Softball 2011-12
QuikStatsIowa

Batting Average

1
Brittney Roby, SO#19

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

.655
2
Keirstyn Davis, JRCF/SS, #3

Clinton - Class 5A - Mississippi Athletic

.607
3
Nicole Dobernencker, SR1B/3B, #22

Charter Oak-Ute - Class 1A - Western Valley

.600
4
Katelynn Tracy, JR#1

Moravia - Class 1A - Bluegrass

.598
5
Bryce Holmgren, FRP/3B, #9

Roland-Story - Class 3A - Heart of Iowa

.582

Home Runs

1
Nicole Dobernencker, SR1B/3B, #22

Charter Oak-Ute - Class 1A - Western Valley

20
2
Emily Brown, SOC/3B, #24

Waverly-Shell Rock - Class 4A - Northeast Iowa

17
3
Krysta Tutsch, SR#18

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

14
3
Katie Roseland, JRC/1B, #9

East Marshall - Class 3A - North Iowa Cedar-West

14
5
Chloe Miller, JR#6

Pleasant Valley - Class 5A - Mississippi Athletic

13

RBI

1
Nichole Fagle, SR#11

North Fayette Valley - Class 2A - Upper Iowa

75
2
Amy Wright, SR#2

Earlham - Class 1A - West Central

71
3
Caitlin Wnek, SR#27

Clear Creek Amana - Class 4A - WaMaC-West

69
4
Krysta Tutsch, SR#18

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

66
5
Nicole Dobernencker, SR1B/3B, #22

Charter Oak-Ute - Class 1A - Western Valley

62

Stolen Bases

1
Seyerra Dubois, SR#5

Carlisle - Class 4A - Raccoon River

62
1
Dani Hubbard, SRC, #7

Van Meter - Class 2A - West Central

62
3
Bailey Holtz, JRCF, #16

Westwood - Class 2A - Western Valley

60
4
Renee Maneman, SOSS, #10

Newell-Fonda - Class 1A - Twin Lakes

59
5
Fran Strub, SR#10

Clear Creek Amana - Class 4A - WaMaC-West

52

Earned Run Average

1
Monica Ruiz, SR2B/P, #5

Hudson - Class 2A - North Iowa Cedar-East

0.00
1
Casey Miles, SOP/2B, #6

Hudson - Class 2A - North Iowa Cedar-East

0.00
3
Mary Baldwin, SOP, #14

West Branch - Class 2A - Cedar Valley

0.03
4
Amber Logemann, SR#22

Earlham - Class 1A - West Central

0.26
5
Dana Hedlund, SOSS, #23

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle

0.34

Wins

1
Shayla Starkenburg, SR#24

Ankeny - Class 5A - CIML-Central

31
1
Paige Lowary, SOP/1B, #11

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Raccoon River

31
1
Breanna Fortune, SOP/1B, #98

Wayne - Class 2A - Pride of Iowa

31
4
Taylor Schaben, JRP, #3/3

Harlan Community - Class 4A - Hawkeye Ten

30
4
Kelsey Lough, JRP, #32

Jesup - Class 2A - North Iowa Cedar-East

30

Saves

1
Dana Hedlund, SOSS, #23

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle

9
2
Elizabeth Brashear, SO#23

Estherville Lincoln Central - Class 3A - Lakes

6
3
Kayla Tindall, SO3B, #11

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle

5
3
Samantha Belz, SR#30

Davenport West - Class 5A - Mississippi Athletic

5
3
Devin Brown, JR#4

Norwalk - Class 4A - Little Hawkeye

5

Strikeouts

1
Amber Logemann, SR#22

Earlham - Class 1A - West Central

393
2
Josie Brackey, SRP/DH, #21

Lake Mills - Class 2A - North Iowa

388
3
Paige Lowary, SOP/1B, #11

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Raccoon River

353
4
Lexi Binder, 08P

Lawton-Bronson - Class 2A - Western Valley

352
5
Madison Frain, SRP, #7

Creston - Class 4A - Hawkeye Ten

346

Opponent Batting Average

1
Amber Logemann, SR#22

Earlham - Class 1A - West Central

.054
2
Paige Lowary, SOP/1B, #11

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Raccoon River

.100
3
Lexi Binder, 08P

Lawton-Bronson - Class 2A - Western Valley

.108
4
Rachel Smith, FR#13

Exira-EHK - Class 1A - Rolling Hills

.109
5
Hannah Petersen, SRP, #03

Cedar Rapids Jefferson - Class 5A - Mississippi Valley-Valley

.117

Fielding Percentage

1
Taylor Matus, JRRF/1B, #15

Alburnett - Class 2A - Tri-Rivers

1.000
1
Kendyl Lindaman, 08#14

Ankeny - Class 5A - CIML-Central

1.000
1
Molly O'Brien, JRP/CF, #11

Belle Plaine - Class 1A - South Iowa Cedar

1.000
1
Courtney Belk, JRU/C, #8

Bettendorf - Class 5A - Mississippi Athletic

1.000
1
Kenzie Flaws, SR#43

Carlisle - Class 4A - Raccoon River

1.000

Thrown Out Stealing

1
Kassidy Rewoldt, JRC, #10

South Hardin - Class 2A - North Iowa Cedar-West

24
2
Maddy Schany, SRC, #10

GTRA - Class 1A - Cornbelt

23
2
Taylor Wagner, JRC, #12

Marshalltown - Class 5A - CIML-Iowa

23
2
Alexis Ferguson, SR#11

Montezuma - Class 1A - South Iowa Cedar

23
2
Ashley Lullmann, JR#21

Storm Lake St. Mary's - Class 1A - Twin Lakes

23

Runs

1
Fran Strub, SR#10

Clear Creek Amana - Class 4A - WaMaC-West

80
2
Mariah McKinnon, SR#22

Clear Creek Amana - Class 4A - WaMaC-West

72
3
Caitlin Wnek, SR#27

Clear Creek Amana - Class 4A - WaMaC-West

71
4
Sammy Garrett, JRLF, #3

Ottumwa - Class 5A - CIML-Metro

70
5
Cheyann Lankford, JRSS, #5

Pekin - Class 2A - SEISC-North

63

Hits

1
Mariah McKinnon, SR#22

Clear Creek Amana - Class 4A - WaMaC-West

81
2
Katie Shoultz, SOCF, #15

Muscatine - Class 5A - Mississippi Athletic

80
3
Fran Strub, SR#10

Clear Creek Amana - Class 4A - WaMaC-West

79
4
Tiffany Hoth, SRSS, #5

Sumner-Fredericksburg - Class 2A - Upper Iowa

78
4
Brittney Roby, SO#19

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

78

Singles

1
Mariah McKinnon, SR#22

Clear Creek Amana - Class 4A - WaMaC-West

80
2
Katie Shoultz, SOCF, #15

Muscatine - Class 5A - Mississippi Athletic

78
3
Katie Sommer, SOSS, #13

Dubuque Senior - Class 5A - Mississippi Valley-Mississippi

67
3
Kylah Schumacher, FR2B/SS, #29

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa

67
3
Aleenah Marcucci, 08U, #11

Northeast - Class 3A - Big East

67

Doubles

1
Fran Strub, SR#10

Clear Creek Amana - Class 4A - WaMaC-West

27
2
Alyssa Whitmore, SRSS/2B, #17

East Marshall - Class 3A - North Iowa Cedar-West

26
2
Nichole Fagle, SR#11

North Fayette Valley - Class 2A - Upper Iowa

26
4
Jessica Grochala, SR#12

Des Moines East - Class 5A - CIML-Metro

21
4
Jordan Albrecht, JRP/U, #30

Dubuque Hempstead - Class 5A - Mississippi Valley-Valley

21

Triples

1
Brittney Roby, SO#19

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

16
2
Abbey Murphy, SO#3

Earlham - Class 1A - West Central

11
3
Kristy Lueken, SRSS/P, #12

Edgewood-Colesburg - Class 2A - Tri-Rivers

9
3
Sammi Goble, JRSS/P, #11

Mount Pleasant - Class 4A - Southeast

9
5
Caitlyn Saxton, SO3B/U, #14

Central Decatur - Class 2A - Pride of Iowa

8

Total Bases

1
Nicole Dobernencker, SR1B/3B, #22

Charter Oak-Ute - Class 1A - Western Valley

151.0
2
Fran Strub, SR#10

Clear Creek Amana - Class 4A - WaMaC-West

138.0
3
Brittney Roby, SO#19

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

136.0
4
Krysta Tutsch, SR#18

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

135.0
5
Kara Misel, JR#13

Solon - Class 3A - WaMaC-East

127.0

On Base Percentage

1
Brittney Roby, SO#19

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

.699
2
Aly Cappaert, SR#28

Ankeny - Class 5A - CIML-Central

.696
3
Nicole Dobernencker, SR1B/3B, #22

Charter Oak-Ute - Class 1A - Western Valley

.669
4
Keirstyn Davis, JRCF/SS, #3

Clinton - Class 5A - Mississippi Athletic

.660
5
Emily Kirchner, JR#16

Estherville Lincoln Central - Class 3A - Lakes

.639

Slugging Percentage

1
Nicole Dobernencker, SR1B/3B, #22

Charter Oak-Ute - Class 1A - Western Valley

1.258
2
Keirstyn Davis, JRCF/SS, #3

Clinton - Class 5A - Mississippi Athletic

1.202
3
Brittney Roby, SO#19

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

1.143
4
Aspen Rhodes, SR3B, #1

Van Meter - Class 2A - West Central

1.020
5
Aly Cappaert, SR#28

Ankeny - Class 5A - CIML-Central

1.018

Walks

1
Aly Cappaert, SR#28

Ankeny - Class 5A - CIML-Central

55
2
Caitlin Wnek, SR#27

Clear Creek Amana - Class 4A - WaMaC-West

35
3
Betsy Thomas, SRP/C, #5

Sergeant Bluff-Luton - Class 4A - Missouri River

34
4
Brooklyn Malchow, 08#17

Sioux City East - Class 5A - Missouri River

33
4
Maddie Bohr, JRP/2B, #4

Washington - Class 4A - Southeast

33

Hit By Pitches

1
Alli Roepke, JRDH, #22

Westwood - Class 2A - Western Valley

14
2
Jess Miller, FR#2

Williamsburg - Class 3A - WaMaC-West

12
3
Brooke Stahlberg, SR#2

Monticello - Class 3A - Tri-Rivers

11
4
Lindsay Moore, JRC, #00

Cardinal - Class 2A - SEISC-South

10
5
Kristin Stromer, SR#25

Garner Hayfield Ventura - Class 3A - North Iowa

9

Sacrifice Bunts

1
Haley Vanourney, SO#1

Marion - Class 4A - WaMaC-West

22
1
Morgan McAleer, JRCF/U, #3

Northeast - Class 3A - Big East

22
1
Brooke O'Hollearn, SO2B, #25

Valley - Class 5A - CIML-Iowa

22
4
Allison Scott, SO#9

Mason City - Class 5A - CIML-Iowa

20
5
Kaitlin Kaalberg, SR#5

Mid-Prairie - Class 3A - Cedar Valley

19

Strikeouts

1
Lindsay Barnhart, JRP, #6

Iowa Falls-Alden - Class 3A - North Central

0
2
Kylie Vogel, SOSS/2B, #23

Camanche - Class 3A - Big East

1
2
Caitlin Wnek, SR#27

Clear Creek Amana - Class 4A - WaMaC-West

1
2
Ali Givens, JR#7

Lisbon - Class 1A - Big East

1
2
Paige Engbers, JR#23

Pella Christian - Class 2A - Little Hawkeye

1

Pitching Appearances

1
Faith Schmidt, SR#32

Emmetsburg - Class 2A - Lakes

41
2
Taylor Schaben, JRP, #3/3

Harlan Community - Class 4A - Hawkeye Ten

39
2
Alexa Gilmore, JRP/1B, #4

Perry - Class 4A - Raccoon River

39
2
Kelsey Nilges, JRP/1B, #15

Sumner-Fredericksburg - Class 2A - Upper Iowa

39
5
Paige Prokop, SR#19

Boone - Class 4A - Raccoon River

37

Pitching Starts

1
Taylor Schaben, JRP, #3/3

Harlan Community - Class 4A - Hawkeye Ten

39
2
Faith Schmidt, SR#32

Emmetsburg - Class 2A - Lakes

38
2
Kelsey Nilges, JRP/1B, #15

Sumner-Fredericksburg - Class 2A - Upper Iowa

38
4
Paige Prokop, SR#19

Boone - Class 4A - Raccoon River

37
4
Kelsey Lough, JRP, #32

Jesup - Class 2A - North Iowa Cedar-East

37

Innings Pitched

1
Taylor Schaben, JRP, #3/3

Harlan Community - Class 4A - Hawkeye Ten

236.2
2
Faith Schmidt, SR#32

Emmetsburg - Class 2A - Lakes

236.1
3
Karly Olson, JR#3

Winterset - Class 4A - Raccoon River

235.0
4
Paige Lowary, SOP/1B, #11

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Raccoon River

233.1
5
Alexa Gilmore, JRP/1B, #4

Perry - Class 4A - Raccoon River

230.1

Opponent At Bats

1
Alexa Gilmore, JRP/1B, #4

Perry - Class 4A - Raccoon River

1195
2
Mattie Larson, FRP/3B, #19

Clay Central-Everly - Class 1A - Cornbelt

1122
3
Paige Prokop, SR#19

Boone - Class 4A - Raccoon River

1033
4
Megan Flexenhar, SR#14

Starmont - Class 2A - Tri-Rivers

999
5
Hannah Cole, SOP/1B, #18

West Delaware - Class 4A - WaMaC-East

996

Hits Allowed

1
Dana Hedlund, SOSS, #23

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle

35
1
Amber Logemann, SR#22

Earlham - Class 1A - West Central

35
3
Mackenzie Haight, SRP/1B, #18

Iowa City West - Class 5A - Mississippi Valley-Valley

39
4
Emily Wilson, FRLF, #11

Bondurant-Farrar - Class 3A - Raccoon River

40
5
Megan Seymour, SR#33

Norwalk - Class 4A - Little Hawkeye

42

Runs Allowed

1
Monica Ruiz, SR2B/P, #5

Hudson - Class 2A - North Iowa Cedar-East

3
2
Dana Hedlund, SOSS, #23

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle

7
3
Amber Logemann, SR#22

Earlham - Class 1A - West Central

13
4
Anna Bentley, SODH/P, #30

Durant - Class 2A - Cedar Valley

16
5
April Brown, JR#5

Des Moines East - Class 5A - CIML-Metro

19