|
Chariton
vs.
Johnston
|
12:00 AM CT
|
Johnston Middle School
|
10-0
|
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
West Burlington
|
1:00 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
18-0
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Ames
|
3:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
7-5
|
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
North Fayette Valley
|
4:00 PM CT
|
Clayton Ridge Elementary School
|
8-2
|
|
|
|
|
English Valleys
vs.
Montezuma
|
5:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
Boyer Valley
|
5:00 PM CT
|
Glidden-Ralston High School
|
13-1
|
|
|
|
|
GMG
vs.
Clarksville
|
5:00 PM CT
|
GMG Baseball/Softball Fields GMG Baseball Field
|
15-0
|
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Mason City
|
5:00 PM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
5-3
|
|
|
|
|
Iowa Valley
vs.
Colfax-Mingo
|
5:00 PM CT
|
Iowa Valley High School
|
20-2
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
Johnston
|
5:00 PM CT
|
Johnston Middle School
|
|
CXL
Doubleheader Game 1
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Ar-We-Va
|
5:00 PM CT
|
Kimballton Lloyd Petersen Park
|
14-2
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Martensdale-St Marys
|
5:00 PM CT
|
Lamoni Foreman City Park George Foreman City Park (North Park)
|
13-0
|
Varsity first
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Creston
|
5:00 PM CT
|
Little League Complex Kuemper Softball Field
|
7-6
|
DH-1
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
South Winneshiek
|
5:00 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
7-0
|
|
|
|
|
North Tama
vs.
Janesville
|
5:00 PM CT
|
North Tama Athletic Complex Softball Field Softball Field
|
10-9
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Marshalltown
|
5:00 PM CT
|
Ottumwa Huston Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Postville
vs.
West Central
|
5:00 PM CT
|
Postville High School Pirate Softball Field
|
21-5
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Fort Dodge
|
5:00 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
1-0
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Spencer
|
5:00 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
11-4
|
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
Central Elkader
|
5:00 PM CT
|
Turkey Valley Community School
|
12-11
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Valley
|
5:00 PM CT
|
Urbandale High School Gary Page Field
|
18-5
|
Varsity DH
|
|
|
|
Midland
vs.
Monticello
|
5:00 PM CT
|
Wyoming Fairgrounds
|
6-0
|
|
|
|
|
Benton
vs.
South Tama
|
5:30 PM CT
|
Benton Community High School
|
12-2
|
|
|
|
|
CAM
vs.
Woodbine
|
5:30 PM CT
|
CAM High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Marion
|
5:30 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
8-3
|
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
North Fayette Valley
|
5:30 PM CT
|
Clayton Ridge Elementary School
|
13-1
|
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Oskaloosa
|
5:30 PM CT
|
DCG HS BB/SB Field
|
|
CXL
Youth SB Night
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Oskaloosa
|
5:30 PM CT
|
DCG HS BB/SB Field
|
12-0
|
Youth SB Night
|
|
|
|
Earlham
vs.
Mount Ayr
|
5:30 PM CT
|
Earlham High School
|
15-1
|
Varsity DH
|
|
|
|
East Union
vs.
Orient-Macksburg
|
5:30 PM CT
|
East Union Community School Softball Field
|
15-5
|
DH game 1
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Pella Christian
|
5:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Independence
vs.
Clear Creek Amana
|
5:30 PM CT
|
Independence High School
|
12-9
|
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
Ridge View
|
5:30 PM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
23-2
|
Varsity First
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Central Lee
|
5:30 PM CT
|
Lone Tree High School
|
11-2
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Williamsburg
|
5:30 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Indianola
|
5:30 PM CT
|
Newton H.A. Lynn Softball Field
|
16-1
|
Varsity DH
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Pella
|
5:30 PM CT
|
Norwalk Middle School
|
3-2
|
|
|
|
|
Pekin
vs.
Mediapolis
|
5:30 PM CT
|
Pekin Community High School
|
14-2
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Ames
|
5:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Clarinda
|
5:30 PM CT
|
Southwest Valley Tennis Courts Southwest Valley Softball Field
|
14-2
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Pleasant Valley
|
5:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Waverly-Shell Rock
|
5:30 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
8-3
|
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
West Delaware
|
5:30 PM CT
|
Tilford Elementary School
|
13-1
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Panorama
|
5:30 PM CT
|
Van Meter School
|
10-3
|
1st game of DH
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Nodaway Valley
|
5:30 PM CT
|
West Central Valley High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
West Monona
|
5:30 PM CT
|
Whiting Senior High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
HLV
|
6:00 PM CT
|
Belle Plaine High School
|
8-4
|
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Ballard
|
6:00 PM CT
|
Bondurant-Farrar Middle School Bondurant-Farrar Intermediate School
|
4-0
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Iowa Falls-Alden
|
6:00 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows High School CGD Basebll/Softball complex
|
6-5
|
JV @ 6:00pm-Varsity to Follow @ 7:30pm
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Forest City
|
6:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
35-25
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
West Hancock
|
6:00 PM CT
|
Greenwood Park
|
12-2
|
|
|
|
|
Humboldt
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
6:00 PM CT
|
Humboldt High School
|
13-2
|
Game
|
|
|
|
Keota
vs.
BGM
|
6:00 PM CT
|
Keota High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Belmond-Klemme
|
6:00 PM CT
|
Lake Mills Sports Complex Softball Field
|
5-2
|
Game
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Northwood-Kensett
|
6:00 PM CT
|
Nashua-Plainfield Softball Field (Plainfield)
|
10-7
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Newman Catholic
|
6:00 PM CT
|
North Butler Elementary
|
1-0
|
|
|
|
|
North Union
vs.
North Iowa
|
6:00 PM CT
|
North Union Softball Field
|
11-0
|
Game
|
|
|
|
Osage
vs.
Central Springs
|
6:00 PM CT
|
Osage High School
|
12-5
|
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Sidney
|
6:00 PM CT
|
Shenandoah - Sportsmans Park
|
14-7
|
|
|
|
|
Sigourney
vs.
North Mahaska
|
6:00 PM CT
|
Sigourney High School
|
10-0
|
Game
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Saydel
|
6:00 PM CT
|
South Hamilton High School
|
14-3
|
|
|
|
|
Tri-County
vs.
Lynnville-Sully
|
6:00 PM CT
|
Tri-County Community School
|
15-11
|
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Hinton
|
6:00 PM CT
|
Trinity Christian High School Trinity Christian High School
|
12-2
|
4:30 JV
|
|
|
|
West Fork
vs.
Rockford
|
6:00 PM CT
|
West Fork Baseball/Softball Complex
|
15-3
|
Game
|
|
|
|
Clinton
vs.
Dubuque Senior
|
6:30 PM CT
|
Durgin Baseball and Softball Complex
|
9-1
|
JV First to Begin at 5:00
|
|
|
|
Solon
vs.
Regina Catholic
|
6:30 PM CT
|
Solon Recreation and Nature Area Softball Field
|
3-0
|
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Estherville Lincoln Central
|
6:30 PM CT
|
Storm Lake High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Lisbon
|
7:00 PM CT
|
Anamosa Middle School
|
6-4
|
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
South Hardin
|
7:00 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
17-1
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Boyden-Hull/Rock Valley
|
7:00 PM CT
|
Borman Forster Fields
|
6-2
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Marion
|
7:00 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
3-0
|
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
Western Christian
|
7:00 PM CT
|
Cherokee Doupe Ball Complex
|
4-2
|
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Waterloo West
|
7:00 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Waukon
|
7:00 PM CT
|
Crestwood High School
|
6-4
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Riceville
|
7:00 PM CT
|
Dave Lee Field Softball Field
|
8-3
|
|
|
|
|
Denver
vs.
AGWSR
|
7:00 PM CT
|
Denver Athletic Complex Place Field
|
9-8
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Grundy Center
|
7:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School Bob Smith Softball Field
|
14-2
|
|
|
|
|
Tipton
vs.
Durant
|
7:00 PM CT
|
Durant High School
|
12-2
|
|
|
|
|
East Union
vs.
Orient-Macksburg
|
7:00 PM CT
|
East Union Community School Softball Field
|
9-3
|
Game 2
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
7:00 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
14-3
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
IKM-Manning
|
7:00 PM CT
|
Griswold High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
Unity Christian
|
7:00 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
11-9
|
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
Gehlen Catholic
|
7:00 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Van Buren County
|
7:00 PM CT
|
Highland High School
|
14-2
|
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Mason City
|
7:00 PM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
19-13
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
East Marshall
|
7:00 PM CT
|
Hudson Athletic Complex
|
3-0
|
JV/V
|
|
|
|
Jesup
vs.
Springville
|
7:00 PM CT
|
Jesup High School
|
12-6
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
Johnston
|
7:00 PM CT
|
Johnston Middle School
|
|
CXL
Doubleheader Game 2
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
Woodbury Central
|
7:00 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Creston
|
7:00 PM CT
|
Little League Complex Kuemper Softball Field
|
15-4
|
DH-2
|
|
|
|
Madrid
vs.
Baxter
|
7:00 PM CT
|
Madrid High School
|
9-1
|
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
Emmetsburg
|
7:00 PM CT
|
Manson Keith Hart Athletic Complex
|
13-6
|
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
South Winneshiek
|
7:00 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
18-6
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
West Lyon
|
7:00 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School Lady Dutch Softball Field
|
8-5
|
|
|
|
|
Moravia
vs.
Cardinal
|
7:00 PM CT
|
Moravia High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Northeast
|
7:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
4-2
|
|
|
|
|
River Valley
vs.
OABCIG
|
7:00 PM CT
|
OABCIG HS Softball Field
|
10-3
|
|
|
|
|
Ogden
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
7:00 PM CT
|
Ogden High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Okoboji
|
7:00 PM CT
|
Open Space Athletic Complex Sioux Center Open Space Park Softball
|
12-0
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Marshalltown
|
7:00 PM CT
|
Ottumwa Huston Field
|
12-0
|
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
Alta-Aurelia
|
7:00 PM CT
|
Peterson Brooke Memorial Peterson - Brooke Memorial
|
9-1
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Albia
|
7:00 PM CT
|
Pleasantville Softball Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
South Central Calhoun
|
7:00 PM CT
|
Pocahontas Area Athletic Complex
|
15-5
|
|
|
|
|
Postville
vs.
West Central
|
7:00 PM CT
|
Postville High School Pirate Softball Field
|
14-2
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Fort Dodge
|
7:00 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
10-4
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Remsen St. Mary's
|
7:00 PM CT
|
South O'Brien - Swanson Sports Complex
|
18-0
|
|
|
|
|
Storm Lake St. Mary's
vs.
Newell-Fonda
|
7:00 PM CT
|
St. Mary's High School - Baseball/Softball Complex
|
17-1
|
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Akron-Westfield
|
7:00 PM CT
|
Sunrise Park 515 E 3rd St
|
11-1
|
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
West Delaware
|
7:00 PM CT
|
Tilford Elementary School
|
10-4
|
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
Central Elkader
|
7:00 PM CT
|
Turkey Valley Community School
|
6-5
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Valley
|
7:00 PM CT
|
Urbandale High School Gary Page Field
|
17-4
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Panorama
|
7:00 PM CT
|
Van Meter School
|
10-0
|
2nd game of DH
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Southeast Valley
|
7:00 PM CT
|
Wall Lake Athletic Complex
|
11-0
|
|
|
|
|
Wapello
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
Wapello Athletic Complex
|
5-0
|
|
|
|
|
West Branch
vs.
Mid-Prairie
|
7:00 PM CT
|
West Branch High School
|
15-1
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
West Liberty
|
7:00 PM CT
|
West Liberty Elementary School
|
12-1
|
|
|
|
|
Westwood
vs.
MVAOCOU
|
7:00 PM CT
|
Westwood Community School
|
6-1
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Holy Trinity Catholic
|
7:00 PM CT
|
Winfield Softball Field
|
18-2
|
|
|
|
|
Midland
vs.
Monticello
|
7:00 PM CT
|
Wyoming Fairgrounds
|
17-2
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
Gilbert
|
7:15 PM CT
|
901 Forest St
|
7-2
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Boone
|
7:15 PM CT
|
ADM High School
|
5-3
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Dunkerton
|
7:15 PM CT
|
Collins Railway Street
|
12-0
|
|
|
|
|
North Polk
vs.
Winterset
|
7:15 PM CT
|
North Polk High School North Polk Softball Field
|
4-1
|
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Pella
|
7:15 PM CT
|
Norwalk Middle School
|
5-4
|
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
Don Bosco
|
7:15 PM CT
|
Stan Vigness Field, McCallsburg
|
18-2
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Boone
|
7:30 PM CT
|
ADM High School Softball Field 1
|
|
SENIOR NIGHT
|
|
|
|
Benton
vs.
South Tama
|
7:30 PM CT
|
Benton Community High School
|
15-5
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
Saint Ansgar
|
7:30 PM CT
|
Charles City High School
|
6-1
|
Non Conference Game
|
|
|
|
Clarke
vs.
Central Decatur
|
7:30 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School Softball Field
|
8-7
|
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
St. Edmond
|
7:30 PM CT
|
Clear Lake High School
|
8-7
|
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Oskaloosa
|
7:30 PM CT
|
DCG HS BB/SB Field
|
13-1
|
Youth SB Night
|
|
|
|
Earlham
vs.
Mount Ayr
|
7:30 PM CT
|
Earlham High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
St. Albert
|
7:30 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
6-2
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Pella Christian
|
7:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
2-0
|
|
|
|
|
Independence
vs.
Clear Creek Amana
|
7:30 PM CT
|
Independence High School
|
9-0
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Williamsburg
|
7:30 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
6-2
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Indianola
|
7:30 PM CT
|
Newton H.A. Lynn Softball Field
|
17-3
|
|
|
|
|
PCM
vs.
Greene County
|
7:30 PM CT
|
PCM High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Perry
|
7:30 PM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds North Field
|
7-4
|
|
|
|
|
Treynor
vs.
Missouri Valley
|
7:30 PM CT
|
Treynor Community School
|
|
PPD
|
|
|
|
Treynor
vs.
Missouri Valley
|
7:30 PM CT
|
Treynor Community School
|
10-2
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Centerville
|
7:30 PM CT
|
Washington High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Webster City
vs.
Algona
|
7:30 PM CT
|
Webster City High School
|
5-1
|
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Nevada
|
7:30 PM CT
|
West Marshall High School Softball Fields
|
14-4
|
|
|
|