Mallard
|
5:30 PM CT
|
Manson Northwest Webster High School High School Gym
|
2-0 (21-17, 21-10)
|
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Newton
|
5:30 PM CT
|
North Polk High School
|
2-0 (21-10, 21-12)
|
Triangular @ North Polk
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Knoxville
|
5:30 PM CT
|
Pella Christian High School
|
|
Triangular
|
|
|
|
River Valley
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
5:30 PM CT
|
River Valley Community School
|
|
|
|
|
|
|
5:30 PM CT
|
Spencer Senior High School |
|
Freshman Triangular
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Davenport Central
|
5:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Pleasant Valley
|
5:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Caledonia
|
5:45 PM
|
|
2-0 (27-25, 25-20)
|
@ Caledonia High School
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Albia
|
5:45 PM CT
|
Mt Pleasant High School
|
0-0 (0-0, 0-0, 0-0)
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Mediapolis
|
5:45 PM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-19, 21-9)
|
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
6:00 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows High School
|
2-0 (21-8, 21-8)
|
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
St. Edmond
|
6:00 PM CT
|
Iowa Falls-Alden High School Iowa Falls-Alden HS Gym
|
2-1 (15-25, 25-12, 15-10)
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Western Dubuque
|
6:00 PM CT
|
North Scott High School
|
2-1 (27-25, 18-25, 15-12)
|
North Scott Scarlet VS WD RED
|
|
|
|
North Scott
vs.
Western Dubuque
|
6:00 PM CT
|
North Scott High School
|
2-1 (13-25, 25-17, 15-13)
|
North Scott Silver VS WD Black
|
|
|
|
Valley
vs.
Dallas Center-Grimes
|
6:00 PM CT
|
Valley High School
|
2-1 (21-25, 25-18, 15-10)
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Sioux Center
|
6:00 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 (21-16, 22-20)
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Unity Christian
|
6:00 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 (21-10, 21-11)
|
Western Tournament
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Hudson
|
6:30 PM CT
|
Dike-New Hartford High School High School Gym
|
2-0 (21-9, 21-7)
|
|
|
|
|
North Polk
vs.
Newton
|
6:30 PM CT
|
North Polk High School
|
2-0 (21-17, 21-15)
|
Triangular @ North Polk
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Pleasant Valley
|
6:45 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Davenport Central
|
6:45 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Sioux Center
|
6:45 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-1 (20-22, 21-9, 15-10)
|
|
|
|
|
Boyden-Hull
vs.
Trinity Christian
|
6:45 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 (21-9, 21-19)
|
Western Christian Tournament
|
|
|
|
North Scott
vs.
Western Dubuque
|
7:00 PM CT
|
North Scott High School
|
2-1 (23-25, 25-19, 15-11)
|
North Scott Scarlet VS WD Black
|
|
|
|
North Scott
vs.
Western Dubuque
|
7:00 PM CT
|
North Scott High School
|
2-1 (25-4, 16-25, 15-9)
|
North Scott Silver VS WD Red
|
|
|