|
Wilton
vs.
Davenport Central
|
3:00 PM CT
|
Davenport Brady St. Stadium
|
14-1
|
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Jesup
|
3:30 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
6-5
|
Postponed From 5/25
|
|
|
|
Riceville
vs.
Don Bosco
|
4:00 PM CT
|
Don Bosco High School
|
8-7
|
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Hartley-Melvin-Sanborn
|
4:30 PM CT
|
Trinity Christian High School
|
7-4
|
|
|
|
|
AGWSR
vs.
Columbus Catholic
|
5:00 PM CT
|
AGWSR High School
|
7-0
|
JV/V (JV plays first @ 5:00) - FORFEIT - FORFEIT
|
|
|
|
Hudson
vs.
BCLUW
|
5:00 PM CT
|
BCLUW Softball Field / Conrad
|
13-2
|
JV / Varsity
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Mount Vernon
|
5:00 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
GMG
|
5:00 PM CT
|
Collins Railway Street
|
7-0
|
JV 5:00 V to follow
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
Wilton
|
5:00 PM CT
|
Davenport Brady St. Stadium
|
17-0
|
|
|
|
|
East Marshall
vs.
Dike-New Hartford
|
5:00 PM CT
|
East Marshall High School
|
5-2
|
JV/V
|
|
|
|
English Valleys
vs.
Iowa Valley
|
5:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Glidden-Ralston
|
5:00 PM CT
|
Kimballton Lloyd Petersen Park
|
10-0
|
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Denver
|
5:00 PM CT
|
South Hardin High School
|
4-1
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
West Delaware
|
5:30 PM CT
|
Beckman Catholic High School
|
9-8
|
|
|
|
|
CAM
vs.
Boyer Valley
|
5:30 PM CT
|
CAM High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
South Winneshiek
|
5:30 PM CT
|
Dittmer Sports Complex
|
9-0
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Cherokee Washington
|
5:30 PM CT
|
E-LC Softball Field
|
15-1
|
Game 1 of Doubleheader
|
|
|
|
Earlham
vs.
Southeast Warren
|
5:30 PM CT
|
Earlham High School
|
16-4
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Dallas Center-Grimes
|
5:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
5-1
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Hinton
vs.
Gehlen Catholic
|
5:30 PM CT
|
Hinton High School
|
10-1
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Pella Christian
|
5:30 PM CT
|
Indianola High School
|
7-5
|
|
|
|
|
Janesville
vs.
Clarksville
|
5:30 PM CT
|
Janesville High School
|
21-2
|
JV followed by Varsity
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
5:30 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
3-2
|
|
|
|
|
Kee
vs.
Clayton Ridge
|
5:30 PM CT
|
Kee Softball Field
|
11-1
|
Game #1
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
River Valley
|
5:30 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
3-1
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Washington
|
5:30 PM CT
|
Knoxville High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Orient-Macksburg
|
5:30 PM CT
|
Lamoni Foreman City Park
|
6-0
|
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
GTRA
|
5:30 PM CT
|
Lytton Baseball/Softball Complex
|
21-11
|
JV/V
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
Marion
|
5:30 PM CT
|
Maquoketa - Marlowe Athletic Complex
|
12-0
|
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Holy Trinity Catholic
|
5:30 PM CT
|
Mediapolis High School
|
2-0
|
|
|
|
|
Moravia
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
5:30 PM CT
|
Moravia High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Newton
|
5:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Norwalk
|
5:30 PM CT
|
Pella Community Middle School
|
6-0
|
|
|
|
|
Postville
vs.
MFL MarMac
|
5:30 PM CT
|
Postville High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
North Tama
|
5:30 PM CT
|
Stan Vigness Field, McCallsburg
|
10-0
|
Varsity First 5:30, JV follows
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Logan-Magnolia
|
5:30 PM CT
|
Tri-Center High School
|
15-1
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Waterloo West
|
5:30 PM CT
|
Waterloo East High School
|
8-2
|
|
|
|
|
West Central
vs.
North Fayette Valley
|
5:30 PM CT
|
West Central Community School
|
18-5
|
Game #1
|
|
|
|
Whiting
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
5:30 PM CT
|
Whiting Senior High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Solon
|
5:30 PM CT
|
Williamsburg High School
|
5-2
|
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Ar-We-Va
|
5:30 PM CT
|
Woodbine High School
|
16-4
|
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Belle Plaine
|
6:00 PM CT
|
Belle Plaine High School
|
3-2
|
|
|
|
|
North Union
vs.
Belmond-Klemme
|
6:00 PM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
10-0
|
6:00 V followed by JV
|
|
|
|
BGM
vs.
North Mahaska
|
6:00 PM CT
|
BGM High School
|
8-5
|
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
Garner Hayfield Ventura
|
6:00 PM CT
|
Bishop Garrigan High School
|
14-3
|
V/JV
|
|
|
|
Central Springs
vs.
West Fork
|
6:00 PM CT
|
Central Springs High School
|
10-3
|
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
Lynnville-Sully
|
6:00 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
5-1
|
|
|
|
|
Riceville
vs.
Don Bosco
|
6:00 PM CT
|
Don Bosco High School
|
6-5
|
V DH
|
|
|
|
Forest City
vs.
Clear Lake
|
6:00 PM CT
|
Forest City High School
|
|
|
|
|
|
Montezuma
vs.
HLV
|
6:00 PM CT
|
HLV Community Schools
|
9-4
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Eagle Grove
|
6:00 PM CT
|
Lake Mills Sports Complex
|
12-0
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Rockford
|
6:00 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Osage
vs.
North Butler
|
6:00 PM CT
|
Osage High School
|
3-1
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
Treynor
|
6:00 PM CT
|
Riverside High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
Nashua-Plainfield
|
6:00 PM CT
|
St. Ansgar High School
|
12-0
|
Conference Game
|
|
|
|
Tri-County
vs.
Keota
|
6:00 PM CT
|
Tri-County Community School
|
10-0
|
Conference
|
|
|
|
West Hancock
vs.
North Iowa
|
6:00 PM CT
|
West Hancock High School
|
14-12
|
|
|
|
|
Northeast
vs.
North Cedar
|
6:30 PM CT
|
Northeast Community School
|
10-0
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Ogden
|
6:45 PM CT
|
Little League Complex
|
6-4
|
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Spencer
|
6:45 PM CT
|
Storm Lake High School
|
21-2
|
|
|
|
|
Akron-Westfield
vs.
Unity Christian
|
7:00 PM CT
|
Akron Westfield School
|
4-3
|
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
Oelwein
|
7:00 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
13-3
|
JV/V
|
|
|
|
Camanche
vs.
Cascade
|
7:00 PM CT
|
Camanche Baseball "Gus Witt Field"
|
9-0
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
Davis County
|
7:00 PM CT
|
Cardinal High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Ballard
|
7:00 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
8-6
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Mount Vernon
|
7:00 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
14-2
|
|
|
|
|
Chariton
vs.
Grand View Christian
|
7:00 PM CT
|
Chariton High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
Clarke
|
7:00 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School Softball Field
|
|
CXL
|
|
|
|
Clarke
vs.
Albia
|
7:00 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School Softball Field
|
13-4
|
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Harris-Lake Park
|
7:00 PM CT
|
Cleghorn Softball Field
|
19-12
|
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Anamosa
|
7:00 PM CT
|
Cole Park
|
11-0
|
|
|
|
|
Columbus
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
Columbus High School
|
14-1
|
Cross Over
|
|
|
|
Durant
vs.
Mid-Prairie
|
7:00 PM CT
|
Durant High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Cherokee Washington
|
7:00 PM CT
|
E-LC Softball Field
|
12-0
|
Game 2 of Doubleheader
|
|
|
|
Boone
vs.
Winterset
|
7:00 PM CT
|
Gary Creasman Field
|
7-1
|
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Boyden-Hull/Rock Valley
|
7:00 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
20-0
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:00 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
8-6
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Lewis Central
|
7:00 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
7-6
|
|
|
|
|
Kee
vs.
Clayton Ridge
|
7:00 PM CT
|
Kee Softball Field
|
8-5
|
Game #2
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Sioux Center
|
7:00 PM CT
|
Larchwood Softball Field
|
13-1
|
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
Central Lee
|
7:00 PM CT
|
Louisa-Muscatine High School
|
3-1
|
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
Newell-Fonda
|
7:00 PM CT
|
Manson Keith Hart Athletic Complex
|
12-0
|
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Wapello
|
7:00 PM CT
|
Mt. Pleasant - Mapleleaf Athletic Complex
|
1-0
|
|
|
|
|
OABCIG
vs.
West Monona
|
7:00 PM CT
|
OABCIG HS Softball Field
|
17-3
|
JV at 5:30 and Varsity at 7:00
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
Southeast Valley
|
7:00 PM CT
|
Peterson Brooke Memorial
|
6-5
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Van Meter
|
7:00 PM CT
|
Pleasantville High School
|
10-2
|
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
Alta-Aurelia
|
7:00 PM CT
|
Pocahontas Area Athletic Complex
|
11-4
|
|
|
|
|
Postville
vs.
MFL MarMac
|
7:00 PM CT
|
Postville High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Okoboji
|
7:00 PM CT
|
Sheldon High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
MOC-Floyd Valley
|
7:00 PM CT
|
Sibley-Ocheyedan Softball Field
|
4-2
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Southwest Valley
|
7:00 PM CT
|
Southwest Valley Tennis Courts Southwest Valley Softball Field
|
14-1
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Western Christian
|
7:00 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
13-2
|
|
|
|
|
Remsen St. Mary's
vs.
West Sioux
|
7:00 PM CT
|
Sunrise Park 515 E 3rd St
|
10-0
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Moulton-Udell
|
7:00 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
14-0
|
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Emmetsburg
|
7:00 PM CT
|
Wall Lake Athletic Complex
|
8-6
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
West Branch
|
7:00 PM CT
|
West Branch High School
|
23-6
|
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Keokuk
|
7:00 PM CT
|
West Burlington High School
|
6-1
|
|
|
|
|
West Central
vs.
North Fayette Valley
|
7:00 PM CT
|
West Central Community School
|
17-4
|
Game #2
|
|
|
|
Westwood
vs.
Ridge View
|
7:00 PM CT
|
Westwood Community School
|
13-1
|
JV at 5:30 and Varsity at 7:00 pm
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
Lawton-Bronson
|
7:00 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
12-3
|
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Gilbert
|
7:15 PM CT
|
Carlisle High School
|
10-5
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Newton
|
7:15 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
7-5
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Norwalk
|
7:15 PM CT
|
Pella Community Middle School
|
10-2
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
Bondurant-Farrar
|
7:30 PM CT
|
901 Forest St
|
10-2
|
|
|
|
|
ADM
vs.
North Polk
|
7:30 PM CT
|
ADM High School
|
5-4
|
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:30 PM CT
|
AHSTW Community School
|
11-8
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Valley
|
7:30 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Audubon
vs.
West Central Valley
|
7:30 PM CT
|
Audubon High School
|
|
CXL
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
West Delaware
|
7:30 PM CT
|
Beckman Catholic High School
|
11-10
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Interstate 35
|
7:30 PM CT
|
Central Decatur High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Humboldt
|
7:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows High School
|
17-5
|
|
|
|
|
Denison-Schleswig
vs.
Atlantic
|
7:30 PM CT
|
Denison High School
|
9-3
|
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
South Winneshiek
|
7:30 PM CT
|
Dittmer Sports Complex
|
14-8
|
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
Iowa Falls-Alden
|
7:30 PM CT
|
Hampton-Dumont High School
|
1-0
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Algona
|
7:30 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
7-2
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Pella Christian
|
7:30 PM CT
|
Indianola High School
|
17-6
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
7:30 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
5-4
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Washington
|
7:30 PM CT
|
Knoxville High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Murray
|
7:30 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
15-0
|
|
|
|
|
Clarinda
vs.
Red Oak
|
7:30 PM CT
|
Lied Recreation Center
|
11-10
|
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
Marion
|
7:30 PM CT
|
Maquoketa - Marlowe Athletic Complex
|
9-7
|
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Des Moines Christian
|
7:30 PM CT
|
Martensdale-St. Marys High School Softball Field
|
8-3
|
|
|
|
|
Nevada
vs.
West Marshall
|
7:30 PM CT
|
Nevada High School
|
8-2
|
|
|
|
|
PCM
vs.
Greene County
|
7:30 PM CT
|
PCM High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Perry
|
7:30 PM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds
|
9-2
|
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Glenwood
|
7:30 PM CT
|
Shenandoah - Sportsmans Park
|
8-5
|
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Saydel
|
7:30 PM CT
|
South Hamilton High School
|
14-0
|
JV/V
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
West Central Valley
|
7:30 PM CT
|
Southwest Valley Tennis Courts Southwest Valley Softball Field
|
|
Varsity
|
|
|
|
Tri-County
vs.
Keota
|
7:30 PM CT
|
Tri-County Community School
|
10-0
|
Neutral game
|
|
|
|
Underwood
vs.
East Mills
|
7:30 PM CT
|
Underwood High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Waterloo West
|
7:30 PM CT
|
Waterloo East High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Webster City
vs.
Clear Lake
|
7:30 PM CT
|
Webster City High School
|
7-1
|
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Solon
|
7:30 PM CT
|
Williamsburg High School
|
10-2
|
|
|
|