|
6
Ballard
vs.
14
Clear Lake
|
7:30 AM CT
|
Ballard High School
|
54-27
|
Game
|
|
|
|
2
Johnston
vs.
10
Des Moines Roosevelt
|
5:00 PM CT
|
Johnston High School
|
|
Scrimmage
|
|
|
|
Alburnett
vs.
East Buchanan
|
5:30 PM CT
|
Alburnett High School
|
54-39
|
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Easton Valley
|
5:30 PM CT
|
Easton Valley High School
|
50-34
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Midland
|
5:30 PM CT
|
Lisbon Community High School
|
42-33
|
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
North Cedar
|
5:30 PM CT
|
North Cedar Jr / Sr High School
|
45-33
|
|
|
|
|
Starmont
vs.
3
North Linn
|
5:30 PM CT
|
Starmont High School
|
88-10
|
|
|
|
|
AHSTW
vs.
CAM
|
6:00 PM CT
|
AHSTW Community School
|
58-43
|
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Washington
|
6:00 PM CT
|
Anamosa High School
|
62-19
|
|
|
|
|
BGM
vs.
Tri-County
|
6:00 PM CT
|
BGM High School
|
29-24
|
|
|
|
|
Columbus
vs.
Hillcrest Academy
|
6:00 PM CT
|
Columbus High School
|
54-31
|
|
|
|
|
Diagonal
vs.
Mormon Trail
|
6:00 PM CT
|
Diagonal High School
|
29-26
|
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
Audubon
|
6:00 PM CT
|
Glidden-Ralston High School
|
|
Achieve SCRIMMAGE
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
GTRA
|
6:00 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
34-30
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Clarinda
|
6:00 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
60-55
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Madrid
|
6:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
41-25
|
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Central City
|
6:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
64-42
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
6
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
6:00 PM CT
|
Pleasantville High School
|
67-31
|
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Albia
|
6:00 PM CT
|
Sigourney High School
|
36-27
|
|
|
|
|
11
South Central Calhoun
vs.
Storm Lake
|
6:00 PM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
60-46
|
Varsity Girls Only
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Orient-Macksburg
|
6:00 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
50-25
|
|
|
|
|
Wapello
vs.
Louisa-Muscatine
|
6:00 PM CT
|
Wapello High School
|
48-35
|
|
|
|
|
Waukon
vs.
Jesup
|
6:00 PM CT
|
Waukon High School
|
72-51
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
Melcher-Dallas
|
6:00 PM CT
|
Wayne Community High School HS Gym
|
59-38
|
Varsity @ 6:00, followed by JV at 7:30
|
|
|
|
West Lyon
vs.
George-Little Rock
|
6:00 PM CT
|
West Lyon Community School High School Gym
|
60-25
|
|
|
|
|
15
Winfield-Mt Union
vs.
Lone Tree
|
6:00 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
70-29
|
|
|
|
|
Panorama
vs.
Kuemper Catholic
|
6:10 PM CT
|
Panorama High School
|
|
SCRIMMAGE
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
9
Central Elkader
|
6:15 PM CT
|
Central Elkader Jr Sr High School
|
54-34
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
6:15 PM CT
|
Charles City Middle School
|
55-36
|
|
|
|
|
11
Des Moines North
vs.
3
Ankeny Centennial
|
6:15 PM CT
|
DM North High School Main Gym
|
66-26
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
10
Indianola
|
6:15 PM CT
|
East High School Main Gym
|
69-6
|
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Woodward-Granger
|
6:15 PM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
53-27
|
JV / Varsity Girls Night Only
|
|
|
|
Kee
vs.
Turkey Valley
|
6:15 PM CT
|
Kee High School
|
52-27
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Carlisle
|
6:15 PM CT
|
Newton High School Upper Main Gym
|
83-34
|
Achieve Challenge Scrimmage - United Way of Jasper County Night
|
|
|
|
North Union
vs.
West Bend-Mallard
|
6:15 PM CT
|
North Union High School
|
74-36
|
JV/V Girls
|
|
|
|
8
Southeast Polk
vs.
Ames
|
6:15 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
69-17
|
|
|
|
|
14
Waukee
vs.
Des Moines Lincoln
|
6:15 PM CT
|
Waukee High School
|
70-16
|
|
|
|
|
12
West Fork
vs.
North Iowa
|
6:15 PM CT
|
West Fork High School
|
88-19
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Shenandoah
|
7:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School
|
66-45
|
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Wilton
|
7:00 PM CT
|
Bellevue Middle + High School
|
48-35
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
Calamus Wheatland Secondary School Calamus Wheatland Activity Center
|
60-21
|
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Hinton
|
7:00 PM CT
|
Hinton High School
|
57-47
|
JV Girls at 5:30
|
|
|
|
LeMars
vs.
Spencer
|
7:00 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
65-62
|
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Pella
|
7:00 PM CT
|
Mt Pleasant High School
|
51-37
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Postville
|
7:00 PM CT
|
Oelwein High School
|
76-26
|
|
|
|
|
South Tama
vs.
Marshalltown
|
7:00 PM CT
|
South Tama High School
|
37-35
|
|
|
|
|
Boyden-Hull
vs.
Sheldon
|
7:15 PM CT
|
Boyden-Hull High School
|
57-46
|
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
Waterloo Christian
|
7:15 PM CT
|
Gladbrook-Reinbeck High School
|
47-37
|
Non-Conference
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Quincy Notre Dame
|
7:15 PM CT
|
Keokuk High School Wright Fieldhouse
|
63-39
|
|
|
|
|
13
Marion
vs.
8
Center Point-Urbana
|
7:15 PM CT
|
Marion High School
|
47-42
|
Non-conference
|
|
|
|
PCM
vs.
Knoxville
|
7:15 PM CT
|
PCM High School
|
57-51
|
|
|
|
|
4
Remsen St. Mary's
vs.
Woodbury Central
|
7:15 PM CT
|
Remsen St. Mary's High School
|
63-20
|
6:00 JV, Varsity to follow
|
|
|
|
Springville
vs.
Edgewood-Colesburg
|
7:15 PM CT
|
Springville High School Machovec Gym
|
67-34
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
ADM
|
7:15 PM CT
|
Van Meter School
|
64-33
|
|
|
|
|
West Delaware
vs.
7
Vinton-Shellsburg
|
7:15 PM CT
|
West Delaware High School Seedorff Gymnasium
|
42-37
|
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
8
Regina Catholic
|
7:15 PM CT
|
Williamsburg High School
|
59-42
|
|
|
|
|
AGWSR
vs.
Hudson
|
7:30 PM CT
|
AGWSR High School
|
54-51
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Forest City
|
7:30 PM CT
|
Algona High School Algona High School
|
39-38
|
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
South O'Brien
|
7:30 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
59-19
|
non conference
|
|
|
|
3
Assumption
vs.
2
Xavier
|
7:30 PM CT
|
Assumption High School
|
56-46
|
|
|
|
|
Boone
vs.
Nevada
|
7:30 PM CT
|
Boone High School
|
51-37
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
9
Ankeny
|
7:30 PM CT
|
Cedar Falls High School Main Gym
|
60-43
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Interstate 35
|
7:30 PM CT
|
Central Decatur High School High School Gym
|
58-53
|
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
Dubuque Hempstead
|
7:30 PM CT
|
Central High School
|
59-15
|
|
|
|
|
2
Central Lyon
vs.
Rock Valley
|
7:30 PM CT
|
Central Lyon High School
|
57-53
|
|
|
|
|
Denison-Schleswig
vs.
Atlantic
|
7:30 PM CT
|
Denison High School
|
57-49
|
|
|
|
|
11
Des Moines Christian
vs.
12
Grinnell
|
7:30 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
56-41
|
|
|
|
|
1
Dike-New Hartford
vs.
7
Decorah
|
7:30 PM CT
|
Dike-New Hartford High School Competition Gym
|
61-49
|
|
|
|
|
1
Estherville Lincoln Central
vs.
Manson-NW Webster
|
7:30 PM CT
|
Estherville-LC High School
|
71-33
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Mid-Prairie
|
7:30 PM CT
|
Fairfield High School
|
59-42
|
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
West Central Valley
|
7:30 PM CT
|
Faith Baptist Bible College
|
51-27
|
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
Sioux Central
|
7:30 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School
|
67-43
|
|
|
|
|
Humboldt
vs.
9
Pocahontas Area
|
7:30 PM CT
|
Humboldt High School
|
63-62
|
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
4
West Marshall
|
7:30 PM CT
|
Iowa Falls-Alden High School Iowa Falls-Alden HS Gym
|
55-42
|
|
|
|
|
13
Iowa City Liberty
vs.
5
North Scott
|
7:30 PM CT
|
Liberty High School
|
72-58
|
|
|
|
|
15
Linn-Mar
vs.
Bettendorf
|
7:30 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
55-36
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Okoboji
|
7:30 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School New Gym
|
64-60
|
|
|
|
|
11
Montezuma
vs.
Pella Christian
|
7:30 PM CT
|
Montezuma High School
|
56-42
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Lamoni
|
7:30 PM CT
|
Mount Ayr High School
|
63-24
|
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Prairie
|
7:30 PM CT
|
Muscatine High School
|
66-32
|
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
Boyer Valley
|
7:30 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
75-37
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Lake Mills
|
7:30 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
82-80
|
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
Schuyler County
|
7:30 PM CT
|
North Mahaska High School
|
60-51
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
10
East Mills
|
7:30 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School Red Oak Jr.-Sr. High School
|
58-16
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
3
Sibley-Ocheyedan
|
7:30 PM CT
|
Sioux Center High School
|
58-49
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Clayton Ridge
|
7:30 PM CT
|
South Winneshiek High School
|
51-50
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Perry
|
7:30 PM CT
|
St. Edmond Catholic K-12 School HS Gym
|
56-35
|
|
|
|
|
Tipton
vs.
Camanche
|
7:30 PM CT
|
Tipton Middle School
|
49-23
|
|
|
|
|
5
Treynor
vs.
Harlan Community
|
7:30 PM CT
|
Treynor Community School West Gym
|
48-44
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
St. Albert
|
7:30 PM CT
|
Tri-Center High School
|
56-28
|
|
|
|
|
Tripoli
vs.
Nashua-Plainfield
|
7:30 PM CT
|
Tripoli High School
|
46-25
|
|
|
|
|
4
Underwood
vs.
9
Lewis Central
|
7:30 PM CT
|
Underwood High School Main Gym
|
60-39
|
|
|
|
|
2
Unity Christian
vs.
Gehlen Catholic
|
7:30 PM CT
|
Unity Christian High School
|
65-35
|
|
|
|
|
WACO
vs.
Pekin
|
7:30 PM CT
|
WACO High School
|
62-26
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
12
Davenport North
|
7:30 PM CT
|
Washington High School
|
75-19
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Spirit Lake
|
7:30 PM CT
|
Western Christian High School
|
64-44
|
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Maquoketa
|
7:30 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
47-40
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
South Hamilton
|
7:45 PM CT
|
Collins-Maxwell High School
|
64-50
|
|
|
|
|
3
Dallas Center-Grimes
vs.
4
North Polk
|
7:45 PM CT
|
Dallas Center-Grimes Meadows
|
61-52
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
5
Valley
|
7:45 PM CT
|
Kennedy High School Main Gym
|
69-36
|
|
|
|