|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
12:00 AM CT
|
Sergeant Bluff-Luton Elementary School
|
|
|
|
|
|
Luverne
vs.
West Lyon
|
3:30 PM
|
|
2-1 (23-25, 25-19, 16-14)
|
|
|
|
|
|
4:30 PM CT
|
Tri-Center High School |
|
Tri-Center JV Volleyball Tournament
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Murray County Central
|
5:00 PM
|
|
2-1 (25-22, 21-25, 15-13)
|
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
English Valleys High School |
|
English Valleys JV Quad
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Muscatine
|
5:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
2-0 (21-16, 21-14)
|
EV JV QUAD
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Tri-County
|
5:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
2-0 (21-17, 21-14)
|
EV JV QUAD
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
English Valleys
|
5:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
2-0 (21-16, 21-8)
|
EV JV QUAD
|
|
|
|
Saydel
vs.
PCM
|
5:00 PM CT
|
Saydel High School
|
|
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Spencer Senior High School |
|
JV Volleyball Triangular
|
|
|
|
Underwood
vs.
Missouri Valley
|
5:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (21-14, 21-13)
|
TC JV Tournament
|
|
|
|
Underwood
vs.
Logan-Magnolia
|
5:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-1 (21-11, 22-24, 15-9)
|
TC JV Tournament
|
|
|
|
Underwood
vs.
Tri-Center
|
5:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (21-10, 21-6)
|
TC JV Tournament
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Waukon
|
5:00 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
2-0 (21-12, 21-5)
|
Wapsie Valley JV Quad
|
|
|
|
Mason City
vs.
Mount Vernon
|
5:00 PM CT
|
Wapsie Valley High School Multipurpose Gym
|
2-0 (21-10, 21-5)
|
Wapsie Valley JV Quad
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Lisbon
|
5:15 PM CT
|
Lisbon Community High School
|
|
|
|
|
|
Midland
vs.
Springville
|
5:15 PM CT
|
Midland High School
|
2-1 (18-21, 21-13, 15-10)
|
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
North Linn
|
5:15 PM CT
|
Prince of Peace O'Donnell Sports Center
|
2-0 (21-0, 21-12)
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
LeMars
|
5:30 PM CT
|
Abraham Lincoln High School
|
|
|
|
|
|
Boone
vs.
Des Moines East
|
5:30 PM CT
|
Boone High School
|
|
|
|
|
|
Centerville
vs.
Central Decatur
|
5:30 PM CT
|
Centerville - Lakeview Elementary
|
|
|
|
|
|
Centerville
vs.
Clarke
|
5:30 PM CT
|
Centerville - Lakeview Elementary
|
2-1 (21-17, 8-21, 16-14)
|
|
|
|
|
Clarinda
vs.
Lewis Central
|
5:30 PM CT
|
Clarinda High School
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Shenandoah
|
5:30 PM CT
|
Creston High School
|
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Hudson
|
5:30 PM CT
|
Dike-New Hartford High School High School Gym
|
2-0 (25-9, 25-12)
|
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
Cherokee Washington
|
5:30 PM CT
|
Emmetsburg High School
|
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Essex
|
5:30 PM CT
|
Essex Junior-Senior High School
|
|
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
East Marshall
|
5:30 PM CT
|
Grundy Center High School Main Gym
|
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Denison-Schleswig
|
5:30 PM CT
|
Harlan High School
|
2-0 (25-11, 25-16)
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Glenwood
|
5:30 PM CT
|
Lewis Central High School
|
|
JV - RESERVES (L3)
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
Moravia
|
5:30 PM CT
|
North Mahaska High School
|
2-0 (21-17, 21-10)
|
|
|
|
|
Newton
vs.
North Polk
|
5:30 PM CT
|
North Polk High School
|
2-1 (16-21, 21-17, 15-9)
|
North Polk Triangular
|
|
|
|
Newton
vs.
Grand View Christian
|
5:30 PM CT
|
North Polk High School
|
2-0 (21-8, 21-13)
|
North Polk Triangular
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Knoxville
|
5:30 PM CT
|
Pella Christian High School
|
|
Triangular
|
|
|
|
Sidney
vs.
Stanton
|
5:30 PM CT
|
Sidney High School
|
2-0 (21-18, 21-5)
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Nodaway Valley
|
5:30 PM CT
|
Southeast Warren Jr Sr High SEW High School (Big Gym
|
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Caledonia
|
5:45 PM
|
|
2-0 (25-22, 25-18)
|
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Albia
|
5:45 PM CT
|
Mt Pleasant High School
|
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Mediapolis
|
5:45 PM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-19, 21-18)
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Lamoni
|
6:00 PM CT
|
Bedford High School Big Gym
|
|
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Monticello
|
6:00 PM CT
|
Bellevue Middle + High School
|
|
Main Gym
|
|
|
|
Boyer Valley
vs.
IKM-Manning
|
6:00 PM CT
|
Boyer Valley Middle/High School Gym
|
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Grinnell
|
6:00 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
|
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
6:00 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows High School
|
2-0 (25-22, 21-6)
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
BCLUW
|
6:00 PM CT
|
Collins-Maxwell High School
|
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
South Winneshiek
|
6:00 PM CT
|
Crestwood High School
|
2-0 (25-22, 25-15)
|
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
Clarksville
|
6:00 PM CT
|
Dunkerton High School
|
2-1 (23-25, 21-17, 15-10)
|
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Lenox
|
6:00 PM CT
|
I-35 High School
|
|
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Wilton
|
6:00 PM CT
|
Iowa City Regina High School
|
|
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
St. Edmond
|
6:00 PM CT
|
Iowa Falls-Alden High School
|
|
|
|
|
|
Janesville
vs.
Waterloo Christian
|
6:00 PM CT
|
Janesville High School High School Gym
|
|
|
|
|
|
Postville
vs.
Oelwein
|
6:00 PM CT
|
Postville High School
|
2-0 (25-13, 25-8)
|
|
|
|
|
Riceville
vs.
Tripoli
|
6:00 PM CT
|
Riceville High School
|
0-0 (0-0, 0-0, 0-0, 0-0)
|
|
|
|
|
Valley
vs.
Dallas Center-Grimes
|
6:00 PM CT
|
Valley High School
|
2-1 (25-21, 22-25, 15-8)
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Central City
|
6:15 PM CT
|
Calamus-Wheatland High School
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Pocahontas Area
|
6:15 PM CT
|
East Sac County High School
|
|
|
|
|
|
Easton Valley
vs.
East Buchanan
|
6:15 PM CT
|
Easton Valley Elementary School
|
2-1 (10-21, 21-11, 15-10)
|
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
West Bend-Mallard
|
6:15 PM CT
|
Manson Northwest Webster High School High School Gym
|
|
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Starmont
|
End of
2nd
|
Marquette High School
|
2-0
|
|
|
|
|
North Cedar
vs.
Maquoketa Valley
|
6:15 PM CT
|
North Cedar Jr / Sr High School
|
2-1 (11-21, 21-10, 15-7)
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Mason City
|
6:15 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
2-0 (21-2, 21-17)
|
Wapsie Valley JV Quad
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Waukon
|
6:15 PM CT
|
Wapsie Valley High School Multipurpose Gym
|
2-0 (21-18, 21-13)
|
Wapsie Valley JV Quad
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Clarke
|
6:30 PM CT
|
Centerville - Lakeview Elementary
|
2-1 (15-21, 21-18, 15-12)
|
|
|
|
|
River Valley
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
6:30 PM CT
|
River Valley Community School
|
|
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
Baxter
|
6:45 PM CT
|
Baxter High School
|
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
Moulton-Udell
|
7:00 PM CT
|
Wayne Community High School HS Gym
|
|
VARSITY FIRST @ 5:30, followed by JV
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Mount Vernon
|
7:30 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
2-0 (21-15, 21-17)
|
Wapsie Valley JV Quad
|
|
|
|
Waukon
vs.
Mason City
|
7:30 PM CT
|
Wapsie Valley High School Multipurpose Gym
|
2-0 (21-14, 21-16)
|
Wapsie Valley JV Quad
|
|
|