Hawkeye Ten

100 Meter Dash

1
Brendan Monahan, JR

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten

Q 10.78
2
Will Neuharth, JR

Harlan Community - Class 3A - Hawkeye Ten

Q 10.81
3
Aidan Hall, JR

Harlan Community - Class 3A - Hawkeye Ten

10.96
4
Brock Sell, SR

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

11.23
5
Jonathan Humpal, JR

Lewis Central - Class 3A - Hawkeye Ten

11.24

200 Meter Dash

1
Brendan Monahan, JR

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten

Q 22.17
2
Tyler Hinsley, SR

Lewis Central - Class 3A - Hawkeye Ten

Q 22.27
3
Aidan Hall, JR

Harlan Community - Class 3A - Hawkeye Ten

22.44
4
Will Neuharth, JR

Harlan Community - Class 3A - Hawkeye Ten

Q 22.71
5
Jonathan Humpal, JR

Lewis Central - Class 3A - Hawkeye Ten

22.84

400 Meter Dash

1
Alex Razee, SO

Shenandoah - Class 2A - Hawkeye Ten

Q 50.91
2
Brendan Monahan, JR

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten

51.05
3
Jack Kling, JR

Red Oak - Class 2A - Hawkeye Ten

51.10
4
Michael Pottebaum, SR

Kuemper Catholic - Class 2A - Hawkeye Ten

51.14
5
Tadyn Brown, JR

Clarinda - Class 2A - Hawkeye Ten

52.21

800 Meter Run

1
Michael Pottebaum, SR

Kuemper Catholic - Class 2A - Hawkeye Ten

2:03.73
2
Andrew Smith, SO

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

2:03.99
3
Caden Andersen, JR

Atlantic - Class 3A - Hawkeye Ten

2:04.82
4
Leonardo Flores, JR

Denison-Schleswig - Class 3A - Hawkeye Ten

2:05.11
5
Brandon Briley, SO

Creston - Class 3A - Hawkeye Ten

2:05.39

1600 Meter Run

1
Ethan Eichhorn, SO

Lewis Central - Class 3A - Hawkeye Ten

4:33.65
2
Colin Lillie, JR

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten

4:34.46
3
Baylor Bergren, SR

Red Oak - Class 2A - Hawkeye Ten

4:38.11
4
Bryant Keller, SO

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

Q 4:39.88
5
Alex Sonntag, SO

Atlantic - Class 3A - Hawkeye Ten

4:42.57

3200 Meter Run

1
Colin Lillie, JR

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten

9:45.05
2
Bryant Keller, SO

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

9:55.27
3
Ethan Eichhorn, SO

Lewis Central - Class 3A - Hawkeye Ten

9:58.38
4
Baylor Bergren, SR

Red Oak - Class 2A - Hawkeye Ten

10:01.21
5
Andrew Engler, SR

Atlantic - Class 3A - Hawkeye Ten

10:14.61

110 Meter Hurdles

1
Tyler Boldra, SR

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

Q 15.30
2
Anthony Driscoll-Lee, JR

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

Q 15.32
3
Tyler Raybourn, SR

Clarinda - Class 2A - Hawkeye Ten

Q 15.86
4
Jackson McLaren, JR

Atlantic - Class 3A - Hawkeye Ten

Q 15.96
5
Xavier DeGroot, JR

Clarinda - Class 2A - Hawkeye Ten

16.31

400 Meter Hurdles

1
Braylon Kammrad, JR

Lewis Central - Class 3A - Hawkeye Ten

Q 57.51
2
Brody Cullin, SO

Shenandoah - Class 2A - Hawkeye Ten

Q 57.89
3
Tyler Boldra, SR

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

58.05
4
Jayden Pettegrew, JR

Creston - Class 3A - Hawkeye Ten

58.19
5
Jake Fink, SO

Denison-Schleswig - Class 3A - Hawkeye Ten

Q 58.34

Long Jump

1
Tadyn Brown, JR

Clarinda - Class 2A - Hawkeye Ten

Q 23-02.75
2
Isaac Jones, JR

Clarinda - Class 2A - Hawkeye Ten

Q 22-06.25
3
Benjamin Gerken, SO

Kuemper Catholic - Class 2A - Hawkeye Ten

Q 21-04.00
4
Cody Krause, JR

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

Q 21-00.50
5
Jonathan Humpal, JR

Lewis Central - Class 3A - Hawkeye Ten

20-09.00

High Jump

1
Isaac Jones, JR

Clarinda - Class 2A - Hawkeye Ten

6-08.00
2
Cody Krause, JR

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

6-03.00
3
Jayden Proehl, JR

Atlantic - Class 3A - Hawkeye Ten

Q 6-01.00
3
Colton Rasmussen, SO

Atlantic - Class 3A - Hawkeye Ten

6-01.00
3
Cole Baumgart, SO

Clarinda - Class 2A - Hawkeye Ten

Q 6-01.00

Shot Put

1
Hunter Deyo, SR

Lewis Central - Class 3A - Hawkeye Ten

52-08.50
2
Logan Green, SR

Clarinda - Class 2A - Hawkeye Ten

50-03.00
3
Parker Matiyow, JR

Lewis Central - Class 3A - Hawkeye Ten

49-05.00
4
Brandon McCall, SO

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten

Q 48-01.50
5
Tyler Laughlin, JR

Shenandoah - Class 2A - Hawkeye Ten

46-07.00

Discus

1
Evan Adams, SO

Kuemper Catholic - Class 2A - Hawkeye Ten

157-01.00
2
Hunter Deyo, SR

Lewis Central - Class 3A - Hawkeye Ten

Q 156-07.00
3
Jameson Bieker, SR

Harlan Community - Class 3A - Hawkeye Ten

Q 153-09.00
4
Tyler Laughlin, JR

Shenandoah - Class 2A - Hawkeye Ten

152-10.00
5
Logyn Eckheart, JR

Glenwood - Class 3A - Hawkeye Ten

145-00.00
Privacy | Terms | © 2022 BOUND