|
Kuemper Catholic
vs.
Treynor
|
12:00 AM CT
|
Little League Complex Kuemper Softball Field
|
11-3
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Davenport West
|
12:30 AM
|
|
3-2
|
|
|
|
|
|
8:30 AM CT
|
Jefferson Softball Field |
|
Brian Erbe Softball Classic
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Iowa City West
|
8:30 AM CT
|
Jefferson Softball Field
|
10-0
|
Brian Erbe Classic
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Des Moines Christian
|
8:30 AM CT
|
Pella Christian High School
|
12-9
|
|
|
|
|
Westwood
vs.
Trinity Christian
|
8:30 AM CT
|
Westwood Community School
|
6-4
|
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
MFL MarMac
|
9:00 AM
|
|
3-2
|
correcting schedule entry
|
|
|
|
AHSTW
vs.
CAM
|
9:00 AM CT
|
Adair County Health and Fitness Center-Purdy Sports Complex
|
11-1
|
Tournament
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
AHSTW
|
9:00 AM CT
|
Adair County Health and Fitness Center-Purdy Sports Complex
|
12-9
|
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Boone High School |
|
Boone Invite
|
|
|
|
Boone
vs.
West Marshall
|
9:00 AM CT
|
Boone High School
|
|
CXL
Creasman Field
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Bishop Garrigan
|
9:00 AM CT
|
Collins Railway Street
|
|
Collins Day softball Tournament
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Bishop Garrigan
|
9:00 AM CT
|
Collins Railway Street
|
|
Collins Day softball Tournament
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Collins Railway Street |
|
Collins Day softball Tournament
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Decorah High School |
|
Decorah Softball Tournament
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Don Bosco High School |
|
Don Bosco Softball Invite
|
|
|
|
Kee
vs.
Janesville
|
9:00 AM CT
|
Don Bosco High School
|
10-2
|
Don Bosco Tournament
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Dunkerton High School |
|
Dunkerton Softball Tournament
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Dunkerton High School |
|
Dunkerton Softball Invite
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Clayton Ridge
|
9:00 AM CT
|
Dunkerton High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
Denver
|
9:00 AM CT
|
Dunkerton High School Softball Field
|
14-1
|
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
Southwest Valley
|
9:00 AM CT
|
Fremont-Mills High School
|
8-6
|
FM Tournament
|
|
|
|
Decorah
vs.
Riceville
|
9:00 AM CT
|
Luther College
|
4-0
|
|
|
|
|
Montezuma
vs.
Melcher-Dallas
|
9:00 AM CT
|
Melcher-Dallas Sports Complex
|
10-1
|
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Melcher-Dallas Sports Complex Softball Field |
|
Coal Miner's Classic
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Melcher-Dallas Sports Complex Softball Field |
1st - 8
|
Coal Miner's Classic
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Mike Penning Athletic Complex (MPAC) Softball Field |
|
South Hamilton Hawk Softball Tournament
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
Baxter
|
9:00 AM CT
|
North Mahaska High School
|
|
Invitational
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
East Marshall
|
9:00 AM CT
|
Oskaloosa High School
|
3-1
|
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
LeMars
|
9:00 AM CT
|
Pederson Park
|
|
CXL
Spencer Softball Invitational
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Algona
|
9:00 AM CT
|
South Hamilton High School
|
|
CXL
Cancelled due to the severe nature of today's forecast.
|
|
|
|
LeMars
vs.
Newell-Fonda
|
9:00 AM CT
|
Spencer Senior High School
|
|
Spencer Tournament
|
|
|
|
Spencer
vs.
MOC-Floyd Valley
|
9:00 AM CT
|
Spencer Senior High School
|
|
CXL
Spencer Softball Invitational
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Washington High School |
|
Washington Tournament
|
|
|
|
Washington
vs.
Highland
|
9:00 AM CT
|
Washington High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
Lawton-Bronson
|
9:00 AM CT
|
Westwood Community School
|
14-2
|
Westwood Tournament
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Woodbine Athletic Complex Softball Field |
|
Woodbine SB Tournament
|
|
|
|
Jesup
vs.
Waterloo West
|
9:30 AM CT
|
Don Bosco High School
|
9-8
|
Don Bosco Tourney
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Cedar Falls
|
9:30 AM CT
|
Don Bosco High School
|
7-1
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Grundy Center
|
9:30 AM CT
|
Marshalltown Community College
|
11-4
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Lisbon
|
9:30 AM CT
|
Marshalltown High School
|
12-4
|
Bobcat Classic
|
|
|
|
Earlham
vs.
Orient-Macksburg
|
9:30 AM CT
|
Nodaway Valley High School Baseball/Softball Fields
|
14-4
|
Nodaway Valley Invite
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Center Point-Urbana
|
10:00 AM CT
|
Alburnett High School Martin Complex- High School Softball Field
|
6-5
|
Linn-Mar/Alburnett Tourney
|
|
|
|
Durant
vs.
West Delaware
|
10:00 AM CT
|
Alburnett High School Martin Complex- High School Softball Field
|
8-7
|
Linn-Mar/Alburnett Tourney
|
|
|
|
Boone
vs.
Humboldt
|
10:00 AM CT
|
Boone High School
|
|
Tournament
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
10:00 AM CT
|
Borman Forster Fields Softball Field
|
|
CXL
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Clear Creek Amana
|
10:00 AM CT
|
Clear Creek Elementary School
|
2-1
|
CCA Summer Classic
|
|
|
|
Johnston
vs.
Osage
|
10:00 AM CT
|
Decorah High School
|
6-3
|
|
|
|
|
|
10:00 AM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex |
|
St. Edmond Invitational
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Fort Dodge
|
10:00 AM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
|
Linn-Mar/Alburnett Tourney
|
|
|
|
|
10:00 AM CT
|
Oak Ridge Middle School |
|
Linn-Mar/Alburnett Tourney
|
|
|
|
Xavier
vs.
Dallas Center-Grimes
|
10:00 AM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
5-1
|
Linn-Mar/Alburnett Tourney
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Moravia
|
10:00 AM CT
|
Sigourney - Schafer Field
|
11-0
|
|
|
|
|
Solon
vs.
Fairfield
|
10:00 AM CT
|
Solon Recreation and Nature Area Softball Field
|
8-0
|
|
|
|
|
Essex
vs.
Logan-Magnolia
|
10:00 AM CT
|
Woodbine Athletic Complex Little League Field (North of Crew Center)
|
12-0
|
|
|
|
|
Woodbine
vs.
MVAOCOU
|
10:00 AM CT
|
Woodbine Athletic Complex Softball Field
|
7-2
|
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Dubuque Hempstead
|
10:15 AM CT
|
Jefferson Softball Field
|
10-2
|
Brian Erbe Classic
|
|
|
|
Clarinda
vs.
Des Moines Christian
|
10:15 AM CT
|
Pella Christian High School
|
|
CXL
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
Trinity Christian
|
10:15 AM CT
|
Westwood Community School
|
11-0
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
South Winneshiek
|
10:30 AM CT
|
Dunkerton High School
|
4-0
|
|
|
|
|
Boone
vs.
Clarke
|
10:30 AM CT
|
Gary Creasman Field
|
|
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Mount Vernon
|
10:30 AM CT
|
Linn-Mar High School
|
3-0
|
|
|
|
|
Riceville
vs.
Maquoketa
|
10:30 AM CT
|
Luther College
|
10-0
|
|
|
|
|
|
10:30 AM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds |
|
Roland-Story Norsemen Classic Softball Tournament
|
|
|
|
Saydel
vs.
Bondurant-Farrar
|
10:30 AM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds North Field
|
|
CXL
R-S Classic Tournament - Game #1 (Saturday)
|
|
|
|
West Monona
vs.
Gehlen Catholic
|
10:30 AM CT
|
Westwood Community School
|
11-1
|
Westwood Tournament
|
|
|
|
West Lyon
vs.
MFL MarMac
|
10:45 AM CT
|
Dunkerton High School
|
4-0
|
|
|
|
|
Seymour
vs.
West Central Valley
|
10:45 AM CT
|
Melcher-Dallas High School
|
14-2
|
Coal Miner's Tournament
|
|
|
|
East Marshall
vs.
North Polk
|
10:45 AM CT
|
Oskaloosa High School
|
12-0
|
Osky Triangular
|
|
|
|
Washington
vs.
Davenport West
|
10:45 AM CT
|
Washington High School
|
6-5
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Columbus Catholic
|
11:00 AM
|
|
|
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
River Valley
|
11:00 AM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
|
CXL
Alta-Aurelia Tournament
|
|
|
|
Greene County
vs.
Clarke
|
11:00 AM CT
|
Boone - McHose Park
|
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
Kee
|
11:00 AM CT
|
Don Bosco High School
|
|
Don Bosco Invite
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Tri-Center
|
11:00 AM CT
|
Fremont-Mills High School
|
16-5
|
FM Tournament
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Newell-Fonda
|
11:00 AM CT
|
Pederson Park
|
|
CXL
Spencer Softball Invitational
|
|
|
|
Spencer
vs.
Denison-Schleswig
|
11:00 AM CT
|
Spencer Senior High School
|
|
CXL
Spencer Softball Invitational
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Urbandale
|
11:15 AM CT
|
Marshalltown High School
|
14-4
|
Bobcat Classic
|
|
|
|
Decorah
vs.
Johnston
|
11:30 AM CT
|
Decorah High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Fort Madison
|
11:45 AM CT
|
Alburnett High School Martin Complex- High School Softball Field
|
12-9
|
Linn-Mar/Alburnett Tourney
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Northeast
|
11:45 AM CT
|
Alburnett High School Martin Complex- High School Softball Field
|
2-1
|
Linn-Mar/Alburnett Tourney
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Colfax-Mingo
|
11:45 AM CT
|
Marshalltown Community College
|
11-3
|
Bobcat Classic
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
North Scott
|
11:45 AM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
|
CXL
Linn-Mar/Alburnett Tourney
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Muscatine
|
11:45 AM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
|
CXL
Linn-Mar/Alburnett Tourney
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Pleasant Valley
|
11:45 AM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
2-1
|
|
|
|
|
Solon
vs.
Keokuk
|
11:45 AM CT
|
Solon Recreation and Nature Area Softball Field
|
4-0
|
|
|
|
|
IKM-Manning
vs.
Essex
|
11:45 AM CT
|
Woodbine Athletic Complex Little League Field (North of Crew Center)
|
12-4
|
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
Logan-Magnolia
|
11:45 AM CT
|
Woodbine Athletic Complex Softball Field
|
13-1
|
|
|
|
|
Northeast
vs.
Iowa City High
|
12:00 PM CT
|
Alburnett High School Martin Complex- High School Softball Field
|
9-4
|
Linn-Mar Tournament
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
Lake Mills
|
12:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
|
Garner Tournament Game
|
|
|
|
Creston
vs.
Iowa City West
|
12:00 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
12-0
|
Brian Erbe Classic
|
|
|
|
Carroll
vs.
Lewis Central
|
12:00 PM CT
|
Little League Complex Kuemper Softball Field
|
7-1
|
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
Osage
|
12:00 PM CT
|
Luther College
|
2-0
|
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Clarinda
|
12:00 PM CT
|
Pella Christian High School
|
|
CXL
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Moravia
|
12:00 PM CT
|
Sigourney - Schafer Field
|
11-0
|
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Des Moines Lincoln
|
12:00 PM CT
|
Sioux City West High School
|
14-0
|
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
Gehlen Catholic
|
12:00 PM CT
|
Westwood Community School
|
13-5
|
Westwood Tournament
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
Earlham
|
12:30 PM CT
|
Adair County Health and Fitness Center-Purdy Sports Complex
|
12-3
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
Springville
|
12:30 PM CT
|
Cascade High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Don Bosco
|
12:30 PM CT
|
Don Bosco High School
|
9-0
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
Janesville
|
12:30 PM CT
|
Don Bosco High School
|
|
Don Bosco Invite
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
South Winneshiek
|
12:30 PM CT
|
Dunkerton High School Softball Field
|
18-4
|
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
Pleasantville
|
12:30 PM CT
|
North Mahaska High School Softball Field
|
6-5
|
NM Invite
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Glenwood
|
12:30 PM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds North Field
|
|
CXL
R-S Classic Tournament - Game #2 (Saturday)
|
|
|
|
|
12:30 PM CT
|
Washington High School |
|
Eddie Jones Memorial Tournament
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Williamsburg
|
12:45 PM CT
|
Clear Creek Elementary School
|
4-2
|
CCA Summer Classic
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Ogden
|
1:00 PM CT
|
DMACC Boone Campus
|
|
CXL
2nd game of Boone Tournament
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
Colfax-Mingo
|
1:00 PM CT
|
Marshalltown Community College
|
15-2
|
Marshalltown Tournament (Varsity Only)
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
GTRA
|
1:00 PM CT
|
Okoboji High School
|
17-0
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
North Polk
|
1:00 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
3-0
|
|
|
|
|
AGWSR
vs.
Colo-Nesco
|
1:00 PM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds South Field
|
|
CXL
R-S Classic Tournament - Game #3 (Saturday)
|
|
|
|
LeMars
vs.
Denison-Schleswig
|
1:00 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
|
Spencer Tournament
|
|
|
|
Denison-Schleswig
vs.
LeMars
|
1:00 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
|
CXL
Spencer Softball Invitational
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
Harris-Lake Park
|
1:30 PM CT
|
Borman Forster Fields Softball Field
|
|
CXL
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Prairie
|
1:30 PM CT
|
Clear Creek Elementary School
|
3-2
|
CCA Tournament
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
Tri-Center
|
1:30 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
6-4
|
FM Tournament
|
|
|
|
Winterset
vs.
Interstate 35
|
1:30 PM CT
|
Indianola High School
|
|
CXL
Indianola Softball Classic
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Lisbon
|
1:30 PM CT
|
Marshalltown Community College
|
21-3
|
Bobcat Classic
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Fairfield
|
1:30 PM CT
|
Solon Recreation and Nature Area Softball Field
|
14-0
|
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
IKM-Manning
|
1:30 PM CT
|
Woodbine Athletic Complex Little League Field (North of Crew Center)
|
8-6
|
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Woodbury Central
|
1:30 PM CT
|
Woodbine Athletic Complex Softball Field
|
5-2
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
1:45 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
8-0
|
Brian Erbe Classic
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Orient-Macksburg
|
2:00 PM CT
|
Adair County Health and Fitness Center-Purdy Sports Complex
|
13-4
|
|
|
|
|
Treynor
vs.
Carroll
|
2:00 PM CT
|
Carroll Softball Stadium
|
4-3
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Riceville
|
2:00 PM CT
|
Decorah High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
Newman Catholic
|
2:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
|
Garner Tournament Game
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Lewis Central
|
2:00 PM CT
|
Little League Complex Kuemper Softball Field
|
12-7
|
|
|
|
|
Treynor
vs.
Carroll
|
2:00 PM CT
|
Little League Complex Kuemper Softball Field
|
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Maquoketa
|
2:00 PM CT
|
Luther College
|
2-0
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Sioux City West
|
2:00 PM CT
|
Sioux City West High School
|
16-7
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
South O'Brien
|
2:00 PM CT
|
Westwood Community School
|
16-2
|
Westwood Tournament
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Griswold
|
2:30 PM
|
|
3-2
|
Washington tournament
|
|
|
|
Denver
vs.
Charles City
|
2:30 PM CT
|
Dunkerton High School
|
7-3
|
Dunkerton Softball Invite
|
|
|
|
Saydel
vs.
Webster City
|
2:30 PM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds North Field
|
|
CXL
R-S Classic Tournament - Game #4 (Saturday)
|
|
|
|
West Lyon
vs.
New Hampton
|
2:45 PM CT
|
Dunkerton High School
|
7-0
|
|
|
|
|
Clarke
vs.
Ogden
|
3:00 PM CT
|
Boone High School
|
|
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
GTRA
|
3:00 PM CT
|
Okoboji High School
|
5-0
|
Okoboji Tournament
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
Okoboji
|
3:00 PM CT
|
Okoboji High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Bondurant-Farrar
|
3:00 PM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds South Field
|
|
CXL
R-S Classic Tournament - Game #5 (Saturday)
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Prairie
|
3:15 PM CT
|
Clear Creek Elementary School
|
4-3
|
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Keokuk
|
3:15 PM CT
|
Solon Recreation and Nature Area Softball Field
|
4-2
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Creston
|
3:30 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
3-2
|
Brian Erbe Classic
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Kingsley-Pierson
|
3:34 PM CT
|
Westwood Community School
|
12-7
|
|
|
|
|
Assumption
vs.
Griswold
|
4:00 PM CT
|
Case Field
|
1-0
|
|
|
|
|
Webster City
vs.
AGWSR
|
4:30 PM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds North Field
|
|
CXL
R-S Classic Tournament - Game #6 (Saturday)
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Louisa-Muscatine
|
5:15 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
4-1
|
Brian Erbe Classic
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Colo-Nesco
|
6:30 PM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds North Field
|
|
CXL
R-S Classic Tournament - Game #7 (Saturday)
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Assumption
|
7:15 PM
|
|
11-0
|
Washington tournament
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Unity Christian
|
10:00 PM CT
|
Borman Forster Fields
|
|
CXL
CL Tournament (Central Lyon, Unity, and Harris-Lake Park
|
|
|
|
Earlham
vs.
CAM
|
11:30 PM CT
|
Nodaway Valley High School Baseball/Softball Fields
|
15-2
|
Nodaway Valley Invite
|
|
|