|
Mount Ayr
vs.
Wayne
|
11:30 AM CT
|
Mount Ayr High School Raiderette Softball Field
|
9-4
|
Make up game
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Valley
|
12:00 PM CT
|
|
8-4
|
Played at DGIL Fields (Field 2)
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Valley
|
2:00 PM CT
|
Dubuque Girls Independent League Softball Fields
|
9-2
|
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Davenport Central
|
3:00 PM CT
|
Brady Street Stadium
|
11-0
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Des Moines Hoover
|
3:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
12-4
|
Alumni Night
|
|
|
|
Jesup
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
3:30 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
8-4
|
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Valley
|
4:00 PM CT
|
Dubuque Senior High School
|
5-4
|
JV and Varsity Games to be Played Simultaneously at DGIL Complex
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Mid-Prairie
|
5:00 PM
|
|
4-1
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Midland
|
5:00 PM CT
|
Calamus Elementary School
|
12-1
|
|
|
|
|
Central City
vs.
East Buchanan
|
5:00 PM CT
|
Central City High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Davenport North
|
5:00 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
11-2
|
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Hudson
|
5:00 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
5-2
|
DH
|
|
|
|
Davenport West
vs.
Bettendorf
|
5:00 PM CT
|
Dav. West BB/SB Complex
|
8-0
|
Game 1
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Davenport Central
|
5:00 PM CT
|
Davenport Brady St. Stadium
|
8-1
|
|
|
|
|
Denver
vs.
Dike-New Hartford
|
5:00 PM CT
|
Denver Athletic Complex Place Field
|
12-0
|
Varsity Double Header
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
MFL MarMac
|
5:00 PM CT
|
Dittmer Sports Complex
|
7-3
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Des Moines North
|
5:00 PM CT
|
DM East Williams Stadium Softball Field
|
12-0
|
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Baxter
|
5:00 PM CT
|
Don Bosco High School Don Bosco High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
North Scott
|
5:00 PM CT
|
Durgin Baseball and Softball Complex
|
10-0
|
|
|
|
|
Easton Valley
vs.
Marquette Catholic
|
5:00 PM CT
|
Easton Valley Elementary School
|
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Springville
|
5:00 PM CT
|
Edgewood Colesburg Softball Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
West Harrison
|
5:00 PM CT
|
Glidden-Ralston High School
|
1-0
|
FORFEIT
|
|
|
|
Janesville
vs.
GMG
|
5:00 PM CT
|
Janesville High School Softball Diamond
|
8-3
|
|
|
|
|
Kee
vs.
Postville
|
5:00 PM CT
|
Kee Softball Field
|
12-0
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
North Cedar
|
5:00 PM CT
|
Lisbon City Park
|
7-2
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Shenandoah
|
5:00 PM CT
|
Little League Complex Kuemper Softball Field
|
12-2
|
DH-1
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
North Linn
|
5:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
2-1
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Fort Dodge
|
5:00 PM CT
|
Mason City High School Softball Complex
|
6-0
|
|
|
|
|
West Central
vs.
Turkey Valley
|
5:00 PM CT
|
Maynard City Park (Suckow Field)
|
19-9
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Wapsie Valley
|
5:00 PM CT
|
Oelwein Sports Complex
|
6-1
|
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Assumption
|
5:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Ottumwa
|
5:00 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
2-1
|
|
|
|
|
AGWSR
vs.
Grundy Center
|
5:00 PM CT
|
SOFTBALL FIELD
|
13-8
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Clayton Ridge
|
5:00 PM CT
|
South Winneshiek High School
|
11-1
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Clayton Ridge
|
5:00 PM CT
|
South Winneshiek High School
|
5-3
|
|
|
|
|
Spencer
vs.
Estherville Lincoln Central
|
5:00 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
8-0
|
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Starmont
|
5:00 PM CT
|
Starmont High School
|
11-1
|
Double Header
|
|
|
|
Tipton
vs.
Wilton
|
5:00 PM CT
|
Tipton Middle School
|
18-0
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
5:00 PM CT
|
Urbandale High School Gary Page Field
|
13-1
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Ames
|
5:00 PM CT
|
Waterloo East High School
|
18-4
|
|
|
|
|
Waukee
vs.
Sioux City East
|
5:00 PM CT
|
Waukee Softball/Baseball Complex
|
4-1
|
|
|
|
|
West Branch
vs.
Regina Catholic
|
5:00 PM CT
|
West Branch High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Waverly-Shell Rock
|
5:00 PM CT
|
Xavier High School Bob Erusha Field
|
5-1
|
|
|
|
|
Akron-Westfield
vs.
Hinton
|
5:30 PM CT
|
Akron Westfield School
|
7-4
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Glenwood
|
5:30 PM CT
|
Atlantic Middle School Softball Field
|
7-5
|
|
|
|
|
Audubon
vs.
Missouri Valley
|
5:30 PM CT
|
Audubon High School
|
13-1
|
JV then Varsity
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Burlington
|
5:30 PM CT
|
Baxter Sports Complex
|
5-4
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Solon
|
5:30 PM CT
|
Benton Community High School
|
8-5
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Williamsburg
|
5:30 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
11-2
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Murray
|
5:30 PM CT
|
Central Decatur High School Softball Field
|
13-1
|
|
|
|
|
Creston
vs.
St. Albert
|
5:30 PM CT
|
Creston High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Pella Christian
|
5:30 PM CT
|
DCG HS BB/SB Field
|
8-0
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
Fremont-Mills
|
5:30 PM CT
|
Griswold High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Pella
|
5:30 PM CT
|
Indianola High School
|
7-0
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Red Oak
|
5:30 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
20-4
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Clarinda
|
5:30 PM CT
|
Lewis Central High School LC Softball Field
|
10-4
|
Varsity Doubleheader
|
|
|
|
Madrid
vs.
Panorama
|
5:30 PM CT
|
Madrid High School
|
19-2
|
Makeup from 5/30
|
|
|
|
Marion
vs.
Clear Creek Amana
|
5:30 PM CT
|
Marion High School
|
10-9
|
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Dowling Catholic
|
5:30 PM CT
|
Martensdale-St. Marys High School Softball Field
|
3-1
|
Little League Softball recognition between games
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
East Union
|
5:30 PM CT
|
Melcher-Dallas Sports Complex Softball Field
|
21-16
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Central Lyon
|
5:30 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School Lady Dutch Softball Field
|
13-0
|
Doubleheader Game 1
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Fairfield
|
5:30 PM CT
|
Mt. Pleasant - Mapleleaf Athletic Complex
|
16-5
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Norwalk
|
5:30 PM CT
|
Newton H.A. Lynn Softball Field
|
5-2
|
Varsity DH
|
|
|
|
Orient-Macksburg
vs.
Bedford
|
5:30 PM CT
|
Orient-Macksburg Community School
|
13-3
|
V/JV
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Grinnell
|
5:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
13-5
|
|
|
|
|
Riceville
vs.
Collins-Maxwell
|
5:30 PM CT
|
Riceville High School
|
1-0
|
JV softball will play first at 4 PM followed by varsity.
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Des Moines Hoover
|
5:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
13-3
|
Alumni Night
|
|
|
|
Sidney
vs.
Essex
|
5:30 PM CT
|
Sidney High School
|
11-4
|
|
|
|
|
South Tama
vs.
West Delaware
|
5:30 PM CT
|
South Tama High School South Tama High School
|
15-0
|
|
|
|
|
Storm Lake St. Mary's
vs.
South Central Calhoun
|
5:30 PM CT
|
St. Mary's High School - Baseball/Softball Complex
|
17-0
|
|
|
|
|
Stanton
vs.
East Mills
|
5:30 PM CT
|
Stanton High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Jesup
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
5:30 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
11-1
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Underwood
|
5:30 PM CT
|
Tri-Center Community Schools Tri-Center High School
|
9-7
|
|
|
|
|
Ar-We-Va
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
5:30 PM CT
|
Vail Park
|
10-1
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Vinton-Shellsburg
|
5:30 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
14-3
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Keokuk
|
5:30 PM CT
|
Washington High School
|
15-0
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Woodward-Granger
|
5:30 PM CT
|
West Central Valley High School
|
8-6
|
|
|
|
|
Westwood
vs.
Sioux City North
|
5:30 PM CT
|
Westwood Community School
|
7-1
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
Sioux City West
|
5:30 PM CT
|
Whiting Senior High School
|
16-1
|
Non-Conference Series
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Exira-EHK
|
5:30 PM CT
|
Woodbine Athletic Complex Softball Field
|
11-1
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
English Valleys
|
6:00 PM CT
|
Belle Plaine High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
Montezuma
|
6:00 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
12-6
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Belmond-Klemme
|
6:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
17-6
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
Bishop Garrigan
|
6:00 PM CT
|
Greenwood Park
|
10-1
|
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
6:00 PM CT
|
Hampton-Dumont High School Hampton-Dumont Softball Field
|
5-4
|
|
|
|
|
HLV
vs.
North Mahaska
|
6:00 PM CT
|
HLV Community Schools
|
9-6
|
Game
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Osage
|
6:00 PM CT
|
Lake Mills Sports Complex Softball Field
|
9-0
|
Game
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
BGM
|
6:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Central Springs
|
6:00 PM CT
|
Nashua-Plainfield Softball Field (Plainfield)
|
17-1
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Saint Ansgar
|
6:00 PM CT
|
North Butler Elementary
|
5-2
|
Conference Game
|
|
|
|
North Iowa
vs.
Forest City
|
6:00 PM CT
|
North Iowa Community School
|
17-9
|
Game
|
|
|
|
North Union
vs.
West Hancock
|
6:00 PM CT
|
North Union Softball Field
|
21-0
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
Northwood-Kensett
|
6:00 PM CT
|
Rockford High School
|
12-6
|
Game
|
|
|
|
Keota
vs.
Sigourney
|
6:00 PM CT
|
Sigourney - Schafer Field
|
15-1
|
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Keota
|
6:00 PM CT
|
Sigourney - Schafer Field
|
18-0
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Twin Cedars
|
6:00 PM CT
|
Van Meter School
|
5-2
|
|
|
|
|
West Fork
vs.
Newman Catholic
|
6:00 PM CT
|
West Fork Baseball/Softball Complex
|
5-1
|
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Assumption
|
6:30 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Tri-County
vs.
Iowa Valley
|
6:30 PM CT
|
Tri County High School
|
11-1
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Mid-Prairie
|
7:00 PM
|
|
15-1
|
|
|
|
|
West Sioux
vs.
Gehlen Catholic
|
7:00 PM CT
|
750 Maple St
|
4-1
|
JV @ 5:30
|
|
|
|
ACGC
vs.
Ogden
|
7:00 PM CT
|
AC/GC High School
|
19-5
|
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Durant
|
7:00 PM CT
|
Anamosa Middle School
|
5-1
|
|
|
|
|
Boyden-Hull/Rock Valley
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
7:00 PM CT
|
Boyden Centennial Park
|
13-3
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Midland
|
7:00 PM CT
|
Calamus Elementary School
|
11-1
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
Knoxville
|
7:00 PM CT
|
Cardinal High School
|
2-0
|
|
|
|
|
Central City
vs.
East Buchanan
|
7:00 PM CT
|
Central City High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Davenport North
|
7:00 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
17-7
|
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
Spirit Lake
|
7:00 PM CT
|
Cherokee Doupe Ball Complex
|
9-0
|
|
|
|
|
Clarke
vs.
Chariton
|
7:00 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School Softball Field
|
8-5
|
|
|
|
|
Clarksville
vs.
Colo-Nesco
|
7:00 PM CT
|
Clarksville High School Softball Field
|
12-0
|
Senior Night (Softball)
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Hudson
|
7:00 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
9-6
|
DH
|
|
|
|
Columbus
vs.
Central Lee
|
7:00 PM CT
|
Columbus High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Denver
vs.
Dike-New Hartford
|
7:00 PM CT
|
Denver Athletic Complex Place Field
|
13-2
|
Varsity Double Header
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Interstate 35
|
7:00 PM CT
|
Des Moines Christian School Lions Softball Complex
|
6-5
|
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
MFL MarMac
|
7:00 PM CT
|
Dittmer Sports Complex
|
13-3
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Des Moines North
|
7:00 PM CT
|
DM East Williams Stadium Softball Field
|
17-1
|
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
North Tama
|
7:00 PM CT
|
Dunkerton High School
|
24-14
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
North Scott
|
7:00 PM CT
|
Durgin Baseball and Softball Complex
|
14-0
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Springville
|
7:00 PM CT
|
Edgewood Colesburg Softball Field
|
9-1
|
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Sheldon
|
7:00 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
16-1
|
George Little Rock
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
South O'Brien
|
7:00 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
7-6
|
|
|
|
|
Highland
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
Highland High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Kee
vs.
Postville
|
7:00 PM CT
|
Kee Softball Field
|
14-0
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
North Cedar
|
7:00 PM CT
|
Lisbon City Park
|
14-2
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Shenandoah
|
7:00 PM CT
|
Little League Complex Kuemper Softball Field
|
4-2
|
DH-2
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Van Buren County
|
7:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
Pocahontas Area
|
7:00 PM CT
|
Manson Keith Hart Athletic Complex
|
8-4
|
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
North Linn
|
7:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
11-3
|
|
|
|
|
Marion
vs.
Clear Creek Amana
|
7:00 PM CT
|
Marion High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Fort Dodge
|
7:00 PM CT
|
Mason City High School Softball Complex
|
20-7
|
|
|
|
|
West Central
vs.
Turkey Valley
|
7:00 PM CT
|
Maynard City Park (Suckow Field)
|
14-4
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Central Lyon
|
7:00 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School Lady Dutch Softball Field
|
19-9
|
Doubleheader Game 2
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Holy Trinity Catholic
|
7:00 PM CT
|
Mount Mercy University
|
9-0
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Centerville
|
7:00 PM CT
|
Mustang Sports Complex
|
4-2
|
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Southeast Valley
|
7:00 PM CT
|
Newell Fonda Softball Field
|
8-1
|
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Wayne
|
7:00 PM CT
|
North Des Moines Girls Softball Complex
|
|
CXL
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Waukon
|
7:00 PM CT
|
North Fayette Valley High School
|
|
CXL
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Ankeny Centennial
|
7:00 PM CT
|
Northwest High School
|
2-1
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Wapsie Valley
|
7:00 PM CT
|
Oelwein Sports Complex
|
7-5
|
|
|
|
|
Okoboji
vs.
West Lyon
|
7:00 PM CT
|
Okoboji High School
|
8-1
|
|
|
|
|
Panorama
vs.
Madrid
|
7:00 PM CT
|
Panorama HS
|
17-7
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Earlham
|
7:00 PM CT
|
Pleasantville Softball Field
|
11-0
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Ottumwa
|
7:00 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
8-2
|
Senior Night
|
|
|
|
Saydel
vs.
Roland-Story
|
7:00 PM CT
|
Saydel High School Softball Field
|
14-4
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Moravia
|
7:00 PM CT
|
SE Warren BSB/SB Fields
|
14-3
|
|
|
|
|
AGWSR
vs.
Grundy Center
|
7:00 PM CT
|
SOFTBALL FIELD
|
2-0
|
|
|
|
|
South Hardin
vs.
BCLUW
|
7:00 PM CT
|
South Hardin High School
|
8-7
|
|
|
|
|
South Tama
vs.
West Delaware
|
7:00 PM CT
|
South Tama High School South Tama High School
|
20-0
|
|
|
|
|
Starmont
vs.
Alburnett
|
7:00 PM CT
|
Starmont High School
|
13-0
|
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Trinity Christian
|
7:00 PM CT
|
Sunrise Park 515 E 3rd St
|
5-3
|
|
|
|
|
Tipton
vs.
Wilton
|
7:00 PM CT
|
Tipton Middle School
|
23-2
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
Emmetsburg
|
7:00 PM CT
|
Titan Athletic Complex
|
4-0
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Urbandale High School Gary Page Field
|
10-1
|
Senior Night
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Sioux Central
|
7:00 PM CT
|
Wall Lake Athletic Complex
|
11-10
|
|
|
|
|
Wapello
vs.
Danville
|
7:00 PM CT
|
Wapello Athletic Complex
|
13-1
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Ames
|
7:00 PM CT
|
Waterloo East High School Softball Field
|
20-2
|
|
|
|
|
Waukee
vs.
Sioux City East
|
7:00 PM CT
|
Waukee Softball/Baseball Complex
|
10-2
|
|
|
|
|
West Branch
vs.
Regina Catholic
|
7:00 PM CT
|
West Branch High School
|
14-1
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Storm Lake
|
7:00 PM CT
|
Western Christian High School
|
17-3
|
Youth Night
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Mediapolis
|
7:00 PM CT
|
Winfield Softball Field
|
15-3
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Waverly-Shell Rock
|
7:00 PM CT
|
Xavier High School Bob Erusha Field
|
9-2
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
North Polk
|
7:15 PM CT
|
901 Forest St
|
12-1
|
|
|
|
|
Boone
vs.
Ballard
|
7:15 PM CT
|
Ballard High School
|
|
|
|
|
|
Boone
vs.
Ballard
|
7:15 PM CT
|
Gary Creasman Field
|
1-0
|
|
|
|
|
IKM-Manning
vs.
Logan-Magnolia
|
7:15 PM CT
|
IKM-Manning Softball (Irwin, IA)
|
11-1
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Pella
|
7:15 PM CT
|
Indianola High School
|
4-0
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
Treynor
|
7:15 PM CT
|
Riverside High School
|
9-4
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Glenwood
|
7:30 PM CT
|
Atlantic Middle School Softball Field
|
6-4
|
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Burlington
|
7:30 PM CT
|
Baxter Sports Complex
|
14-6
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Solon
|
7:30 PM CT
|
Benton Community High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Gilbert
|
7:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar Middle School Bondurant-Farrar Intermediate School
|
7-3
|
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Winterset
|
7:30 PM CT
|
Carlisle High School
|
8-6
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Williamsburg
|
7:30 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Creston
vs.
St. Albert
|
7:30 PM CT
|
Creston High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Davenport West
vs.
Bettendorf
|
7:30 PM CT
|
Dav. West BB/SB Complex
|
10-4
|
Game 2
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Pella Christian
|
7:30 PM CT
|
DCG HS BB/SB Field
|
8-3
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Albia
|
7:30 PM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
3-1
|
|
|
|
|
Humboldt
vs.
Algona
|
7:30 PM CT
|
Humboldt High School
|
5-3
|
Game
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
Clear Lake
|
7:30 PM CT
|
Iowa Falls-Alden High School Iowa Falls-Alden Softball Field
|
5-3
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Red Oak
|
7:30 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
12-11
|
|
|
|
|
Greene County
vs.
West Marshall
|
7:30 PM CT
|
Jefferson Softball Park
|
2-1
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Clarinda
|
7:30 PM CT
|
Lewis Central High School LC Softball Field
|
7-4
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Dowling Catholic
|
7:30 PM CT
|
Martensdale-St. Marys High School Softball Field
|
9-4
|
Little League Softball recognition between games
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Fairfield
|
7:30 PM CT
|
Mt. Pleasant - Mapleleaf Athletic Complex
|
12-5
|
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
Denison-Schleswig
|
7:30 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
6-1
|
|
|
|
|
Nevada
vs.
South Hamilton
|
7:30 PM CT
|
Nevada High School Softball Field
|
19-7
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Norwalk
|
7:30 PM CT
|
Newton H.A. Lynn Softball Field
|
11-0
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Grinnell
|
7:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
5-4
|
|
|
|
|
PCM
vs.
Perry
|
7:30 PM CT
|
PCM High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Vinton-Shellsburg
|
7:30 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Keokuk
|
7:30 PM CT
|
Washington High School
|
14-4
|
|
|
|
|
Webster City
vs.
St. Edmond
|
7:30 PM CT
|
Webster City High School
|
3-1
|
|
|
|