|
Harris-Lake Park
vs.
GTRA
|
5:30 AM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
12-1
|
JV/V
|
|
|
|
Clarke
vs.
Mount Ayr
|
7:30 AM CT
|
Clarke Community Middle/High School Softball Field
|
|
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
Clinton
|
7:30 AM CT
|
Maquoketa - Marlowe Athletic Complex
|
14-1
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Cardinal
|
4:30 PM CT
|
Washington High School
|
14-13
|
Varsity DH
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Burlington
|
5:00 PM CT
|
Bettendorf High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Clarksville
vs.
Janesville
|
5:00 PM CT
|
Clarksville High School
|
12-0
|
5:00 Varsity, JV will Follow
|
|
|
|
Decorah
vs.
South Winneshiek
|
5:00 PM CT
|
Decorah High School
|
6-2
|
|
|
|
|
Assumption
vs.
Benton
|
5:00 PM CT
|
St. Vincent Athletic Complex
|
8-2
|
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
Pocahontas Area
|
5:30 PM CT
|
Bishop Garrigan High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Chariton
vs.
Pleasantville
|
5:30 PM CT
|
Chariton High School
|
|
JV Game
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Western Dubuque
|
5:30 PM CT
|
Farley Community Park
|
16-6
|
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
West Burlington
|
5:30 PM CT
|
Fort Madison High School
|
2-0
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Hillcrest Academy
|
5:30 PM CT
|
Highland High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Iowa City Liberty
|
5:30 PM CT
|
Iowa City High
|
9-5
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Xavier
|
5:30 PM CT
|
Iowa City West High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
5:30 PM CT
|
Kennedy High School Softball Complex
|
7-6
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Sioux City North
|
5:30 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
11-1
|
Varsity Doubleheader 2nd game rained out
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Glidden-Ralston
|
5:30 PM CT
|
Lytton Baseball/Softball Complex
|
|
Canceled
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
Clinton
|
5:30 PM CT
|
Maquoketa - Marlowe Athletic Complex
|
11-1
|
|
|
|
|
West Central
vs.
Wapsie Valley
|
5:30 PM CT
|
Maynard City Park (Suckow Field)
|
23-0
|
|
|
|
|
Moulton-Udell
vs.
Orient-Macksburg
|
5:30 PM CT
|
Moulton-Udell High School
|
9-6
|
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Riceville
|
5:30 PM CT
|
North Fayette Valley High School
|
8-4
|
JV/V
|
|
|
|
North Union
vs.
Estherville Lincoln Central
|
5:30 PM CT
|
North Union Softball Field
|
3-2
|
5:30 V followed by JV
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Cedar Rapids Washington
|
5:30 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
13-0
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
5:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
13-7
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Trinity Christian
|
5:30 PM CT
|
South O'Brien - Swanson Sports Complex
|
16-6
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Dubuque Senior
|
5:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
10-0
|
Games will be played at the Dubuque Girls Independent League Complex
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Beckman Catholic
|
5:30 PM CT
|
Williamsburg High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Don Bosco
|
6:00 PM CT
|
Belle Plaine High School
|
10-9
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
Spirit Lake
|
6:00 PM CT
|
Forest City High School
|
24-3
|
Varsity First
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Central Springs
|
6:00 PM CT
|
Nashua-Plainfield Softball Field (Plainfield)
|
22-8
|
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
Greene County
|
6:00 PM CT
|
Nodaway Valley High School
|
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Cardinal
|
6:00 PM CT
|
Washington High School
|
7-2
|
Varsity DH
|
|
|
|
Cascade
vs.
Central DeWitt
|
6:30 PM CT
|
Cascade High School
|
8-7
|
JV/V
|
|
|
|
Northeast
vs.
Anamosa
|
6:30 PM CT
|
Northeast Community School
|
12-2
|
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
Whiting
|
7:00 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
14-2
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Creston
|
7:00 PM CT
|
Ames High Baseball & Softball Softball Field
|
|
PPD
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Burlington
|
7:00 PM CT
|
Bettendorf High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Central Lee
vs.
Danville
|
7:00 PM CT
|
Central Lee High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Bellevue
vs.
North Cedar
|
7:00 PM CT
|
Cole Park
|
8-7
|
|
|
|
|
Columbus
vs.
Lone Tree
|
7:00 PM CT
|
Columbus High School
|
14-4
|
|
|
|
|
Durant
vs.
Davenport West
|
7:00 PM CT
|
Durant High School
|
5-1
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Lynnville-Sully
|
7:00 PM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
15-5
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Western Dubuque
|
7:00 PM CT
|
Farley Community Park
|
7-6
|
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
West Burlington
|
7:00 PM CT
|
Fort Madison High School
|
9-0
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Iowa City Liberty
|
7:00 PM CT
|
Iowa City High
|
9-1
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Xavier
|
7:00 PM CT
|
Iowa City West High School
|
6-4
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Kennedy High School Softball Complex
|
6-1
|
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
Westwood
|
7:00 PM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
12-5
|
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Keokuk
|
7:00 PM CT
|
Mid-Prairie Middle School
|
9-2
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Wayne
|
7:00 PM CT
|
Mustang Sports Complex
|
5-3
|
|
|
|
|
New Hampton
vs.
MFL MarMac
|
7:00 PM CT
|
New Hampton - Mikkelson Park
|
11-9
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Algona
|
7:00 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
5-1
|
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Southeast Warren
|
7:00 PM CT
|
Norwalk Middle School
|
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Cedar Rapids Washington
|
7:00 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
19-0
|
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
Pekin
|
7:00 PM CT
|
Pekin Community High School
|
11-6
|
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
Sioux Central
|
7:00 PM CT
|
Peterson Brooke Memorial
|
7-5
|
JVR 4 PM, JV 5PM
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
7:00 PM CT
|
Sioux City East High School
|
5-4
|
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Oelwein
|
7:00 PM CT
|
South Hardin High School
|
|
CXL
JV/Varsity
|
|
|
|
Spencer
vs.
Okoboji
|
7:00 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Springville
vs.
Sigourney
|
7:00 PM CT
|
Springville Binley Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Dubuque Senior
|
7:00 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
5-1
|
Games will be played at the Dubuque Girls Independent League Complex
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Manson-NW Webster
|
7:00 PM CT
|
Wall Lake Athletic Complex
|
|
CXL
|
|
|
|
West Branch
vs.
BGM
|
7:00 PM CT
|
West Branch High School
|
14-4
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Louisa-Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Winfield Softball Field
|
10-8
|
|
|
|
|
Ballard
vs.
Saydel
|
7:30 PM CT
|
Ballard High School
|
|
CXL
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Centerville
|
7:30 PM CT
|
Central Decatur High School
|
|
CXL
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Chariton
|
7:30 PM CT
|
Chariton High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Humboldt
vs.
Southeast Valley
|
7:30 PM CT
|
Humboldt High School
|
17-7
|
|
|
|
|
Independence
vs.
Charles City
|
7:30 PM CT
|
Independence High School
|
12-10
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Knoxville
|
7:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
CAM
|
7:30 PM CT
|
Southwest Valley Tennis Courts Southwest Valley Softball Field
|
|
CXL
Varsity
|
|
|
|
Benton
vs.
Assumption
|
7:30 PM CT
|
St. Vincent Athletic Complex
|
14-2
|
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Beckman Catholic
|
7:30 PM CT
|
Williamsburg High School
|
13-3
|
|
|
|