|
Bettendorf
vs.
Iowa City West
|
8:30 AM CT
|
Jefferson Softball Field
|
|
CXL
Jefferson Tournament
|
|
|
|
Albia
vs.
Des Moines Christian
|
8:30 AM CT
|
Pella Sports Park
|
|
canceled
|
|
|
|
Westwood
vs.
Trinity Christian
|
8:30 AM CT
|
Westwood Community School
|
9-4
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
Woodbine
|
8:30 AM CT
|
Westwood Community School
|
|
Westwood Tourney
|
|
|
|
Woodbine
vs.
West Monona
|
8:30 AM CT
|
Westwood Community School
|
5-2
|
|
|
|
|
|
9:00 AM
|
|
|
South Hamilton Tourney
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Storm Lake
|
9:00 AM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
12-8
|
Alta-Aurelia Softball Tournament
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
River Valley
|
9:00 AM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
12-3
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Collins-Maxwell
|
9:00 AM CT
|
Collins Railway Street
|
2-0
|
Collins Day Tournament
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Decorah
|
9:00 AM CT
|
Decorah High School
|
|
CXL
Decorah Tournament Game 1 Time TBD
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
Tri-Center
|
9:00 AM CT
|
Fremont-Mills High School
|
10-1
|
FM Tournament
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Humboldt
|
9:00 AM CT
|
Gary Creasman Field
|
10-1
|
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
Tri-County
|
9:00 AM CT
|
Melcher-Dallas High School
|
11-3
|
Neutral/tournament
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
CAM
|
9:00 AM CT
|
Nodaway Valley High School
|
|
NV Tournament
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
Baxter
|
9:00 AM CT
|
North Mahaska High School
|
5-4
|
NM Invite Tournament
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Algona
|
9:00 AM CT
|
South Hamilton High School
|
|
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Algona
|
9:00 AM CT
|
South Hamilton High School Stanhope Softball Field
|
7-3
|
|
|
|
|
Assumption
vs.
Highland
|
9:00 AM CT
|
Washington High School
|
7-1
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
Westwood
|
9:00 AM CT
|
Westwood Community School
|
|
Westwood Tourney
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Colfax-Mingo
|
9:30 AM CT
|
Marshalltown Community College
|
4-2
|
Marshalltown Tournament (Varsity Only) (Field 2)
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Lynnville-Sully
|
9:30 AM CT
|
Marshalltown Community College
|
7-4
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
East Marshall
|
9:30 AM CT
|
Oskaloosa High School
|
4-0
|
Osky Invite
|
|
|
|
Boyden-Hull/Rock Valley
vs.
Sheldon
|
10:00 AM
|
|
6-5
|
Spencer Tournament
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Davis County
|
10:00 AM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
9-0
|
Softball Prange Classic
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Pleasantville
|
10:00 AM CT
|
Ankeny High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Unity Christian
|
10:00 AM CT
|
Borman Forster Fields
|
7-5
|
Central Lyon Tournament
|
|
|
|
Clinton
vs.
Camanche
|
10:00 AM CT
|
Durgin Baseball and Softball Complex
|
|
|
|
|
|
East Union
vs.
Southwest Valley
|
10:00 AM CT
|
Fremont-Mills High School
|
12-5
|
F-M Tournament Game #2
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Mason City
|
10:00 AM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
6-5
|
St. Edmond Invite
|
|
|
|
North Union
vs.
Woodward-Granger
|
10:00 AM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
11-0
|
St. Ed's tournament
|
|
|
|
Remsen St. Mary's
vs.
Pocahontas Area
|
10:00 AM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
8-1
|
|
|
|
|
Montezuma
vs.
Hillcrest Academy
|
10:00 AM CT
|
Hillcrest Academy
|
|
*Cancelled due to inclement weather
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
Okoboji
|
10:00 AM CT
|
Okoboji High School
|
15-5
|
Okoboji tournament
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
Okoboji
|
10:00 AM CT
|
Okoboji High School
|
8-2
|
Okoboji Tournament
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Denison-Schleswig
|
10:00 AM CT
|
Spencer Senior High School
|
6-1
|
|
|
|
|
Spencer
vs.
Denison-Schleswig
|
10:00 AM CT
|
Spencer Senior High School
|
6-0
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Newell-Fonda
|
10:00 AM
|
Spencer Senior High School
|
5-2
|
Spencer Invite-Pederson 3
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
10:00 AM CT
|
St. Ansgar High School
|
|
Tournament Game
|
|
|
|
Highland
vs.
Davenport West
|
10:15 AM CT
|
Washington High School
|
10-3
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
Kingsley-Pierson
|
10:15 AM CT
|
Westwood Community School
|
|
Westwood Tourney
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
Whiting
|
10:15 AM CT
|
Westwood Community School
|
14-9
|
Westwood Softball Tournament HS Field
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Kingsley-Pierson
|
10:15 AM CT
|
Westwood Community School
|
6-4
|
Westwood Tournament
|
|
|
|
AHSTW
vs.
CAM
|
10:30 AM CT
|
Adair County Health and Fitness Center-Purdy Sports Complex
|
|
Tournament
|
|
|
|
Carroll
vs.
Lewis Central
|
10:30 AM CT
|
Carroll Slowpitch Softball Fields
|
7-6
|
Kuemper Tournament
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
South Winneshiek
|
10:30 AM CT
|
Decorah High School
|
|
CXL
Decorah Tournament
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Treynor
|
10:30 AM CT
|
Little League Complex
|
6-5
|
Kuemper Tournament
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Earlham
|
10:30 AM CT
|
Nodaway Valley High School
|
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
Baxter
|
10:30 AM CT
|
North Mahaska High School
|
12-0
|
North Mahaska Tournament
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Glenwood
|
10:30 AM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds
|
2-1
|
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Greene County
|
10:30 AM CT
|
South Hamilton High School Stanhope Softball Field
|
4-1
|
Stanhope Iowa
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
Pella
|
10:45 AM CT
|
Collins Railway Street
|
14-1
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
New Hampton
|
10:45 AM CT
|
Dunkerton High School
|
|
Canceled Tournament
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Charles City
|
10:45 AM CT
|
Dunkerton High School
|
|
Dunkerton Tournament (canceled)
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Tri-County
|
10:45 AM CT
|
Melcher-Dallas Sports Complex
|
15-2
|
Coal Miners Classic
|
|
|
|
Burlington
vs.
Central Lee
|
11:00 AM CT
|
Burlington High School
|
|
CXL
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Carlisle
|
11:00 AM CT
|
Clear Creek Amana High School
|
9-3
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Gilbert
|
11:00 AM CT
|
Gary Creasman Field
|
9-1
|
Boone Softball Classic
|
|
|
|
Tri-County
vs.
West Central Valley
|
11:00 AM CT
|
Melcher-Dallas High School
|
|
Neutral/tournament
|
|
|
|
Monticello
vs.
Vinton-Shellsburg
|
11:00 AM CT
|
Monticello High School
|
7-5
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
Hartley-Melvin-Sanborn
|
11:00 AM CT
|
Okoboji High School
|
12-0
|
Okoboji Tournament
|
|
|
|
AGWSR
vs.
Saydel
|
11:00 AM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds
|
|
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
North Iowa
|
11:00 AM CT
|
Saint Ansgar Community High School
|
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
BCLUW
|
11:15 AM CT
|
Marshalltown Community College
|
10-0
|
Bobcat Classic
|
|
|
|
Central City
vs.
Lynnville-Sully
|
11:15 AM CT
|
Marshalltown Community College
|
5-3
|
|
|
|
|
East Marshall
vs.
North Polk
|
11:15 AM CT
|
Oskaloosa High School
|
4-1
|
Osky Invite
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Creston
|
11:30 AM CT
|
Jefferson Softball Field
|
|
CXL
|
|
|
|
Springville
vs.
Cascade
|
11:30 AM CT
|
Springville Binley Field
|
|
CXL
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
Unity Christian
|
11:45 AM CT
|
Borman Forster Fields
|
4-2
|
Central Lyon Tournament
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Fort Madison
|
11:45 AM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
|
|
|
|
|
Boyden-Hull/Rock Valley
vs.
LeMars
|
12:00 PM
|
|
10-7
|
Spencer Tournament-Pederson 3
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Pleasantville
|
12:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
9-3
|
Softball Prange Classic
|
|
|
|
Davis County
vs.
Estherville Lincoln Central
|
12:00 PM CT
|
Ankeny High School
|
7-1
|
Ankeny Prange Softball Classic
|
|
|
|
Treynor
vs.
Lewis Central
|
12:00 PM CT
|
Carroll Athletic Stadium
|
6-5
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
South Winneshiek
|
12:00 PM CT
|
Decorah High School
|
|
CANCELLED
|
|
|
|
Waukon
vs.
Turkey Valley
|
12:00 PM CT
|
Decorah High School
|
|
CXL
Cancelled
|
|
|
|
Waukon
vs.
South Winneshiek
|
12:00 PM CT
|
Decorah High School
|
|
CXL
Cancelled
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
Mason City
|
12:00 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
8-6
|
St. Edmond Invitational
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
North Union
|
12:00 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
12-0
|
St. Edmond Invite
|
|
|
|
Remsen St. Mary's
vs.
Woodward-Granger
|
12:00 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
11-4
|
|
|
|
|
Montezuma
vs.
Holy Trinity Catholic
|
12:00 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
|
Hillcrest Classic: 1421 540th St. Southwest Kalona, IA
|
|
|
|
Indianola
vs.
Winterset
|
12:00 PM CT
|
Indianola High School
|
6-2
|
Indianola Tourney
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Louisa-Muscatine
|
12:00 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
|
CXL
Rainout
|
|
|
|
Orient-Macksburg
vs.
AHSTW
|
12:00 PM CT
|
Nodaway Valley High School
|
|
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
Riverside
|
12:00 PM CT
|
Nodaway Valley High School
|
|
NV Tournament
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Wapello
|
12:00 PM CT
|
North Linn High School
|
|
Rained Out
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
Cardinal
|
12:00 PM CT
|
North Mahaska High School
|
9-2
|
North Mahaska Tournament
|
|
|
|
Algona
vs.
Greene County
|
12:00 PM CT
|
South Hamilton High School Stanhope Softball Field
|
2-1
|
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
MOC-Floyd Valley
|
12:00 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
7-2
|
Spencer Tournament
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Whiting
|
12:00 PM CT
|
Westwood Community School
|
9-4
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
Gehlen Catholic
|
12:00 PM CT
|
Westwood Community School
|
11-1
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Southwest Valley
|
12:20 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
6-4
|
FM tournament game #3
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Bishop Garrigan
|
12:30 PM CT
|
Collins Railway Street
|
4-2
|
Collins Tournament
|
|
|
|
Assumption
vs.
Griswold
|
12:30 PM CT
|
Washington High School
|
9-1
|
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Fairfield
|
12:45 PM CT
|
Clear Creek Elementary School
|
6-0
|
Clear Creek Amana Tournament
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
River Valley
|
1:00 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
7-6
|
|
|
|
|
Burlington
vs.
Central Lee
|
1:00 PM CT
|
Burlington High School
|
|
CXL
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Carroll
|
1:00 PM CT
|
Carroll Slowpitch Softball Fields
|
8-2
|
Kuemper Tournament
|
|
|
|
Boone
vs.
Humboldt
|
1:00 PM CT
|
Gary Creasman Field
|
7-5
|
|
|
|
|
Central City
vs.
BCLUW
|
1:00 PM CT
|
Marshalltown Community College
|
2-1
|
Bobcat Classic
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Colfax-Mingo
|
1:00 PM CT
|
Marshalltown Community College
|
11-0
|
Marshalltown Tournament (Varsity Only) (Field 2)
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Melcher-Dallas
|
1:00 PM CT
|
Melcher-Dallas Sports Complex
|
|
Coal Miner's Classic
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Melcher-Dallas
|
1:00 PM CT
|
Melcher-Dallas Sports Complex
|
3-1
|
|
|
|
|
Monticello
vs.
Vinton-Shellsburg
|
1:00 PM CT
|
Monticello High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
North Polk
|
1:00 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
7-3
|
Osky Invite
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
AGWSR
|
1:00 PM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds
|
8-1
|
RS Classic
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
Harris-Lake Park
|
1:30 PM CT
|
Borman Forster Fields
|
11-4
|
Central Lyon Tournament
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Interstate 35
|
1:30 PM CT
|
Indianola High School
|
|
Indianola Softball Classic
|
|
|
|
Indianola
vs.
Southeast Warren
|
1:45 PM CT
|
Indianola High School
|
5-1
|
Tournament Game 2
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Creston
|
1:45 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
|
CXL
Brian Erbe Season Ending Classic
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
Kingsley-Pierson
|
1:45 PM CT
|
Westwood Community School
|
14-9
|
Varsity Tournament
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
South O'Brien
|
1:45 PM CT
|
Westwood Community School
|
10-4
|
Westwood Softball Tournament Youth Fields
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Estherville Lincoln Central
|
2:00 PM CT
|
Ankeny High School
|
7-2
|
|
|
|
|
East Union
vs.
Fremont-Mills
|
2:00 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
8-6
|
F-M Tournament
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Belmond-Klemme
|
2:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Remsen St. Mary's
|
2:00 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
3-0
|
St.Edmond Invite
|
|
|
|
North Union
vs.
Mason City
|
2:00 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
2-0
|
St. Ed's tournament
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
Woodward-Granger
|
2:00 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
14-4
|
St. Edmond Tournament
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Holy Trinity Catholic
|
2:00 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
|
*Cancelled due to inclement weather
|
|
|
|
Spencer
vs.
MOC-Floyd Valley
|
2:00 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
5-3
|
Spencer Softball Tournament
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
North Iowa
|
2:00 PM CT
|
St. Ansgar High School
|
|
Tournament Game
|
|
|
|
Davenport West
vs.
West Burlington
|
2:15 PM CT
|
Washington High School
|
10-1
|
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Alta-Aurelia
|
2:30 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
15-5
|
Alta-Aurelia Softball Tournament
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Regina Catholic
|
2:30 PM CT
|
Clear Creek Amana High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Collins-Maxwell
|
2:30 PM CT
|
Collins Railway Street
|
4-2
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
South Winneshiek
|
3:00 PM CT
|
Decorah High School
|
|
CXL
Decorah Tournament Game 3 Time TBD
|
|
|
|
Boone
vs.
Ames
|
3:00 PM CT
|
Gary Creasman Field
|
11-3
|
Boone Softball Classic
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
GTRA
|
3:00 PM CT
|
Okoboji High School
|
20-13
|
Okoboji Tournament
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Harris-Lake Park
|
3:15 PM CT
|
Borman Forster Fields
|
9-8
|
Central Lyon Tournament
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
3:30 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
|
CXL
Jefferson Tournament
|
|
|
|
Webster City
vs.
Saydel
|
3:30 PM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds North Field
|
2-1
|
|
|
|
|
Westwood
vs.
South O'Brien
|
3:30 PM CT
|
Westwood Community School
|
8-4
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
4:00 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows High School
|
17-12
|
Rescheduled - JV is first
|
|
|
|
Washington
vs.
Griswold
|
4:00 PM CT
|
Washington High School
|
2-0
|
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Fairfield
|
4:15 PM CT
|
Clear Creek Elementary School
|
7-0
|
Clear Creek Amana Tournament
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Interstate 35
|
5:00 PM CT
|
Indianola High School
|
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
New London
|
5:15 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
|
CXL
Jefferson Tournament
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Colo-Nesco
|
5:30 PM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds
|
15-2
|
Norsemen Classic
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
5:30 PM CT
|
Williamsburg High School
|
8-2
|
|
|
|
|
Washington
vs.
West Burlington
|
5:45 PM CT
|
Washington High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Webster City
|
6:30 PM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds
|
3-0
|
Norsemen Classic
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
|
CXL
Brian Erbe Season Ending Classic
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
7:00 PM CT
|
Williamsburg High School
|
5-4
|
|
|
|