|
Montezuma
vs.
Alburnett
|
5:30 PM CT
|
Alburnett High School
|
42-39
|
Non-conference
|
|
|
|
Midland
vs.
HLV
|
5:30 PM CT
|
HLV Community Schools
|
63-43
|
|
|
|
|
Adrian/Ellsworth
vs.
3
Sibley-Ocheyedan
|
6:00 PM CT
|
Adrian High School
|
78-37
|
|
|
|
|
Akron-Westfield
vs.
Lawton-Bronson
|
6:00 PM CT
|
Akron Westfield School
|
45-29
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Diagonal
|
6:00 PM CT
|
Ankeny Christian Academy
|
52-39
|
Girls BGC Quarter finals
|
|
|
|
Ar-We-Va
vs.
Ridge View
|
6:00 PM CT
|
Ar-We-Va High School Ar-We-Va High School
|
59-33
|
|
|
|
|
14
Atlantic
vs.
Creston
|
6:00 PM CT
|
Atlantic High School Gym
|
49-33
|
|
|
|
|
Audubon
vs.
Boyer Valley
|
6:00 PM CT
|
Audubon High School
|
46-37
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Fremont-Mills
|
6:00 PM CT
|
Bedford High School Big Gym
|
59-32
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
East Union
|
6:00 PM CT
|
Central Decatur High School High School Gym
|
72-33
|
|
|
|
|
12
Cherokee Washington
vs.
Manson-NW Webster
|
6:00 PM CT
|
Cherokee Washington High School
|
62-43
|
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
14
South Central Calhoun
|
6:00 PM CT
|
Emmetsburg High School
|
39-32
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
West Harrison
|
6:00 PM CT
|
Exira-EHK High School
|
72-25
|
makeup from 11-29
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
Remsen St. Mary's
|
6:00 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School
|
60-28
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Sigourney
|
6:00 PM CT
|
Highland High School
|
34-20
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Earlham
|
6:00 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
57-27
|
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Mount Pleasant
|
6:00 PM CT
|
Mid-Prairie High School
|
61-51
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Centerville
|
6:00 PM CT
|
Mount Ayr High School
|
42-40
|
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
Alta-Aurelia
|
6:00 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
57-39
|
non conference
|
|
|
|
Nevada
vs.
12
Gilbert
|
6:00 PM CT
|
Nevada High School Fieldhouse
|
48-22
|
|
|
|
|
Ogden
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
6:00 PM CT
|
Ogden High School
|
42-27
|
|
|
|
|
River Valley
vs.
MMCRU
|
6:00 PM CT
|
River Valley Community School
|
49-46
|
|
|
|
|
13
Roland-Story
vs.
1
Dike-New Hartford
|
6:00 PM CT
|
Roland-Story High School North Gym
|
79-21
|
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Glidden-Ralston
|
6:00 PM CT
|
Saydel High School Saydel High School
|
63-40
|
Senior Night
|
|
|
|
7
St. Albert
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
6:00 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools High School Gym
|
58-20
|
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Woodbury Central
|
6:00 PM CT
|
Trinity Christian High School Trinity Christian High School
|
51-40
|
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
Mormon Trail
|
6:00 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
44-39
|
BGC Tournament
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Central-Southeastern
|
6:00 PM CT
|
West Burlington High School
|
58-46
|
|
|
|
|
West Sioux
vs.
10
West Monona
|
6:00 PM CT
|
West Sioux High School
|
69-63
|
|
|
|
|
6
Woodbine
vs.
Paton-Churdan
|
6:00 PM CT
|
Woodbine High School HS Gym
|
67-33
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Iowa Falls-Alden
|
6:15 PM CT
|
Algona High School Algona High School
|
64-35
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
5
West Marshall
|
6:15 PM CT
|
BCLUW High School
|
72-20
|
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
AGWSR
|
6:15 PM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
64-59
|
|
|
|
|
8
Central Elkader
vs.
West Central
|
6:15 PM CT
|
Central Elkader Jr Sr High School
|
77-21
|
|
|
|
|
Central Springs
vs.
Newman Catholic
|
6:15 PM CT
|
Central Springs High School
|
57-48
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
13
Riceville
|
6:15 PM CT
|
Charles City Middle School
|
62-23
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
10
North Union
|
6:15 PM CT
|
Eagle Grove Elementary School
|
62-28
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Fort Dodge
|
6:15 PM CT
|
East High School Main Gym
|
76-16
|
Title IX Celebration
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Clayton Ridge
|
6:15 PM CT
|
Maquoketa Valley High School High School Main Gym
|
60-42
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
New Hampton
|
6:15 PM CT
|
New Hampton High School
|
65-19
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Northwood-Kensett
|
6:15 PM CT
|
North Butler High School
|
41-23
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Washington
|
6:15 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
42-41
|
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
6
Des Moines Christian
|
6:15 PM CT
|
Pella Christian High School
|
48-29
|
|
|
|
|
Postville
vs.
Tripoli
|
6:15 PM CT
|
Postville High School High School Gym
|
41-39
|
|
|
|
|
Waterloo Christian
vs.
Columbus Catholic
|
6:15 PM CT
|
Waterloo Christian School
|
66-54
|
Non-Conference
|
|
|
|
West Hancock
vs.
North Iowa
|
6:15 PM CT
|
West Hancock High School
|
46-38
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Southwest MN Christian
|
6:15 PM CT
|
Western Christian High School
|
52-47
|
|
|
|
|
14
Monticello
vs.
West Delaware
|
6:30 PM CT
|
Monticello High School
|
59-55
|
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
11
Sioux City East
|
7:00 PM CT
|
Sioux City East High School
|
70-57
|
JV at 5:30pm
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Pleasantville
|
7:00 PM CT
|
West Central Valley High School
|
63-58
|
Non-conference
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Moravia
|
7:30 PM CT
|
Ankeny Christian Academy
|
60-28
|
Bluegrass Tournament Quarterfinals
|
|
|
|
Seymour
vs.
Orient-Macksburg
|
7:30 PM CT
|
Seymour High School Seymour High School
|
48-37
|
Bluegrass Conference Tournament - Playback Game
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Lamoni
|
7:30 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
40-37
|
BGC Tournament
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
Crestwood
|
7:45 PM CT
|
Turkey Valley Community School
|
45-41
|
|
|
|